Birçok branşta çok sayıda sporcu ve organizasyona sponsorluk desteği veren Procter & Gamble‘ın Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, insan hayatı için büyük önem taşıdığına inandığı spora katkılarının artarak devam edeceğini söyledi.

TMOK iş birliği ile başlattıkları “Olimpik Anneler” projesinin çocuklara düzenli spor yaptırmayı hedeflediğini aktaran Tankut Turnaoğlu, Kort dergisine verdiği röportajda hedefledikleri sponsorluklarla ilgili önemli konulara dikkat çekti.

Çocuk yaşta basketbola başlayan ve uzun yıllar oynadıktan sonra yoga, crossfit ve tenise yönelen Turnaoğlu, “P&G olarak çocuğuna spor yaptıran her anneyi ‘olimpik anne’ olarak görüyoruz, destekliyoruz. Sporun gelişime de büyük katkısı var. Kendimden örnek vereyim; özellikle 10’lu yaşlarda basketbol oynamanın faydasını fazlasıyla gördüm. 10-20 yaş arası sporla ilgilenen çocuklar birçok kazanım elde ediyor. Daha disiplinli oluyorlar mesela… Daha sosyal oluyor, kötü alışkanlıklardan uzak duruyor, zamanı iyi değerlendirmeyi öğreniyor… Kendi çocuklarıma da spor bilincini aşılamaya çalışıyorum” dedi.

Grubun önemli markalarından Orkid ile kadınlara ‘pozitif ayrımcılık‘ uyguladıklarının söyleyen Turnaoğlu, “Orkid, duygusal olarak da kızların yanında olmak isteyen bir marka. Bu bağlamda önce A Milli Voleybol Takımı’na sponsor olmuştuk. Orkid olarak çok fazla branş seçmek istemiyoruz. Ulusal veya uluslararası alanda erkeklerle rekabet eden hatta onlardan daha iyi durumda olan genç kızlara ve çocuklara ilham verecek kadın sporcuları veya kadın takımlarını destekliyoruz. Bu bağlamda voleybol ve tenis en önde gelen branşlar. Tabii ki başka sporlar da olabilir. Mesela İlke Özyüksel‘e (pentatlon) ‘30. yılında 30 destek‘ projesi kapsamında destek veriyoruz. Orkid ile İpek’i (Soylu) de destekledik. Sporcuların başarılarını duyurma gücümüz olduğuna ve bu gücü kullanmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Spora verdikleri desteği topluma katkı olarak gördüklerini aktaran Turnaoğlu, “Bizim gördüğümüz şu; spor genç nüfusu fazla olan bir ülke için insanları iyi eğitebilmek adına önemli bir alan. 10’lu yaşlarda düzenli spor yapan çocuklar, spor kültürünü içselleştirdiği için diğer alanlarda başarılı oluyor. P&G, 2010’dan beri dünyada olimpiyat sponsoru. Türkiye’de de olimpiyatı destekliyoruz. Ancak bu ruhu her yıl yaşatmak için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliği ile ‘Olimpik Anneler‘ projesini başlattık. Şu anda kış sporlarına da odaklandık. Çünkü Kış Olimpiyatları yaklaşıyor… Türkiye’de az takip ediliyor ama olimpik takvimde büyük önemi var. Kış Olimpiyatları’nı Türkiye’de daha çok duyurmak amacıyla tanıtım filmi yayınlamaya başladık” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: Cumhuriyet

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂