Anasponsor Sponsorluk ve İletişim Danışmanlığı olarak 2017 yılında gerçekleşen sponsorluk verileri ile Türkiye Sponsorluk İnfografiğini hazırladık. İnfografikte; pazar büyüklüğü, sektörün büyüme oranları, sektörel sponsorluk dağılımı, sponsorluk türleri ve Anasponsor verileri hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

İnfografiği pdf olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Tüm grafik tabloların ve metinlerin kullanım hakkı Anasponsor’a aittir, kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İnfografiği ticari veya bireysel olarak kullanmak için lütfen “bilgi@anasponsor.com” adresi üzerinden iletişime geçiniz.

Türkiye Sponsorluk Pazarı 1 Milyar Doları Aştı!

Dünya sponsorluk pazarının büyüklüğü 2017 yılında beklenenin biraz üzerinde bir büyüme göstererek 62.8 milyar dolar seviyesine yükseldi. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa pazarındaki sponsorluk büyüklüğü 16.7 milyar dolar ile yılı kapattı. Türkiye ise ilk defa 1 milyar dolar sınırını geçerek 1.1 milyar dolarlık bir büyüklüğe kavuştu.

 

Türkiye Sponsorluk Pazarı %5.7 Büyüdü

2013 yılından beri istikrarlı olarak büyüme kaydeden sponsorluk pazarı, dünya genelinde geçtiğimiz yıl %4.5 büyüme gösterdi. Türkiye ise %5.7 oranıyla dünya ortalamasından daha fazla büyüdü.

 

Reklamcılık / Pazarlama Tanıtımı vs Sponsorluk Büyümesi

Sponsorluk pazarının büyüme oranı, reklamcılık ve pazarlama tanıtımı gibi pazarların büyüme oranı ile karşılaştırıldığında, diğer pazarların büyüme eğrisi ile paralel olduğu ortaya çıkmaktadır. Pazarlama tanıtımı için yapılan harcamaların geçen yıllara göre azalarak büyüdüğünü, reklama ve sponsorluğa yapılan yatırımın ise arttığını belirtebiliriz.

 

Sponsorlukta Aslan Payı Spor Sektörünün

Gerçekleşen sponsorlukların %80’ini spor ve eğlence sektörleri oluşturmaktadır. Kalan %20’lik dilim ise kültür-sanat projeleri, kar amacı gütmeyen organizasyonlar ve etkinliklere dağılmıştır. Sponsorlukların %70’ini spor sektörü kapsamaktadır.

Spor sektörüne yapılan sponsorlukların %55’i spor kulüplerine, %34’ü federasyonlara, %7’si sporculara ve kalan %4’ü diğer kurumlara ayrılmıştır.

 

Yapılan Sponsorlukların %85’i Maddi

Türkiye’de gerçekleşen ve kayıt altına alınabilen sponsorlukların %85’i maddi, %15’i ayni olarak tamamlanmıştır. Başka bir deyişle, yapılan her 20 sponsorluk anlaşmasının 17’si maddi olmuştur.

 

Anasponsor’un 2017 Karnesi

Anasponsor olarak 2017’de 1500’ün üzerinde başvuru alarak, günlük başvuru sayımızı ortalama 3’ten ortalama 4’e yükselttik.

Gelen başvuruların sadece 385’inin sponsorluk dosyası olduğunu notlarımız arasına aldık. Bu veriye göre sponsor arayanların sadece %25’e yakınının bir sponsorluk dosyası olduğunu belirtebiliriz.

Her ayın üçüncü perşembesi gerçekleştirdiğimiz Sponsor Bulma Teknikleri Eğitimi‘ne olan ilgi sebebi ile eğitim sayımızı arttırdık.

Sponsorluk yatırımının geri dönüşünü hesapladığımız Sponsorluk Raporlarını sekiz farklı etkinlikte yirmi üç farklı kuruma ulaştırdık.

2017 yılı içerisinde herkese açık olarak paylaştığımız Türkiye Süper Ligi Sponsorlukları ve Türkiye Yerli Film Sektörü Sponsorlukları infografikleri haricinde 2 adet küçük çaplı infografik ve 3 adet kurumlara özel infografik oluşturduk.

Sosyal medya hesaplarımızdan 1687 adet sponsorluk haberini takipçilerimizle paylaştık.

Yılın her haftasının başında, bir önceki haftada gerçekleşen önemli sponsorluk haberlerini blogumuz aracılığı ile özetledik. Haftanın Sponsorluk Gelişmeleri adını verdiğimiz bu özetleri 130+ haftadır gerçekleştiriyoruz.

Film sektöründeki sponsorluklar konusunda hizmet veren FilmSponsoru.com markamızı oluşturduk.

Çıkan sonuçlar bizleri memnun ediyor 🙂

 

Kaynaklar

2017 Yılı Türkiye Sponsorluk İnfografinde kullanılan veriler, Sponsorluk.gov.tr, Spor Genel Müdürlüğü, ESP Properties IEG, European Sponsorship Association, Statista, Optimy, Marketing Charts üzerinden derlenmiştir. Veriler 01.07.2018 tarihinden öncesini kapsamaktadır.

 

Daha fazlasını öğrenmek için bize ulaşın!

Bu infografiği paylaşmak ister misiniz? 🙂