Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, LigTV’de Şansal Büyüka’nın sorularını yanıtladı. Sadece sponsorluk ile ilgili kısımları sizlerle paylaşıyoruz.

“Türkiye’de hakemler şampiyonu, dizilip alkışlasalardı seneye o hakemler alkışladıkları takımın lehine yanlış bir karar verseler alkışladı diye eleştiri alırlardı. Futbol saha içerisinde kalmalı. Saha dışında bizim dostluğu sağlamamız lazım. Bunu yakalayacağımıza inanıyorum. Kulüpler Birliği’nin başkanı Göksel Gümüşdağ’ın pozitifliği çok önemli. Bugün futbol sponsor kaybetmeye başladı. Sponsorlar kötü tezahürat ve kavgadan dolayı çekiliyor. Böyle yerlerde sponsorlar niye olmak istesin. Hep beraber bu marka değerini ortaya çıkarmamız lazım. Diğer başkanlarla birlikte bunu yapmamız lazım. Passolig ve e-bilet yöntemi bu kavgayı büyük oranda bitirdi. Biz sahada dostluğu sağlarsak taraftarlar daha da sakin olur buna emin olalım.”

 

“Sponsorlar artık kaçıyor”

“Sayın Murat Ülker’in ‘Sponsorluktan çekilebiliriz’ açıklaması son derece doğruydu. Sponsorlar artık kaçıyor. Futboldaki kavga ortamı sponsorları bozuyor. Biz bir marka değeriyle yaşıyoruz. Bunun yükselmesi sadece futbolla olmuyor. Saha dışının da kusursuz olması lazım. Ülkemizde büyük takımlarımızın dahil forma sponsorları yok. Giderler gelirlerden çok daha fazla. Zaten mali sıkıntılar var. Bir de  sert demeçlerde kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz. Bunu hep beraber engellememiz lazım.”

“Medya organları da bunu etkiliyor. Ben de hata yaptım başkanlık dönemlerinde. Ama bunun faydasını görmedim. Başkanlarımıza da böyle söylüyorum. Ben bağırdığım maçlarda kazanamadım. Elime de bir şey geçmedi. Belki bir kısım taraftara hoş görünürsünüz. Ama art niyet aramayalım. Hatayı herkes yapıyor. Antrenör ve sporcu da yapıyor. Artık bağıran kazanmıyor. Hakemler bundan etkilenmiyor. Biz hakemlere ‘Yaradandan başka kimseden çekinmeyin’ dedik. Etki altında kaldıklarına inanmıyorum. Biz zaten hakemlere oda basmak konusunda geniş yetkiler verdik. Alttan gelen iyi hakemler var ama bunlara şans vermemiz gerek. Art niyet arasak olmaz ki.”

 

Kaynak: LigTv