Şemsettin Baş, nam-ı diğer Avrupalı Şemsi ile Trendbasket.net / Orhan İleri  bir söyleşi gerçekleştirdi. Tofaş’ın efsne şampiyıon kadrosunda yer alan Baş, geçen yıllara rağmen hala kuvvetli bir gönül bağına sahip olduğunu söylediği Bursa’da, bu kez Bursaspor’un başarısı için görev alıyor. Sizler için sponsorluk ile alakalı olan kısımları çıkarttık.
-Hocam alt lig basketboluna baktığımızda, her sene açılan ve kapanan kulüpler anlamında ciddi bir döngü var. Köklü kulüp sayısı son derece az. Yatırım yapan kulüplerin ve sponsporların bu işin içinde tutulması için sizin önerileriniz var mı?
-Öncelikle, bence İkinci Lig’deki takım sayısının biraz daha arttırılması gerekiyor.  Mesela doğu grubu & batı grubu ya da kırmızı grup & mavi grup vs. şeklinde iki grup olabilir. Şu anda Üçüncü Lig’de uygulanan sistem bence iyi bir sistem ve bu İkinci Lig’de de uygulanabilir. Bence bu şekilde yatırım yapan takımları soğutmamış olursunuz. Başarı gelmediği zaman yatırım yapmaktan vazgeçen sponsorları bu işin içinde tutmayı sağlayan bir sistem kurmak şart, o rüzgarı tekrar yakalamak zor olabiliyor.
-Mesela sizin oynadığınız zaman o rüzgar vardı, sonrasında 2000-2006 arası milli takım düzeyinde başarılar olsa da rekabetin alt seviyede olduğu bir lig vardı. Ne zaman ki Ülker, Fenerbahçe’ye sponsor oldu, yeniden ligdeki rekabet düzeyi ve lige olan ilgi artmaya başladı. İş aslında ekonomide bitiyor değil mi, bir anda doların fırlaması üst ligler açısından her şeyi darmadağın edebilir ve belki bir duraklama dönemi daha başlayabilir diyebilir miyiz?
-Sponsorlarla ilgili haklısınız ama şöyle bir şey var, iş seyircide bitiyor. Tribünler dolu olduğu ve rekabet arttığı sürece sponsorların iştahı kesilmez.  Ülker biraz da bu yüzden Fenerbahçe’ye sponsor oldu, baktığınız zaman şimdi 15.000 seyirciyle Avrupa Kupası maçı oynayabiliyor. Sponsorlar için boş tribünler de kesinlikle büyük bir sorun. Seyircili kulüpleri rekabetin içine sokmayı mutlaka sağlamalıyız. Basketbolun marka değerini arttırmanın seyirciyle mümkün olacağını düşünüyorum. Baktığınız zaman Karşıyaka her maçı dolu tribünlere oynuyor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş da genelde iyi bir seyirci desteğiyle oynuyorlar. Ama Anadolu Efes’e baktığınızda yıllardır boş tribünlerle karşılaşıyorsunuz ve bu üzücü bir durum. Şimdi Darüşşafaka örneğini de Efes’in yanına ekleyebiliriz. Şunu söylemek istiyorum, yatırımlar rekabetin ve ilginin birinci şartı değil. Baktığınız zaman bu iki takım ligin en çok para harcayan takımlarından ikisi ancak iyi bir seyirci desteklerinin olduğunu söylemek mümkün değil. Ülker, seyircili bir takıma sponsor olarak bence en güzel hareketi yaptı. Ülker adıyla mücadele ettikleri yıllarda Abdi İpekçi’ye gidiyorduk, 100-200 kişi önünde basketbol oynuyorduk, bomboş tribünlere oynuyorduk. Ama en doğru kararı verdiler ve Fenerbahçe’yle birleştiler, Beşiktaş ve Galatasaray’a da sponsor olarak onları da rekabetin içinde daha güçlü kıldılar. Çok akıllıca bir hareketti ve marka değerinin artmasında çok büyük katkısı oldu.
-Peki Bursa’da bir sponsorluk çalışması oldu mu sezon öncesinde?
-Sezon başlarken bir çalışma oldu ancak çok cüzi tekliflerle karşılaştık. Cüzi teklifleri kabul ettiğiniz zaman marka değerini düşürürsünüz. Sezon öncesi de çok iddialı bir görüntüde olmadığımız ve bu kadar seyirci çekeceğimiz de düşünülmediği için gelen teklifler böyle oldu, haliyle yönetimimiz de kabul etmedi. Ancak 1-2 aydır bu konuda ciddi gelişmeler oluyor, birçok iyi teklif alıyoruz, tabi herkes şu an elde edilmiş olan başarıda pay sahibi olmak istiyor. Fakat yönetimimiz sezon sonuna kadar bu teklifleri değerlendirmeyi düşünmüyor. Çünkü bu ‘’Biz buraya kadar getirmişiz, siz de gelin kaymağını yeyin.’’ demek gibi olacak, haliyle yönetim şu anda bu tekliflere yanaşmıyor.
Kaynak: Trendbasket.net