“Sponsor arama çabalarında yapılan en büyük hatalardan birisi nedir?” diye sorulduğunda “Plan yapmanın etkisini hafife almak” şeklinde cevaplandırabiliriz. Özellikle kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların (lise ve üniversite kulüpleri de dahil) bu planlamayı sık sık atladığını görmekteyiz.

Eğer projenizin sponsor bulmak için hazır olduğunu düşünüyorsanız, her şeyin yerli yerinde hazır olduğu bir plana sahip olmanız, sürecin olumlu ve hızlı ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Sponsor olabileceğini düşündüğünüz kurumlar veya markalar ile doğru zamanlarda iletişime geçmek en önemli kısmı teşkil etmektedir.

 

Peki Bu Her Şeyin Yerli Yerinde Hazır Olduğu Plan Nedir? Planın İçerisinde Neler Bulunmalıdır?

Planınızın, organizasyonun iç kapasitesini değerli kılacak ve tüm organizasyonel süreçleri, prosedürleri, takımınızı ve organizasyon ruhunu destekleyecek şekilde olması, tüm bunlara odaklanması gerekir. Planın bu aşamasında, kurumların organizasyonunuzda ne şekilde yer alabilecekleri, kurumlara sunabileceğiniz hakların da ayrı ayrı belirlenmesi gerekir.

Markalar Neden Sponsor Olsun?

Önemli olduğunu düşünüp uyguladığınızda sadece fayda sağlayacağına inandığım bir aktiviteden bahsetmek itiyorum. Gerçekleştirip gerçekleştirmemek tamamen alacağınız inisiyatife bağlıdır. Hayal kurmak, kafa patlatmak…

  • Hangi markaları projede sponsor olarak hayal edebiliyorsunuz?
  • Hangilerini sizinle birlikte görmek istiyorsunuz?

Markaları belirledikten sonra projeyi de hayal edin.

  • Markalarla projeniz nasıl örtüşüyor?
  • O marka projede hangi aktiviteleri uygulayabilir?
  • Nasıl bir farklılık yaratabilirsiniz?
  • Marka, rakiplerine göre nasıl öne çıkabilir?
  • Neleri yaparsa katılımcıların hafızalarında yer edinir?
  • İnsanların hoşuna giden neleri marka ile birlikle geliştirebilirsiniz?
  • Proje sonrasında sponsorluk hakkı olarak markanın yapacağı hangi deneyimler insanların konuşmasını sağlar?

İşte tüm bu beyin fırtınası sırasında markanın projenize neden sponsor olması gerektiğinin cevaplarını da bulmuş olacaksınız.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak etkinlikler / organizasyonlar, kurumların hedef kitlelerine direk ulaşabilecekleri, iletişim kanallarını doğru olarak kullanıp potansiyel müşterilerine temas edebilecekleri en doğru yerlerden birisidir. Olası bir ortaklık durumda iki tarafında değer kazanmasını sağlayan sponsorluk için, zaman ayırıp sade ve açık bir sponsorluk planı hazırlamalısınız. Bu sayede, sponsor arama çalışmalarında en doğru kurumları belirleyip, iletişime geçip, ortak bir çalışma yapabilirsiniz. Herkes kazanır.

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…

H. Alper Koç
Anasponsor Kurucu Ortağı

Güncelleme: 06.06.2023

Bizimle iletişime geçin!