Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Yandex’le imzalanan forma sponsorluğu anlaşmasıyla ilgili açıklamalar yaptı.

“Ne Aziz Yıldırım ne de Fenerbahçeli zenginler transferlerde katkı yapmadı. Fenerbahçe’ye katkı getireceğine inandığımız için Yandex’le anlaştık, 3 yıl sürecek. Bu anlaşmada maddi gelir biz Fenerbahçeli taraftarların detayları yerine getirdikleri takdirde sağlanacak. Yılda 30 milyon, 50 milyon, 100 milyon dolarlara gidecek bir kazanç demektir. Buradan gelecek parayla ilgili benden sonra gelecek olanlara da tavsiyem; Messi’ler Ronaldo’lar çok rahatça alınabilir. Ibrahimovic, Robben de öyle.. Bunların gelmesi hayal değil… Tüm Fenerbahçelilerin bunu yapmasını istiyorum. Yandex’ee gece gündüz girerek kulübe katkıda bulunabilirler. Ben de bilmiyordum, öğreniyorum giriyorum şimdi. Artk arama motoru olarak Yandex’i kullanacağım. Hayırlı olsun.”

 

Anlaşmanın detayları ise şu şekilde:

– 3 yıllık anlaşma imzalandı.

– Yandex, Fenerbahçe’ye yıllık net 4 milyon euro ödeyecek.

– Bu rakam, taraftarın Yandex’i kullanma oranlarına göre yıllık 12 milyon euro’ya kadar çıkabilir.

– Yıllık 12 milyon euro için, Fenerbahçe taraftarları günde 30 aramayı Yandex üzerinden yapmak zorunda.

– Anlaşmaya göre taraftarların yılın her günü, günde 30 Yandex araması yapması gerekli.

– Fenerbahçe toplamda maksimum 36 milyon euro gelir elde edebilir.

– Günde 30 aramanın sayılabilmesi için Yandex Fenerbahçe Browser’ının kullanılması gerekli. İndirmek için tıklayınız.

– Mobilde ise kısa vadede normal Yandex Browser üzerinden arama yapılabilir.

– İlerleyen günlerde iOS ve Android platformlardan Yandex FB uygulaması tamamlanacak ve aramalar o uygulama üzerinden sayılacak.

– Yandex üzerinden yapılan aramalarda bağlantılara tıklamak zorunlu tutulmadı. Sadece arama yapmak yeterli.

Yani Yandex, herhangi bir Fenerbahçe taraftarından yılda yaklaşık 11.000 arama yapmasını istiyor. 40 milyon taraftarı olduğu tahmin edilen Fenerbahçe’nin tüm taraftarları Yandex kullanır ve yılda 11.000 arama yaparsa yandex üzerinden 440.000.000.000 arama yapılacak. (Açıkçası biz sıfırlardan okuyamadık 🙂 )

 

Güncelleme:

19.08.2015 tarihinde FBTV’deki bilgilendirici yayın üzerine “futurama” adı ekşisözlük yazarının yazısını tamamlayıcı olarak görüyor ve ekliyoruz.

 

fb tv’de yayınlanan programdan(https://t.co/nhjshrsnqw) sonra kendi sorularıma da cevap buldum ve çok sorulan diğer sorularla beraber onları da yazayım:

özet:
yandex’in fenerbahçe’den istediği şey arama yapılması. yani chrome, firefox, opera ya da internet explorer yerinefenerbahçe yandex browser kullanmanın iki taraf için de büyük bir ehemmiyeti yok.
fenerbahçe yandex browser kurunca, fenerbahçe yandex arama motoru da(http://www.yandex.com.tr/fb) hazır olarak geliyor, bütün espri bu.
siz dilerseniz fenerbahçe yandex arama motorunu(http://www.yandex.com.tr/fb) diğer tarayıcılarda da kullanabilirsiniz. hatta cep telefonlarında da, mobil uygulamalar aktif olana kadar yinehttp://www.yandex.com.tr/fb bu adres üzerinden arama yaptırabilirsiniz. mesela mobilde dolphin kullanıyorsanız, arama motorunuzu google değil de http://www.yandex.com.tr/fb yaparsanız, orada yaptırdığınız her aramadan fenerbahçe para kazanacaktır.
tekrar etmek gerekirse, önemli olan tarayıcınızı değil arama motorunuzu değiştirmek. yani google chrome’u değil, google’u terk etmeniz gerekiyor.

çok sorulan sorular:
– fenerbahçe yandex browser kurmak yeterli mi?
– yeterli değil. http://www.yandex.com.tr/fb adresi üzerinden arama yaptırmanız gerekiyor. yaptığınız her arama kulübe katkı(0.003$*) sağlıyor.

– fenerbahçe yandex browser kurmak şart mı?
– şart değil. http://www.yandex.com.tr/fb adresi üzerinden arama yaptırmanız gerekiyor. bunu diğer tarayıcılar üzerinden de yaptırabilirsiniz. önemli olan http://www.yandex.com.tr/fb bu adresi kullanmak. bu adres üzerinden yaptığınız her arama kulübe katkı sağlıyor.

– arama sonuçlarına tıklamak şart mı?
– arama sonuçlarına tıklamak şart değil ama arama yapmış olmak için arama yapmanın da uzun vadede bir faydası yok. önemli olan kullanıcı alışkanlığınızı google’dan fenerbahçe yandex’e taşımak. evet arama sonuçlarına tıklamasanız da fenerbahçe para kazanıyor ama ihtiyacınızı karşılayan arama her iki tarafı da memnun eder.

– bir siteyi birden fazla kez aratınca da kabul ediliyor mu?
– evet. yandex’te 10 kere de fenerbahçe diye aratsanız, 10’u da kazanç olarak dönüyor fenerbahçe’ye.

– günde 25 kere arama yaptırmak şart mı?
– öyle bir şart yok. arama başına 0.003$ gibi bir kazanım mevcut. siz 1 kere arama yaptırdığınızda, sene sonunda kulübünüze 0.003$ kazandırmış oluyorsunuz. 10 kere arama yaptırmışsanız, 0.03$ kazandırmış oluyorsunuz. yani bir alt limit yok, çünkü arama başına belli bir kazanım mevcut zaten.

– günde 25 kereden fazla arama yaptırılsa olur mu?
– alt limit olmadığı gibi üst limit de yok. gün içinde 100 kere arama yaptığınızı varsayalım. sene sonunda kulübe 100×0.003=0.3$ kazandırmış oluyorsunuz. diyelim ki günde 100 kere arama performansını sene boyunca gösterdiniz, o zaman sene sonunda kulübünüze 365×0.3=109.5$ kazandırmış olursunuz.

– her gün düzenli olarak arama yapmak şart mı?
– hayır değil. en büyük şart, arama yapmak. arama yapın da, kaç günde bir ve günde kaç kez arama yapıyorsanız yapın.

– favori / sık kullanılanlar üzerinden yapılan girişler kabul ediliyor mu?
– hayır edilmiyor. herhangi bir siteye direkt giriş değil, arama yaptırmanız önemli. sık kullanılanlara eklediğiniz fenerbahce.org’a fenerbahçe yandex browser üzerinden de girseniz bir katkısı yok.
tabi sık kullanılanlara arama linki olarak da kayıt yaptırabilirsiniz. 1 tık fazla olur ama amaca uygun olur.

– fenerbahçe, kaç arama yapıldığını nereden bilecek?
– yandex’in fenerbahçe’ye sağladığı arabirim üzerinden, toplam kaç kişinin arama yaptırdığı ve diğer istatistikler(her sitenin tuttuğu standart günlükler) görülebilecek.

* bu 0.003$ resmi olarak açıklanan bir şey değil aslında ama 1000 aramaya 3 dolar verildiği için anlatım kolaylığı olması açısından 0.003$ diye yazıyorum.

 

Anasponsor’un özel haberidir.