Burcu DÜZGÜN ÇOBAN, Türkiye Off-Road Şampiyonası 3. Veziroff yarışları öncesinde, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) lisanslı tek kadın Off-Road yarışçısı İlayda Hancı ile röportaj yaptı. Röportajın sponsorluk ile ilgili kısımlarını derledik.

 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sizi tanıyabilir miyiz?

İlayda HANCI: 1994 Sinop doğumluyum. Okan Üniversitesi, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunuyum. Aynı zamanda nişanlım olan Batuhan Korkut ile 2016 yılında Türkiye Off-Road Şampiyonası’nı, S1 sınıfında şampiyon olarak tamamladık. 2018 Türkiye Off-Road Şampiyonası’nda bu yıl BANTBORU sponsorluğunda “BANTBORU Off-Road Team” olarak yarışıyoruz. İlk iki yarış sonunda kendi klasmanımızda üçüncü sıradayız ve şampiyonluk iddiamızı sürdürüyoruz. Aracımızın bakım ve onarımıyla Batuhan Korkut ilgileniyor. BANTBORU hazırlık sürecinde bize fabrikadaki tüm imkanları sunuyor.

 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Ulusal yarışlarda tek kadın pilot olarak yer almak nasıl bir duygu bu, size ayrı bir sorumluluk yüklüyor mu?

İlayda HANCI: Bir kadın sporcu olarak, eşit şartlarda rekabetin içerisinde olmak, bana kendimi güçlü hissettiriyor. Bu bir kadın için en güzel his bence. Bu sporda daha fazla kadın sporcu olmamasının bence temel nedeni, sporun yeterince tanınmaması. Bu durum motor sporlarının geneli için de geçerli, ancak son yıllarda tanınırlık artıyor. Önümüzdeki dönemde, daha fazla kadının bu sorun içerisinde yer alacağını, eşit koşullarda rekabetin içinde olacaklarını düşünüyorum. Eşit şartlar konusu çok çok önemli. Bu vesile ile sponsorum BANTBORU’nun, Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri (WEPs) katılımcısı olduğunu vurgulamak isterim. Sponsorumun özelliği, bir kadın sporcuya, rekabetçi performansını sergilemesi için, fırsat eşitliği sağlanması.

 

Röportajn tamamına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?