2018 yılı Nisan ayında Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan 6’ncı Mamut Art Project’in performans programına başvurular başladı.

Geçtiğimiz sene, performans sanatı için özel olarak belirlenen bir alanda gerçekleşerek, 14 performansa ev sahipliği yapan Mamut Performansları, 3’üncü yılında, ilk defa performans sanatı disiplinini, satın alınabilen bir değer olarak sunuyor ve bu girişim ile Türkiye‘de performans sanatı alanında yeni bir sayfa açıyor.

Mamut Art Project‘in bu seneki performans programının küratörleri de üç yıl önce uzun soluklu bir iş birliği için birlikte yola çıktıkları Seyhan Musaoğlu ve Simge Burhanoğlu.

Mamut Performansları‘nı her sene üzerine yenilikler ekleyerek devam ettiren Mamut Performansları’nın küratörleri bu seneki performanslarla ilgili olarak, “Amacımız her sene içeriğini daha da geliştirdiğimiz performans programları ile performans sanatı disiplinini hak ettiği ortamda ve değerde sunmak. Bu sene amacımıza ulaştık. Performans sanatını doğasına uygun bir şekilde Türkiye‘de ilk defa bir sanat projesinde satın alınabilen bir değer olarak sunuyor ve performansın tekrar gerçekleştirilme hakkını satışa açıyoruz. Performansı tekrar gerçekleştirilme hakkını satışa açarken de her eserin kendine özgü sunulma biçimleri olduğunu göz önünde tutarak, eserin bütünlüğünü ve sanatçının fikri mülkiyeti koruyarak, yeniden sergilenme imkânı ile performans sanatçısının ve performans sanatının sürdürebilirliğini sağlamayı amaçlıyoruz. “Maddesiz?” teması ile de kapitalizmin sunduğu maddiyatın hakimiyetini, kendi öznelliğimizi özgür kılabilmek adına, yeniden değerlendirmeye açıyoruz. Amacımız 21. Yüzyılın düşünce durumuna uygun bir his ile deneyimi ön plana çıkararak elle tutulamayan fikir varlığını vurgulamak. Böylece performans sanatının diğer sanat disiplinlerinin arasında aynı haklar ve mülkiyetler içinde geliştirilip ilerlemesine yol açıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Akkök Holding sponsorluğunda, 26-29 Nisan 2018 tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenecek 6’ncı Mamut Art Project’in Performans Programı’na, sanatçıların 15 Ocak 2018 tarihine kadar başvurabilecekleri açıkladı.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂