Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta (14 Temmuz 2016) Trabzonspor – Qatar National Bank (QNB) ile forma göğüs sponsorluğu konusunda 3 yıllık toplam 7.5 milyon dolar karşılığında anlaşmıştı. Eğer anlaşma detaylarını, Muharrem İnce’nin neler dediği öğrenmek ve basın toplantısını izlemek istiyorsanız lütfen tıklayınız.

 

Bizler Anasponsor olarak bu anlaşmanın neden ve nasıl gerçekleştirildiği açıklamak isteriz. Neden Katar Devlet Bankası, Türkiye’den başarıları çok eskilerde kalan Trabzonspor’a sponsor oldu?

 

Neden Trabzonspor?

Trabzonspor’un reklam konusunda anlaşmaya vardığı QNB ile ilk sponsorluk görüşmeleri 4 ay önce Nisan’da başladı. 6 ay önce yani Şubat ayında Türkiye finans sektörüne giren banka, hükümet yetkilileri ile enerji iş kolunda Türk firmalarına açacakları kredi konusu görüşülürken, Enerji Bakanı Berat Albayrak QNB yetkililerine diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bir spor kulübüne sponsor olmaları yönünde öneri getirdi.

QNB yetkilileri, Albayrak’a zaten böyle bir çalışmada olduklarını ve Trabzonspor’un da kendilerine ulaştıklarını söyleyince Albayrak, “Kendisinin de Trabzonlu olduğunu, Trabzonsporlu olduğunu” söyleyince görüşmeler daha samimi havada geçti.

QNB ile en son 20 gün önce İtalya’da bir araya gelen Muharrem Usta, banka yetkilileri ile görüşürken, Albayrak’ın da Ankara’da bankanın üst düzey yetkilileri nezdinde yaptığı lobi Trabzonspor adına, altın vuruş oldu. Başkan Muharrem Usta, bakan tarafından yapılan ‘Altın Dokunuşun’ ellerini çok güçlendirdiğini de söyledi.

Akrabaları sayesinde Trabzonspor’u tanıyor

QNB Grup İletişim Genel Müdürü Yousef Darwish, “Hiç Trabzon’u gördünüz mü?” sorusuna, “Ben görmedim, ama yakın akrabalarım geçen sene Trabzon’a turist olarak geldi. Çok da beğendiklerini söylediler. İnşallah, Akyazı Stadının açılış törenine QNB olarak en üst düzeyde katılıp destek vereceğiz sözlerini kullandı.

QNB’ye özel istek

Trabzonspor, QNB ile sponsorluk anlaşmasında ilginç bir şart öne sürdü. Anlaşma gereği QNB, Türkiye’den başka bir takıma göğüs sponsoru olamayacak.

Buna rağmen, Trabzonspor forma sırt, kol, şort gibi sponsorlukları formasına alabilir.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂