Medipol Başakşehir ve Barcelona, Arda’nın 2.5 yıllığına kiralanması konusunda anlaşmaya varmıştı. Medipol Başakşehir’e transferi resmiyet kazanan Arda Turan için imza töreni düzenlendi.

SPONSORLAR DA İMZA TÖRENİNDEYDİ

Arda Turan‘ın Medipol Başakşehir’e transferinin imza töreninde, sponsorluk yapan 3 yönetici de hazır bulundu. En dikkat çeken isim Çinli Ngai Hung Chiu oldu. Kim olduğu merak edilen ismin Evershine Groop Holding Kurucu Ortağı olduğu öğrenildi. Ngau Hung, Arda hayranı olduğunu ve Arda Turan transferi için sponsorluklarından memnun olduklarını belirtti.

İmza töreninde konuşan Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, “Dünyanın en büyük kulüplerinden biri Barcelona’dan dünyanın en iyi oyuncularından birini transfer ediyoruz. Bize ve geleceğimize güvenerek imzaya katkısı olan sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Sponsorlarımız olmasaydı; bugün burada olmayabilirdik. Makro Şirketler Grubu Başkanı Ercan Uyan, Medipol Sağlık Grubu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanvekili sayın Özer Koca Bey ve Çin grubuna hoş geldiniz diyorum. Medipol Başakşehir sadece futbol kulübü değil bir şirket ve hedefleri var. Arda’nın azmi ve arzusu bizi bu transfer konusunda motive etti. Biz bir şirketiz ve şirket statüsüyle yönetiyoruz.”

ARDA MEDİPOL BAŞAKŞEHİR’DEN NE KADAR ÜCRET ALACAK?

Arda Turan‘la yarım sezon 2 milyon euro artı bonus, önümüzdeki sezon içinde 4 milyon euro artı bonus olarak sözleşme imzalamıştır. Transfer için opsiyon ilk bizde. Barcelona‘ya hiç ödeme yapmadan Arda’nın bonservisine yüzde 25 oranında ortak olduk. Önümüzdeki yıl satıldığı taktirde yüzde 20, bir sonraki yıl satıldığı taktirde yüzde 25 bize ödemek durumundalar. 41 milyon euroluk bir bonservis bedeli yatırımı yapılmışken; Barcelona’ya hiç bir bedel ödemiyoruz. Şampiyon olursak 300 bin euro ödeme yapılacak” dedi.

Şampiyonluk vizyonumuzun bir parçası diyen Göksel Gümüşdağ, “Burada biz başarılı olmak zorundayız. Başarı, eşittir, ekonomi ve para… Geçen yıl Türkiye’de en çok kazanan ikinci kulüp olduk Beşiktaş’tan sonraUEFA‘dan gelirimiz 13 milyon euro, Cengiz Ünder’den 15 milyon euro. Başarıya yatırım yapıyoruz biz. Belediyeyle hiç bir bağlantımız yok. Bizim başarımız çok hızlı aksiyon alabiliyor olmamız” dedi.

Arda Turan, “Medipol Başakşehir ailesine toplu bir teşekkürle başlamak istiyorum. Hayalime, istediğim şampiyonluk arzusuna, Avrupa başarılarına ışık tuttukları için teşekkür ediyorum. Atletico Madrid‘e giderkenki günlerimi hatırlatıyor bana bu imza. İnşallah beraber düşündüğümüz hedeflere ulaşacağız” dedi.

ARDA TURAN’IN GALATASARAY İLE İLGİLİ SÖZÜ

İspanya’ya gittikten sonra “Türkiye’ye dönersem Galatasaray‘dan başka kulüpte oynamam” sözü sorulan Arda, “Kulübüm bana kucağını açarsa diye başlayan bir cümleydi o” yanıtını verdi.

Makro Şirketler Grubu Başkanı Ercan Uyan, “Arda Turan‘ı Medipol Başakşehir’de görmenin hem ülkemiz hem bizim adımıza keyifli olacağını düşündük. Sponsor olarak bu transfer içinde olmaktan son derece mutluyuz. Başta gayrimenkul sektörü olmak üzere sanayi, sağlık ve turizm alanlarında birçok yatırımı olan bir grubuz. Makro İnşaat markamızla Medipol Başakşehir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok noktasında yatırımlarımız bulunuyor; ancak Medipol Başakşehir bizim için ayrı bir önem taşıyor, çünkü kuruluşundan bu yana yer aldığımız, ailemizle oturduğumuz ve çok sevdiğimiz bir ilçemiz. Bu nedenle de Başakşehir ilçemizin sosyal, kültürel ve sportif anlamda gelişmesi, daha ileriye gitmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye, Başakşehir’e olan bağlılığımızı göstermeye ve ilçemize olan borcumuzu elimizden geldiğince ödemeye daima gayret ettik, etmeye de devam ediyoruz.”

2014 yılında kurulan Medipol Başakşehir Futbol Kulübü‘ne daha ilk günden itibaren destek verdiklerinin altını çizen Ercan Uyan, “Hem Makro İnşaat markamızın Medipol Başakşehir’de yoğun yatırımlarının olması hem de Sayın Başkan Göksel Gümüşdağ ile 16 yıla uzanan kişisel dostluğumuzdan ötürü kulübün lansmanının hemen ertesi günü ana sponsor olarak görev üstlendik,” dedi.

Ercan Uyan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Göksel Gümüşdağ ile Türk sporuna nasıl destek verebileceğimizi, kulübün kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin neler olabileceğini konuştuk, tespitler yaptık ve çalışmalar gerçekleştirdik. Bugün baktığımızda kulübün öngörülenden çok daha yüksek bir ilerleme performansı ortaya koyması, Sayın Gümüşdağ‘ın vizyonunu ortaya çıkarmakta ve gelecek dönemler için de yüksek başarı elde edilmesi hedeflerini pekiştirmektedir. Bizler kendisinin vizyonuna güveniyoruz ve gelecek dönem hedeflerine ulaşılacağına yönelik olarak da inancımız tamdır ve desteğimiz sonuna kadar sürecektir. Ayrıca, Makro İnşaat olarak Medipol Başakşehir ailesinin bir ferdi olmaktan dolayı da çok mutluyuz.”

“ARDA TURAN BİZİM MİLLİ DEĞERİMİZ”

Arda Turan‘ın futbolumuzun nadir yetiştirdiği bir yetenek ve milli bir değer olduğunu belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, bu transfere katkı yapmaktan ötürü mutluluk duyduklarını belirtti: “Arda Turan, dünya çapında kendisini kanıtlamış, yurt dışındaki futbol hayatında tüm dünya futbolseverlerinin gönlünü kazanmış son derece başarılı bir evladımız. Arda Turan bizim milli değerimiz. Milli değerlerimize öncelikle bizim sahip çıkmamız ve sahiplenmemiz lazım. Bu nedenle Türkiye’nin bu değerine sahip çıkmayı görev saydık. Bundan dolayı gurur duyuyoruz. Bunun aynı zamanda kendimize olan güvenin de bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. Sayın Göksel Gümüşdağ ile görüşerek elimizi taşın altına koyacağımızı ve bu transferin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa, maddi ve manevi her türlü desteği vereceğimizi belirttik. Neticede bu transferin gerçekleşmesine katkı verdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. Arda Turan’ın başarılarına yenilerini ekleyeceğine, hem Başakşehir’e hem de Türk futboluna çok büyük katkı yapacağına inanıyor, transferin Medipol Başakşehir’imize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bu vesileyle Sayın Başkanımız Göksel Gümüşdağ’a, Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı ve ekibine, kulüpteki hepsi birbirinden kıymetli sayısız yıldız futbolcuya ve tüm ekibe ligin ikinci yarısında başarılar diliyoruz.”

Yıldız oyuncu, yeni takımıyla ilk antrenmanına da bugün çıkacak.