Autosport, Red Bull ve Renault’un 2016’da ortaklıklarına devam etmeye hazır olduklarını ve Dietrich Mateschitz’in de bu konuya yeşil ışık yaktığını iddia etti.

Red Bull Renault ile olan kontratını bir yıl erken bitireceğini duyurduğunda, bir çok kesim önümüzdeki sezon için Mercedes’le anlaştıklarını düşünmüştü.

Ancak Alman üretici sonunda Red Bull’la anlaşma yapmaktan vazgeçti. Ferrari’den de olumsuz yanıt alan Red Bull, Honda ile gündeme gelmiş ancak Mclaren Grup CEO’su Ron Dennis anlaşmayı engellemişti.

Alternatifler tükendi derken Red Bull Renault ile tekrar görüşmeye başladı.

Autosport’un haberine göre Red Bull en azından 2016 için Renault ile ortaklık düşünüyor.

Renault’a bağlı Infiniti ve Total önümüzdeki yıl için RB12’nin sponsoru olmaya devam edecek. Ancak 2017’den itibaren sponsorluğu bırakacaklar.

Infinity ve Total, Red Bull’un motor için Renault’a ödediğinin iki katını Red Bull’a sponsor olabilmek için zaten ödüyordu.

Yeni anlaşmayla beraber 2016 için iki firmanın ödeyeceği miktar büyük oranda azalacak.

Bu da Renault’a ek gelir sağlayacak ve önümüzdeki ay Abu Dhabi’de Lotus’un çoğunluk hissesini satın almak için fon oluşturmuş olacak.

Aynı zamanda Ferrari ve Mercedes’i yakalamak için, motor geliştirme programına da yatırım yapabilecek.

Milton Keynes merkezli takımın Brezilya’da yeni motoru kullanacak olması planın bir parçası olarak görülüyor. Motordan kazanılacak her kazanım Red Bull’a da yardım edecek.

 

Formula 1’ci, paylaş 😀