Afyonkarahisar’da bu yıl 17.si gerçekleşecek Afyonkarahisar Klasik Müzik FestivaliNG Afyon’un Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Afyonkarahisar Belediyesi, Yapı ve Kredi Bankası ve NG Afyon Termal Otel’in desteğiyle 02-12 Nisan 2018 tarihleri arasında; genç yetenekleri ve alanında değerli sanatçıları müzik tutkunlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Sanat dünyasının önemli isimlerinin yer alacağı festivalin direktörü Hüseyin Başkadem; 16 yıllık bir birikimin getirdikleri sonucunda kurguda çok fazla zorlanmadıklarını ama asıl zorlandıkları tek noktanın sponsorluk olduğundan bahsederek, NG Afyon’un kendilerine çok büyük destek vererek ayakta kalmalarını sağladığını söyledi.

NG Afyon Otel Müdürü Cenker Yılmaz: “Dört yıldır üst üste festivale katkımız bulunmakta. Afyonkarahisar kültürel miras olarak çok önemli değerlere sahip bir şehir. Frigler zamanından gelen kültürel miras, mevlevihaneleri ve tarihi dokusu ve ve kurtuluş savaşındaki kilit rolü ile sadece son yıllarda popüler olan termal turizm ve gurme turizmin ilave özellikleridir. NG Afyon olarak biz özelikle Afyon şehrinin bu güzel özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Klasik müzik ve caz festivali sponsorlukları haricinde Frig Vadisi Ultra Maratonu‘na da sponsoruz.” diyerek şehri tanıtma amacında olduklarının üzerinde durdu.

2 Nisan Pazartesi, üflemeli çalgılarla perdeyi açan quartet Flautus Vocis’e, bir sonraki gün, geçtiğimiz sene de beğeniyle dinlenen ve “En İyi Çek Fagot Topluluğu” olarak adlandırılan Fagotik Quartet eşlik ediyor. Petra Milarova, Natasa Mitrovic gibi piyanonun yıldızları da festivalde sahne alacak diğer konuklar arasında yer alıyor. Ülkemizin ilk Otizm engeli ile dünyaya gelen öğretim görevlisi ve Piyanisti Buğra ÇANKIR da piyanonun başına geçiyor. 2010 yılında İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Naci Özgüç yönetiminde ilk konserini veren keman virtüözü Aslı Ayben ÖZDEMİR, piyanoda kendisine eşlik edecek annesi Zümrüt ALİEVA ile nefesleri kesen performanslarıyla izleyicileri büyülemeye hazırlanıyor.

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamında, şehrin kültür ve sanat yaşamına ışık tutan söyleşiler de düzenlenecek. Yeni kitabı Kırlangıç Çığlığı ile kısa bir aranın ardından okurlarıyla buluşan Ahmet ÜMİT festivalin öne çıkan konukları arasında. Nadir EDE’nin resim sergisi ise festival boyunca konuklara açık olacak.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂