Mersin Deniz Ticaret Odası’nın (MDTO) sponsorluğunda 2015 yılında Kushimoto’da yeniden başlayan sualtı kazılarından elde edilen buluntular, Mersin Deniz Müzesi’ndeki ’Daimi Ertuğrul Sergi Salonu’nda ziyarete açıldı.

Japonya’nın Kushimoto kenti açıklarında 1890 yılında batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan yaklaşık 550 denizcinin anısını yaşatmak üzere hayata geçirilen ’Ertuğrul Projesi’ kapsamındaki kazılarda elde edilen eserler, Mersin Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.


SUALTINDAN ÇIKARILAN 340 ESER SERGİLENİYOR

’Daimi Ertuğrul Sergi Salonu’nun açılışı dolayısıyla Mersin Deniz Müzesi’nde düzenlenen törende konuşan Ertuğrul Fırkateyni Sualtı Kazıları Başkanı Tufan Turanlı, Mersin’deki serginin Ertuğrul Fırkateyni’nin 12. sergisi olduğunu söyledi. Serginin bundan sonra Amerika’da, İspanya’da, daha sonra da Karadeniz’deki diğer kentlerde de oluşturulacağını kaydeden Turanlı, “Ancak bu serginin bir Mersinli olarak benim için en önemlisi olduğunu söyleyebilirim. Bu serginin başka bir özelliği, bu bir daimi sergi. Mersin’in kardeş kenti Kushimoto’nun gönderimi sayesinde 340 eser, bundan sonra daimi olarak Mersin’de sergilenecek” dedi.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizi şu yazıya aktaralım 🙂
Paylaşmak kurtulmaktır 🙂