EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Cristiano Ronaldo, Paul Pogba’dan sonra Manuel Locatelli’nin de basın toplantısı sırasında sponsor marka ürünlerine olumsuz olarak müdahale etmesi üzerine (turnuvanın üzerinden zaman geçse de) sponsorluk tarihine not düşmek adına bu yazıyı yazmak istedim.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, salgın sebebiyle ertelenerek 12 Haziran-12 Temmuz 2021 tarihleri arasında aynı isimle düzenlendi. 24 milli takımın mücadele ettiği ve bu sene 16.sı düzenlenen turnuvanın galibi İtalya oldu.

Öncelikle EURO 2020’nin sponsorlarını hatırlayalım; Alipay, Booking.com, Coca-Cola, FedEx, Heineken, Hisense, Socar, Takeaway.com, TikTok, Vivo, Volkswagen ve Qatar Airways.

EURO 2020 Turnuva Partnerleri

Coca-Cola: UEFA ile 32 yıllık birlikteliğini sürdürerek Eylül 2019’da turnuvanın ilk resmi sponsoru (Resmi Alkolsüz İçecek Partneri) oldu.

TikTok: UEFA’nın bu çaptaki bir organizasyonuna sponsor olan ilk dijital eğlence platformu oldu. TikTok, etkinlik için AR efektleri, hashtag yarışmaları ve TikTok Lives and Sounds dahil olmak üzere bir çok özelliği kullanıma sundu.

Heineken: EURO 2020’nin resmi bira partneri oldu. Hollandalı marka, turnuva boyunca stadyumlarda ve taraftar bölgelerinde ürün sağlarken, maçın adamı ödülünü de verdi.

Just Eat Takeaway.com: Takeaway.com, Hollandalı firmanın İngiltere merkezli online yemek dağıtım hizmeti Just Eat ile birleşmesinden önce Euro 2020’nin resmi ortağı olarak katıldı. Şirket o zamandan beri UEFA ile olan ilişkisini diğer milli takım ve kulüp müsabakalarını da kapsayacak şekilde genişletti.

Qatar Airways: Bu yılın başında EURO 2020’nin resmi havayolu partneri oldu. Ayrıca FIFA, PSG ve AS Roma ile sponsorlukları da bulunuyor.

Vivo: Çinli firma, 2020 ve 2024 yılları için Resmi Akıllı Telefon Sağlayıcısı oldu. 2024’ü kapsayan tek sponsor olarak öne çıktı.

 

UEFA Milli Takım Sponsorları

Alipay: Çinli ödeme platformu, UEFA ile 2018 yılında 200 milyon Euro’nun üzerinde bir değere sahip sekiz yıllık bir anlaşma yaptı. Resmi Küresel Cüzdan Sağlayıcısı ve Resmi Küresel Fintech Ortağı olarak listeleniyor.

Booking.com: 2017 yılında tüm UEFA Milli Takım etkinliklerinin Resmi Konaklama ve Turistik Yer Rezervasyon Ortağı oldu. Dört yıllık anlaşma 2022’ye kadar geçerli.

FedEx: 2019 yılında 4 yıllık anlaşma ile EUEO 2020’nin resmi lojistik ortağı oldu. Ayrıca önümüzdeki üç yıl için UEFA Şampiyonlar Ligi’nin de sponsoru oldu.

Gazprom: Rus enerji şirketi, Şampiyonlar Ligi ile uzun süredir devam eden sponsorluğuna ek olarak hem EURO 2020 hem de EURO 2024 için resmi sponsorluk anlaşması imzaladı.

Hisense: Çinli üretici, 2016 yılında olduğu gibi EUEO 2020’nin Resmi Televizyon Tedarikçisi oldu.

Volkswagen: Alman otomobil devi, 2022 yılına kadar UEFA’nın milli takım turnuvalarına sponsor olacak.

 

Uygulanan tüm sponsorluk faaliyetleri incelendiğinde en çok konuşulan ve yıllarca unutulmayacağına inandığım olay; bazı futbolcuların basın toplantısı sırasında önlerindeki masaya konulan gazlı, şekerli ve alkollü ürünlere vermiş oldukları tepkilerdi. Turnuvanın sponsoru olan içecek markaları, sponsorluk anlaşmaları gereği, basın toplantılarında kullanılan masalara ürünlerini yerleştiriyorlardı. Portekizli dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo‘nun başlattığı ve Fransız futbolcu Pogba ile Manuel Locatelli‘nin devam ettirdiği masadaki sponsor firmalara ait içecek kutularının kaldırılması trendi farklı tepkilere sebep oldu.

Coca-Cola ve Heineken sporculara karşı çıkmamak adına karşı bir tepkide bulunmadı ve hatta sporcuların yanında olduğunu hissettirecek şekilde “İnsanların damak zevki ve ihtiyaçları farklı olduğu için herkesin içki tercihi kendindedir.” gibi bir açıklama yayınladı.

 

Ronaldo Neler Yapmıştı?

Ronaldo, koltuğuna oturduktan sonra önündeki iki şişe Coca-Cola’yı kamera dışı bir konuma getirdi, su şişesini kaldırdı ve “Agua” (Portekizcesi “su”) dedi. Basın toplantısı sırasında uyguladıklarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Bu arada Ronaldo, turnuvanın en çok gol atan oyuncusu da oldu.

Müslüman olan ve alkol kullanmayan Pogba, resmi EURO 2020 sponsoru Heineken marka bira şişesini önünden kaldırmıştı. EURO 2020 Turnuva Direktörü Martin Kallen, dini inançları gereği bu duruma itirazı olan oyuncuların masasında şişe bulundurmasına gerek olmadığını belirtti. Ancak diğer tüm konular için oyuncular şişeleri kaldırırsa ulusal futbol federasyonlarını cezalandırabileceklerini açıkladı.

Turnuvada konu üzerine farklı bir yaklaşım sergileyen bir futbolcu da oldu. Ukraynalı futbolcu Yarmolenko, basın toplantısı sırasında, “Bir şey yapacağım” diyerek önce Coca-Cola sonra da Heineken şişesini kendisine doğru çekti ve “Ronaldo’nun Coca-Cola’yı uzaklaştırdığını gördüm. Coca-Cola ve Heineken’i koyayım. Lütfen benimle iletişime geçin. Teşekkürler, teşekkürler” dedi.

 

Olay Sonrasında Coca-Cola Tarafında Neler Yaşandı?

Coca-Cola, dünyanın en ünlü içecek markalarından birisi. Sadece EURO 2020’nin değil, pek çok önemli spor organizasyonunun ana sponsorları arasında yer alıyor. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor. Piyasa değeri 200 milyar dolar seviyesinin üzerinde. Ronaldo’nun basın toplantısının ardından işlem gününde yüzde 1,6 (yaklaşık 4 milyar dolar) değer kaybetti.

Ronaldo’nun Coca-Cola şişelerini önünden kaldırması, şirkete kısa süreli bir maddi zarar vermiş olsa da turnuva boyunca ilgili haberlerin çoğunun Coca-Cola şişeleri ile ilgili olması, Ronaldo’nun amacının aksine Coca-Cola’nın daha da çok konuşulan bir marka olmasını sağladı. The Guardian, diğer medya organları gibi bir düzeltme yayınladı ve hisse düşüşüne yönelik makalesini sildi. Coca-Cola olayın yaşandığı ilk birkaç günde borsada kaybettiği değeri çoktan geri kazanmış ve üzerine çıkmış durumda.

 

Sonuç Olarak

Bundan sonraki dönemde gerçekleşecek tüm büyük organizasyonlarda, sponsorluk haklarının uygulanması konusunda turnuvanın asıl sahipleri olan sporcuların fikirlerinin de önemseneceğini ve önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yazan: H. Alper Koç

Bizimle iletişime geçin!