Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetimi marka değerini yükseltmek için çalışmalar yaparken sponsor desteği için de önemli adımlar atıyor. Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’in ardından 2. ve 3. liglere de sponsor desteğini artırmak için yapılan çalışmaların ardından Turkcell ile bu konuda anlaşma sağlandı.

Yeni dönem için Yıldırım Demirören’in listesinde yer alan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 2. ve 3. lige verecekleri desteğin bu liglerde rekabeti yükselteceğine vurgu yaparken bu liglerin de marka değerinden yeni dönemde daha çok pay alacaklarını açıkladı. Gelir dağılımının adil olmasının en büyük kıstasları olduğunun da altını çizen Terzioğlu, “Son dönemde TFF’nin de katkılarıyla Türk futbolu ve Türk futbol ekonomisi dünya ölçeğinde umut verici bir konuma ulaştı. Sayın Demirören’in de belirttiği gibi Süper Lig A.Ş’nin kuruluşuyla birlikte bu sıralamada daha da üst sıralara tırmanmamız mümkün olacaktır.

 

MARKA DEĞERİ ARTAR 

2014-2015 yılında ülkemizde yaklaşık 260 milyon Euro değerinde yayın geliri dağıtıldı. Premier Ligin yanın geliri bizimkinin 9 katı. Yani gidecek yolumuz var. Uluslararası pazarda da değer yaratarak ligimizi dünyanın her ülkesinde izlenir hale getirebiliriz.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun hedefi; Türk futbolunun geleceğini oluşturmak ve gelirlerimizi Avrupa’daki lider olan liglerin seviyesine yaklaştırmaktır. Böylece alt liglere de daha çok pay düşecek. Biz futbola destek verirken hedeflerimizden biri de Anadolu’dan şampiyon çıkmasını sağlamaktı.

2003-2010 yılları arasında 14 Anadolu kulübüne göğüs sponsoru olduk. Bu süreçte yaklaşık 100 milyon lira maddi destekte bulunduk. Bursaspor bunu başardı. Bunun devamının gelebilmesi için değeri artmış ve artan değeri adil şekilde dağıtılan bir futbol endüstrisine ihtiyacımız var. Süper Lig’in yanı sıra birinci ikinci, üçüncü ligler ve amatör ligler de yeni dönemde artan marka değerinden en çok payı alacaklar diye düşünüyorum.”

 

Spora katkısı 400 milyon lirayı aştı

A Milli Takım’ın da sponsoru olan Turkcell, 2019’a kadar sözleşme yenilerken bu yıl 8.3 milyon TL ödedi. Turkcell kuruluşundan bu yana Türk sporuna 400 milyon TL’yi aşan katkı yaptı.

* 2005-2010 yılları arasında Turkcell Süper Lig’e isim sponsoru oldu, kulüplere milyonlarca lira aktardı.

* 2003-2010 arasında 14 Anadolu kulübünün sponsor olurken 100 milyon lira destek verdi. Bursaspor bu sürede şampiyonluğa ulaştı.

* Görme Engelli Milli Takımlar ana sponsorluğunun yanı sıra Turkcell Sesi Görenler Ligi’nde ikinci sezona imza attı.

* Basketbol Milli Takımı’na 2002 yılında “Resmi İletişim Sponsoru” olarak başlattığı desteği 2006 yılından beri “Ana Sponsor” olarak devam ettiriyor.

* 2015’te ödenen miktar yıllık 3.4 milyon TL.

 

Kaynak: Sporx