Bugün biraz geriye gideceğim. Sponsorların bakış açısıyla olumsuz bir gelişmenin yorumlanmasını paylaşıyorum.

Dünya Kupası’na damgasını vuran Suárez olayını hatırlıyor musunuz? Hani şu rakip oyuncuyu ısırma olayı. Üstüne üstlük bu olay Suárez’in üçüncü ısırma vukuatı. Bu olaylar eskiden olsaydı sponsorlar genelde sessiz kalır ve soruşturmanın tamamlanmasını beklerlerdi. Ancak işler artık değişti. Bu sefer Dünya Kupası’nın resmi sponsorları hemen harekete geçtiler.

Örneğin McDonald’s, Bud Light, Johnson & Johnson’s Listerine firmaları biraz da şakayla karışık resmi hesaplarından tweetler attılar. Ayrıca sponsor olmayan bir çok firma da bu durumu avantaj haline getirdi ve Snickers ve Philips’s Sonicare firmalarının hesaplarından da zeka kokan tweetler geldi. Bunların yanı sıra Trident Gum, Nando’s, Pizza Express ve Domino’s Pizza hesapları da diğerleri kadar esprili olmasa da tweet atmaktan geri durmadılar.

İşlerin değiştiğini süreci izleyerek takip edebiliriz. İlk olarak bu firmalar Suarez’in FIFA tarafından suçlu bulunup bulunmayacağını beklemeden ve tepkilerin ne olacağını önemsemeden harekete geçtiler. Ayrıca resmi sponsorların açısından bakacak olursak, kötü bir durum ile aralarındaki mesafeyi korumak veya üstünü örtmek yerine, taraftarların verebilecekleri tepkileri de yok sayarak harekete geçebildiler.

Tüm bunların en büyük sebebi tabi ki sosyal medya. Gazetelerin bile baskıyı bırakıp internet ortamına geçtiği bu günlerde sosyal medyanın hızına yetişebilmek için sponsor firmaların başka bir alternatifi de yoktu. Eğer bu şekilde bir tepki vermeselerdi, emin olun ki diğer sponsorlar sosyal medyayı kullanacaklardı. Sonuç olarak bu durum bizce sponsorluğa güç katıyor ve sponsorluğu özgür kılıyor.

Aynanın ters tarafına bakacak olursak, Luis Suárez konusu, sporcunun kendi sponsorları için epey sıkıntılı bir durum oluşturmuştu. Aynı zamanda FIFA’nın da partneri olan adidas, Suárez ile olan sponsorluk anlaşmasını “fesh ettiğini” açıkladı. Suárez’in diğer sponsoru olan bahis sitesi 888poker ise sponsorluğu “gözden geçireceğini” açıkladıktan sonra FIFA’nın verdiği ceza üzerine sponsorluğunu çektiğini belirtti.

2014 Dünya Kupası bize sponsorluk konusunda ders verdi. Umarım kimse bu dersi görmezden gelmeye kalkmaz.

Yine de bu ısırık olayı Suárez’in transferini etkilemedi! Ancak bazı söylentilere göre Barcelona 4. bir ısırma vakasında Suárez’n maaşından 3,5 milyonunu kesecekmiş…

 

Yazan: H. Alper Koç

Güncelleme: 15.12.2021

Bizimle iletişime geçin!