adidas sponsorluğunda gerçekleştirilen, adidas Bozcaada Yarı Maratonu ve 10 K Koşusu, bu yıl Run For The Oceans kapsamında sürdürülebilirlik temasıyla Türkiye’den ve Almanya, Litvanya, Yunanistan, İsviçre, Belarus, Fas gibi dünyanın dört bir yanından profesyonel ve amatör yaklaşık 2 bin katılımcıyla 4 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Denizlerdeki plastik atık kirliliğine dikkat çekerek bu konuda bir önlem alınması için Parley ile birlikte Run For The Oceans’ı başlatan adidas sponsorluğunda Bozcaada’nın doğal güzelliği içerisinde zorlu bir parkurda gerçekleştirilen organizasyonda Yarı Maraton 21K ve 10K olmak üzere iki kategoride koşuldu.

Bu yıl Bozcaada Yarı Maratonu’na tüm dünyada 23 Mayıs-8 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Run For The Oceans kapsamında sponsor olan adidas, sürdürebilirlik temasına uygun çeşitli etkinliklere imza attı. Bu tarihlerde adidas Running uygulamasıyla kaydedilen koşu, tenis veya futbol gibi birçok etkinlik dahilinde her 10 dakikalık aktivite için Parley, plajlardan bir plastik şişenin eşdeğer ağırlığını, uzak adalar ve okyanusa ulaşmadan önce kıyı şeritlerinden temizliyor (maksimum 250 bin kg’a kadar).

adidas Kıdemli Pazarlama Direktörü Onur Demircan; “Değişimin bir parçası olabilmek için çok çalışıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında yaptığımız organizasyonlardan biri de adidas Bozcaada Yarı Maratonu oldu. Plastik kirliliğinin sona ermesine yardımcı olmak için yola çıktığımız maratonda 21K Yarı Maraton ve 10K koşusuyla sesimizi, spordan aldığımız güçle iyilik için yükselttik. Bireysel olarak harekete geçebilir, birlikte bir etki yaratabiliriz. 8 Haziran’a kadar herkesi adidas Running uygulaması üzerinden kaydolarak harekete geçmeye davet ediyoruz. ” dedi.

adidas ÇEVKO ile işbirliği çerçevesinde Bozcaada’ya maratona gelenlerin yarattığı trafiğin etkisiyle ortaya çıkan karbon ayak izine karşılık ağaç dikimi de planlandı. Maraton hafta sonu boyunca Geyikli iskelesinden Bozcaada’ya ve adadan Geyikli’ye giden kişilerin karbon ayak izi hesaplandı. Toplamda ortalama 3 bin kişinin neden olduğu karbon emisyonuna karşılık gelecek miktarda ağacın dikimi ÇEVKO tarafından gerçekleştirilecek. adidas ayrıca, yarı maratonun gerçekleştirildiği hafta sonu boyunca tüm etkinlik ve aktivasyonlarda kullanılan malzemeleri, dereceye girenlerin madalyaları da dahil tamamen sürdürülebilir, geri dönüştürülmüş materyallerden temin etti. Spor ve müziğin bir arada olduğu eğlenceli hafta sonunda hem adidas üyeleri hem de sporcular ileri dönüşüm ve kişiselleştirme atölyeleri ve plogging gibi aktivitelere katıldılar.

adidas Bozcaada Yarı Maratonu’nu Kadınlar kategorisinde Rahime Tekin, 1:36 ’lık derecesiyle, erkeklerde ise adidas runners koşucularından İlker Kökçe, 1:25’lik derecesiyle birinci olarak tamamladı. Her iki sporcuya da ödülleri adidas Türkiye Genel Müdürü Hakan Atalay tarafından takdim edildi.