Akbank Sanat ana sponsorluğunda, BASE ve 42 İstanbul iş birliğiyle hayata geçen ve bu sene LG OLED, Monster Notebook, Sonorous ve AXA Sigorta’nın destekleriyle ikincisi düzenlenen “Kampüste Dijital Sanat” projesi, 4 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi kampüslerini geziyor.

Kampüste Dijital Sanat, 4 – 9 Nisan 2022 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Albert Long Hall, 12 – 17 Nisan 2022 arasında Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 19 – 24 Nisan 2022 arasında Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Enerji Müzesi ve 26 – 30 Nisan 2022 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs’te öğrencilerle buluşuyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinden dijital sanatçıların çalışmalarını kampüslere taşıyacak proje, sergi ve zengin yan etkinlikleriyle üniversite öğrencilerine ilham kaynağı olmayı planlıyor. Sergiye katılan sanatçılar; Can Büyükberber, Cezar Mocan, ha:ar, Harshit Agrawal, Jérémie Bellot, Max Seeger, Oddviz, Osman Koç ve Quayola dijital sanatın farklı ifade biçimlerine olanak tanıyan geniş yelpazesini izleyicileriyle paylaşıyorlar.

Sergi kapsamında ayrıca Ars Electronica Animasyon Festivali de yer alıyor. Açık çağrı ile seçilen 19 yaş altı animasyon yapımcılarının eserlerinin yer aldığı programda, çok farklı yaş gruplarından çocuk ve gençlerin filmlerini izleme şansı elde ediyor olacağız.

Sergiye geniş bir konuşma ve atölye programı eşlik ediyor. Teknoloji sanat buluşmasında katılımcıları, dijitalin bugünü ve geleceği konusunda düşünmeye ve tartışmaya davet eden proje, yapay zeka, data, animasyon, blockchain, sosyal medya gibi yaşadığımız çağı doğrudan veya dolaylı etkileyen gündemi sanat yoluyla aktarmayı hedefliyor. “Kampüste Dijital Sanat” kapsamında 42 İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nde sergiler, paneller, workshop, konuşmalar ve video gösterimleri gerçekleşiyor.

Proje kapsamında ayrıca Akbank Sanat Dans Atölyesi tarafından hayata geçirilen “Dans Hep Var” performansları, Boğaziçi Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi kampüslerinde çağdaş dans ve sergiyi bir araya getirecek. Video performanslar Akbank Sanat YouTube Kanalı aracılığıyla yayınlanacak.