Kadınlar Basketbol Ligi’nin sponsoru Bilyoner.com kadınlara inanıyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Kadınlar Basketbol Ligi’nin isim sponsoru olduğunu duyuran Bilyoner.com’un bu kararı, giderek zayıflasa da hâlâ futbolun tahakkümünde olan spor algısının değiştiğine işaret ediyor.

Sponsorluk hamlesinin detaylarını MediaCat’e anlatan Bilyoner.com Genel Müdür Yardımcısı Burak Şimşek “sporun cinsiyeti olmadığına” ve “kadınların spordaki başarısının azımsanamayacağını, desteklenmesi halinde çok daha büyük başarıların yolunu açacağına gönülden inandıklarını” söylüyor.

TBF ve Bilyoner.com’u buluşturan anlaşmanın detayları neler? İsim sponsorluğu Bilyoner.com için ne ifade ediyor?

12 yıldır Bilyoner.com olarak sporun yanındayız. Dokuz yıldan bu yana bedensel engelli sporculara özel olarak TESYEV ile yürüttüğümüz bir işbirliği projemiz var. Bu sosyal sorumluluk projesiyle aslında sporun birçok dalında sporcularımıza destek olmaya gayret ettiğimizi duyurmuştuk.

Basketbol özelinde ise, iki yıla yakın süredir kadın basketbol kulüplerine destek veriyorduk. Farklı ve lider kimliğimizle Kadınlar Basketbol Ligi isim sponsorluğuyla bir ilke daha imza atmış olduk. Daha önce hiç isim sponsorluğu almamış bir lig ile adımızı yan yana getirerek basketbol sporuna ve özellikle de kadınların mücadelesine olan saygımızı göstermek istedik.

Bilyoner.com ailesi olarak sporun cinsiyeti olmadığına inanıyoruz. Çaba, azim, istikrar ve kendine güven kelimelerinin sahibi olan kadınların spordaki başarısının azımsanamayacağını, desteklenmesi halinde çok daha büyük başarıların yolunu açacağına gönülden inanıyoruz.

'Sporun cinsiyeti yok'

Türkiye’de takım sporları denildiğinde akla ilk gelen futbol oluyor. Hal böyleyken basketbola olan yatırım -son dönemde ivmelense de- hâlâ arzu edilen seviyelerden uzak. Böylesi bir ortamda kadınlar liginin sponsoru olmanızı nasıl okumalı? Bu hamlenin ardında yatan stratejiyi bizimle paylaşır mısınız?

2,4 milyon üyeli güçlü ailemizle parçası olduğumuz spor ekonomisinde yaratılan değerin aslan payını bildiğiniz üzere futbol alıyor. Ancak futbol dışında ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden başka birey ve takım sporları da bulunmakta. Gerek kulüpler gerekse milli takımlar temelinde kadın basketbolu da son yıllarda büyük başarılara imza attı ve atmaya da devam ediyor.

Basketbol gibi zorlu ve büyük efor gerektiren bir spor dalında ülkemizi Euroleague’de temsil eden ve son yıllarda çok önemli başarılara imza atarak defalarca göğsümüzü kabartan kadın basketbolcularımızın emeği çok büyük saygıyı hak ediyor. Bu başarılar doğal olarak Kadınlar Basketbol Ligi’ni, Avrupa’nın en iyi ve en rekabetçi liglerinden biri haline getirdi. Heyecanın, rekabetin ve mücadelenin sadece erkek basketbolunda değil kadın basketbolunda da yaşandığını düşünüyoruz. Bu sponsorluğumuzla birlikte aslında sosyal algı ve fayda yaratmak istiyoruz. Kadınlar Basketbol Ligi’nin Bilyoner.com adıyla anılacak olmasından; bu çabanın, dayanışmanın ve rekabetin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

Kadın basketbolu denildiğinde nasıl bir izleyici ve taraftar profilinden bahsediyoruz? Bu grubun şans/bahis oyunlarıyla nasıl bir bağı var?

Kadınlar Basketbolu, basketbol seyircilerinin özellikle takip ettiği bir konu. Maç ortalamalarına bakınca seyirci sayılarının hiç de azımsanmayacak rakamlara ulaştığını görüyoruz. Özellikle ailelerin ve üniversite öğrencilerinin ağırlığı oluşturduğu bu profilde elbette taraftar grupları da yer alıyor.

Öte yandan Bilyoner.com üyeleri içerisinde de, son yıllarda basketbola olan ilginin artışını fark etmemek elde değil. 2015 yılı verilerine baktığımızda kuponlarında sadece basketbol oynayan Bilyoner.com üyelerinin toplam üyelere oranının yüzde 21’e, oynadığı kuponlarda basketbola da yer verenlerin oranının ise yüzde 46’ya ulaştığını görüyoruz.

Bilyoner.com’un yakın dönem iletişim çalışmalarında Kadınlar Basketbol Ligi’nin sponsorluğuna dair özel bir iletişim görecek miyiz?

Gündemimizde Kadınlar Basketbol Ligi özelinde Türkiye Basketbol Federasyonu ile pek çok işbirliği ve özel çalışma var. Şunu söyleyebiliriz ki, ligte özellikle saha içinde gerçekleştireceğimiz aktivitelerle Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’ni daha interaktif hale getireceğiz.

 

Basketbolsever paylaşmayı sever 🙂