Bursa Kebap Evi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Helvacı, 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazanan Paralimpik Milli Yüzücü Sümeyye Boyacı ile 2019 yılı için sponsorluk anlaşması imzaladı. 

 

Sümeyye Boyacı’ya sponsor olan Cem Helvacı, yeni yılda bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak istediklerini ve bunu da gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Sümeyye ile 2019 yılı için sponsorluk anlaşması imzaladık. Bir sosyal sorumluluk üstlenmeyi istedik. Burada da Türkiye’yi çok iyi temsil eden Sümeyye Boyacı ile yolumuz kesişti. 2019 yılında kendisine maddi ve manevi destek vereceğiz. Federasyonun götürmediği yarışlara biz götüreceğiz. Türkiye’de bu tarz desteklere ihtiyaç var. Sümeyye ile insanların gönlünde bir pencere açabilirsek ne mutlu bize” dedi.

 

Milli Yüzücü Sümeyye Boyacı“Eskişehir’de iki kolum olmadan dünyaya geldim. Herkesin elleriyle yapabildiği şeyleri ayaklarımla yapabiliyorum. 6 aylıkken annemin, ayaklarımı çiçeklere değdirmesiyle dokunma hissini kazandım. Gelişimim normal bir çocuğun gelişimi gibi devam etti. Farkımın başladığı 3-4 yaşlarımda, annem mutfaktayken, odada gül resmi çizmiştim. Annem o an, ‘evde başkası olsaydı o resmin senin yaptığına inanmazdım’ dedi. Bunu da her zaman söyler. Rusya’da 5 yaşında ilk kişisel sergimi açtım. Engelli birey olarak eğitim hayatına atılmak zor bir şeydi. Bunu aşmanın bir yolu vardı ve ebru sanatına başladım. Bu sanatımı da 6-7 yıl boyunca sürdürdüm.”

“5.5 yaşında annemin teşvikiyle, Çiğdem hocamın eğitiminde yüzmeye başladım. Başlangıçta korkuyordum. Hocamın sabrı ve sevgisiyle 12 saatte tamamen öğrendim. 4 yıl boyunca özel ders şeklinde devam etti. Sonrasında bir takıma girdim ve Mehmet Bey ile Türkiye Şampiyonalarına katıldık. Altın madalya aldıkça Milli takıma çağrıldım. Beni durdurmak isteyen insanlar oldu. Her başarı kolay değil. 12 yaşında, olabileceğim en erken yaşta, ikişer bronz ve gümüş madalya alarak Milli sporcu oldum diye konuştu.

Brezilya’da altın madalya kazandığı bir şampiyonaya maddi imkansızlıklar sebebiyle katılamayacağını ancak bulunan destekle gittiğini söyleyen Sümeyye Boyacı, “Meksika’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’na katılan en küçük sporcu bendim. Sonrasında daha çok çalıştım. 2018 Avrupa Paralimpik Şampiyonası’nda Cumhuriyet tarihimizin yüzme branşındaki ilk kadın Avrupa şampiyonu oldum. Yüzme ve spor maliyetli şeyler. Gönülden gelmezse yapamıyorsunuz. Maddiyata da dayanıyor. Yarışlar, malzemeler masraflı. Desteklenmemiz çok önemli. Mesela ilk kez İstiklal Marşı’nı okuttuğum yarış Brezilya’daydı. Başta federasyonumuzun maddi imkansızlığından dolayı gidemiyordum. Son anda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle gittim ve altın madalya aldım. Sponsorlar tarafından desteklenmek çok önemli. Cem Bey benim ilk sponsorum oldu. Herkesin sporcuları desteklemesini diliyorum” şeklinde konuştu.