Nagihan Girit’in hazırladığı Simin Bıçakçıoğlu röportajının sponsorluk ile ilgili kısımlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bu otomobil tutkusu ne zaman, nasıl başladı?

Otomobil sporları kariyerime 18 yaşında Safari Motorsports’tan aldığım eğitim ile başladım ve 2008-2009 sezonlarında pist yarışlarına katıldım. 2010 sezonunda rallikros ve tırmanma yarışlarına katılarak tecrübemi arttırdım. 2011 sezonunda Neo Motorspor adına Türkiye Ralli Şampiyonasına katıldım. Türkiye’deki eğitim programları haricinde İtalya’da Vittorio Caneva Rally School, Norveç’te John Haugland Winter Rally School’da eğitim gördüm.

Otomobil tutkum küçük yaşlardan itibaren içimdeydi. Örneğin; Barbie bebekler yerine uzaktan kumandalı arabalar ilgimi çekiyordu. 

Kadın ralli pilotu pek yok Türkiye’de, neden sizce?

Aslında çok yetenekli kadın pilotlarımız var Türkiye’de ancak bunun sebebini üç başlık altında sorgulamalıyız; Birincisi, bir kadın otomobil sporlarına merak sardığında ailesinden ve çevresinden yeteri kadar destek görüyor mu? İkincisi, otomobil sporlarında yeteri kadar eğitim olanağı sunuluyor mu yeni başlayanlara? Üçüncüsü, belki de en önemlisi sponsor desteği rahat bulunabiliyor mu? Bu üç soru önemli. Bunların üstesinden geldiğimiz noktada kadın ralli pilotlarının sayısı inanın erkekleri geçecektir.

Türkiye’de ralli sporunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de çok başarılı pilotlarımız var ve imkan verildikçe gerek Avrupa’da gerek dünyada kendilerini kanıtlıyorlar. Geçmişte yaşanan bazı kötü deneyimler ve yeterli geri dönüşü alamamaları nedeni ile birçok firma otomobil sporlarından bugün uzak duruyor. Büyük firmaların sponsor olarak destek olması ve bunu bir pazarlama argümanı olarak kullanmaları durumunda kısa sürede daha geniş kitlelere ulaşılacağını ve hem katılım hem de sponsor desteği açısından önemli yol kat edileceğini düşünüyorum. Ayrıca sponsorluk, maalesef ülkemizde sadece futbola yatırım yapmayı seçen firmalarla dolu. Hep söylemişimdir sadece motor sporları değil, ülkemizde yapılan diğer birçok spor branşı sponsor bulamamaktan yakınıyor. Düşünün ben bir ralli pilotu olarak sponsor bulmakta güçlük çekiyorum. Yani otomotiv firmaları her yıl motor sporları için bütçe çıkarmalarına rağmen ülkemizde Ford hariç hiçbir otomotiv firmasının desteği yok. Avrupa’ya baktığımızda sponsorluk konusu hem çok hassas hem de birçok firma hizmet verdiği ilgili alanlarda mutlaka sponsorluk faaliyetlerini devam ettiriyorlar.

 

Kaynak: Dipnot TV