Yıldız Holding’in sponsor olduğu basketbol takımı Fenerbahçe Ülker, Avrupa Basketbol Ligi’nde ilk dörde girdi. Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, spora desteklerinin önümüzdeki 5 yılda da basketbol ve çocuklar ağırlıklı olmak üzere süreceğini açıkladı. Ülker’in spor projelerine yaptığı harcama 60 milyon TL.

Ülker’in sporla ilişkisinin 40 yıllık bir tarihe dayandığını hatırlatan Tütüncü, bir müessese kulübü olarak başlayan Ülker’in, 1993’te basketbol liginde birçok başarı elde etmiş Ülkerspor’a dönüştüğünü, bu yolculuğun 2006’ya kadar sürdüğünü ekliyor. Son dönemde Türkiye’yi tanıtacak uluslararası organizasyonlar ve çocuklara yönelik projelere odaklandıklarını da söyleyen Tütüncü, şu bilgileri veriyor: “2010’da FIBA Dünya Basketbol Şampiyonasına, 2013’de FIFA U-20 Futbol Şampiyonasına “ana sponsor” olarak destek verdik. 2012’de spor ve eğlence kompleksi Ülker Sports Arena’yı İstanbul’a kazandırdık. 2006’da Fenerbahçe ile birleşmeden sonra 5 lig şampiyonluğu, 2 Cumhurbaşkanlığı ve 3 Türkiye kupası kazandık.”

EFSANE OLDUK BİLE

Yıldız Holding Fenerbahçe Ülker’i Madrid’e arkalarından su dökerek geleneksel bir yöntemle uğurlamış. Sloganı da “Güle güle gidin, efsane olun gelin.” Tütüncü  “Efsane olup dönmek istedik olmadı. Ama mevcut durumumuzla bile artık bir efsane olduk diyebiliriz” yorumunu yapıyor.  Ülker’in profesyonel takımlara yönelik sponsorluğunu yıl sonunda bırakacağını ancak bunun yanlış algılandığını da belirten Tütüncü, aksine sporda yatırımlarının artarak sürdüğünü belirtiyor. Odak konusunun ise çocuklar ve basketbol projelerine yönelik olacağını ekleyen Tütüncü, şu bilgileri veriyor: “Ülker olarak mutlu anlar yaşatmak için çalışıyoruz. Mutluluk veren faaliyetler içerisinde,  sanatsal, sosyal ve sportif faaliyetlerin başta geldiğini görüyoruz. Bu yüzden bu alanlara ağırlık veren çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de 6-16 yaş arasında 16 milyon çocuk var. Biz projelerimizle bu nüfusun 2 milyonuna ulaşmış durumdayız. 8 yıldır çocuk projelerine yaptığımız yatırım 36 milyon TL. Amacımız dengeli beslenen, hareket eden, sosyal, kültürel ve zihinsel açıdan sağlıklı bir neslin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak. Spor ve basketbol yatırımlarımız ise 60 milyon TL’yi buldu.”

Standartları yüksek sponsorluk modeli

MADRID’de gerçekleşen Euroleague Final Four’un da Türkiye’nin tanıtımı için güçlü bir organizasyon olduğunu anlatan Ülker Grubu Gıda Bölümü Başkanı Tütüncü, şöyle konuşuyor: “Euroleague’nin ana sponsoru bir Türk şirketi Türk Hava Yolları. Bir Türk takımı olarak en üst basamağa kadar çıkmak, Türkiye’nin tanıtımı açısından da kıymetli bir başarı. Euroleague 15 yıllık bir geçmişe sahip. Kurulduğu 2000 yılından bu yana çok hızlı bir büyüme trendi gösteriyor. Maçların yayınlandığı ülke sayısı 18’den 201’e ulaştı.” Fenerbahçe Ülker’in ilk dörde çıktığını ve başarının ardında güçlü bir stratejinin bulunduğunu da söyleyen Tütüncü, “Standartları yüksek bir sponsorluk modelimiz var” diyor.

Futboldan çıkıyoruz yeni sürprizlerimiz var

Tütüncü Ülker’in yeni ve devam eden projelerini de şöyle sıralıyor:
Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı ve MEB işbirliği ile yürütülen, “Yemekte Denge” programında, 4 yılda 10 ildeki 500 ilköğretim okulunda 1 milyonu aşkın çocuk eğitim aldı.
Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi  Sabri Ülker Merkezi’nde Prof. Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi diyabet, karaciğer ve kalp hastalıkları gibi metabolik hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici tedbirler geliştirmek için çalışıyor.
Çocuklar için geliştirdiğimiz bir başka proje ise, 8 yıldır devam ettiğimiz “Ülker Çocuk Sinema Şenliği.”  Yılda 1 milyon çocuğun hayal gücüne yatırım yaptık.
“Ülker Çocuk Sanat Atölyesi” 2011 yılından bu yana 13 bin çocuğa kapılarını açtı. İstanbul Modern’in ücretsiz halk günü olan “Sizin Perşembeniz”in de sponsoruyuz.
2007 yılında Van’daki Futbol Köyü ile başlayan çalışmalarımız bugün meyvelerini vermeye başladı.
Futbol Köyleri” projesi de yeni modüller eklenerek sürecek. Spor dahil tüm projelerimize ise 60 milyon TL harcadık.

Kaynak: Hürriyet