BMW ve Bayern arasında bir süredir devam eden görüşmeler sonuçlandı. BMW, 800 milyon euro karşılığında Bayern Münih’in Audi’de bulunan yüzde 8.33 hissesini alacak ve 10 yıl boyunca Alman devine araç sponsoru olacak. Anlaşma en geç 2025’te devreye girecek fakat Bayern Münih yönetimi yılda 30 milyon euro ödeyen Audi ile mevcut sözleşmesini feshetmek için de görüşme halinde…

Münih merkezli BMW, anlaşma kapsamında Bayern Münih’e 800 milyon euro ödeyecek. BMW, bu para karşılığında Bayern’e sponsor olmakla kalmayacak, kulübün yüzde 8.33 hissesine sahip olan Audi’nin kulüpteki payını da devralacak.

Bayern Münih hisselerinin yüzde 75’i kulüp üyelerine aitken kalan yüzde 25’lik kısımdan Audi’ye ait bölümün dışında kalan yüzde 16.67’lık kısım aynı zamanda stadın isim hakkı sponsoru olan finans şirketi Allianz’da bulunuyor. Alman yasalarına göre futbol kulüplerinin en az yüzde 50+1 hissesi üyelerde kalmak zorunda.

Bayern Münih’in Teftiş Kurulu üyesi Edmund Stoiber, geçen yıl BMW ile bir mutabakat zaptını zaten imzaladıklarını belirtirken, 2011 yılında Audi ile imzalanan anlaşmanın erken feshi için de görüşmeler yapıldığını belirtti. Audi, 2011 yılında 90 milyon euro karşılığında yüzde 8.33 hisseyi satın almış ve sponsorluk anlaşmasına göre yılda 30 milyon euro ilave ödeme yapıyordu.

BMW’nin ilgisinin ardından sponsorluk anlaşmasını 5 yıl uzatmak isteyen ve 60 milyon euro teklif eden Audi’nin teklifi Başkan Uli Hoeness tarafından reddedilmişti.

Uli Hoeness’in Audi’yi istememesinin nedenleri arasında markanın bağlı olduğu Volkswagen grubunun emisyon skandalıyla sarsılan imajı ve Audi CEO’su Rupert Stadler’in de dizel emisyon skandalı nedeniyle tutuklanması da gösteriliyor.

 

Kaynak: https://www.haberturk.com/otomobil-devi-dunyaca-unlu-kulube-ortak-oluyor-bmw-den-bayern-e-800-milyon-euro-2396794-ekonomi#