“Sponsor arama çabalarında yapılan en büyük hatalardan birisi nedir?” diye sorulduğunda “Plan yapmanın etkisini hafife almak” şeklinde cevaplandırabiliriz. Özellikle kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların (lise ve üniversite kulüpleri de dahil) bu planlamayı sık sık atladığını görmekteyiz.

Eğer etkinliğinizin / organizasyonunuzun sponsor bulmak için hazır olduğunu düşünüyorsanız, her şeyin yerli yerinde hazır olduğu bir plana sahip olmanız, sürecin olumlu ve hızlı ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Sponsor olabileceğini düşündüğünüz kurumlar veya markalar ile doğru zamanlarda iletişime geçmek en önemli kısmı teşkil etmektedir.

Peki bu her şeyin yerli yerinde hazır olduğu plan nedir? İçerisinde neler bulunmalıdır?

Planınızın, organizasyonun iç kapasitesini maksimize edecek ve tüm organizasyonel süreçleri, prosedürleri, takımınızı ve organizasyon ruhunu destekleyecek şekilde olması, tüm bunlara odaklanması gerekir. Planın bu aşamasında, kurumların organizasyonunuzda ne şekilde yer alabilecekleri, kurumlara sunabileceğiniz hakların da ayrı ayrı belirlenmesi gerekir.

Sonuç olarak etkinlikler / organizasyonlar, kurumların hedef kitlelerine direk ulaşabilecekleri, iletişim kanallarını doğru olarak kullanıp potansiyel müşterilerine temas edebilecekleri en doğru yerlerden birisidir. Olası bir ortaklık durumda iki tarafında değer kazanmasını sağlayan sponsorluk için, zaman ayırıp sade ve açık bir sponsorluk planı hazırlamalısınız. Bu sayede, sponsor arama çalışmalarında en doğru kurumları belirleyip, iletişime geçip, ortak bir çalışma yapabilirsiniz.