Sponsorluk konusunda pek çok soru alıyoruz. Son zamanlarda sponsorluk dosyası ve bunun nasıl sunulması gerektiği ile ilgili sorular artmaya başladı. Tüm bu soruları genelleştirerek buradan cevaplayacağım.

1- Zamanınızı İyi Değerlendirin

Sponsorluk sunumunuzu “asla” gönderdiğiniz kişi ile önceden iletişime geçmeden atmayın. Muhatap olacağınız yetkili kişi ile ilk önce telefonla görüşün. Telefonda görüşemiyorsanız bir etkinlikte veya aktivitede yüz yüze görüşmeye çalışın. Tanışın. Ön görüşmeniz esnasında soracağınız sorularla kurum ile ortak bir bağınız var mı onu öğrenin. Hem zaman hem para hem de gönül bağı kazanış olursunuz ve sponsorluk sunumunuz daha da dikkate alınır. Sonuç olarak bugün büyük kurumların hepsine onlarca sponsorluk isteği geliyor. Aralarından bu şekilde fark yaratabilirsiniz. Sizinle ilk tanıştıkları şey sponsorluk teklifiniz olmasın.

Sponsorluk için kimlerle görüşmeniz gerektiğine ilişkin ayrıca bir yazı hazırlıyoruz.


2- Sizin İhtiyaçlarınız Önemli Değildir

Neredeyse herkese bunu aşılamaya çalışıyorum. İşin ilginç yanı bazı durumlarda sponsor olanlara da :) Etkinliğiniz veya organizasyonunuzu gerçekleştirebilmek için nelere ihtiyacınız olduğu konusu, potansiyel sponsorları ilgilendirmez. Sponsor olacak kurumlar kendileri açısından olaya yaklaşırlar, yaklaşmalılar. Ayrıca genellikle sizin nelere ihtiyacınız olduğunun bilincindedirler. Onlara neler sunabileceğinizi, nasıl sunabileceğinizi net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir.

Sponsorluk görüşmesinin amacı kendimizi anlatmak değil, sponsor olacak markaya sağlayacağımız faydaları tarif etmek olmalıdır.


3- Sponsorluk Dosyası Bir Araçtır

Tasarımı özenle hazırlanan ve içeriği de nitelikli olan sponsorluk dosyaları tek başına sponsor bulmanızda yeterli olmaz. Markalar, “dosyası çok güzel, o halde sponsor olmalıyız” diye düşünmezler. Dosyanız, markalara sunduğunuz teklifi barındır ve sponsorluk ihtimalini arttırır. Teklifinizi, potansiyel sponsora ancak bir sponsorluk dosyası ile derli toplu ve etkili olarak iletebilirsiniz. Yine de dosyanın bir araç olduğunu, işin dosyayı yollamakla bitmediğini iyi analiz etmek gerekir. Dosya kapıyı aralamaya yarar. O kapıdan içeri girdiğinizde, yani görüşmelere başladığınızda daha derin konuları detaylıca tartışıp üzerinde bir de pazarlık yapmanız gerekecektir.


4- Logo Kullanımı Konusu

Sponsorluk haklarında sunabildiğiniz tek şey potansiyel sponsorun logosunu çeşitli şekillerde konumlandırmaktan ibaretse sanırım sponsorluk kavramını tam olarak anlayamamışsınız demektir. Sunacağınız hakları iyi belirleyin. Logo kullanımı ile fark yaratamazsınız.


5- Profesyonel Bir Dosyanız Olsun

Bu kadar basit. Sadece tasarımından bahsetmiyorum, içerik olarak kaliteli bir dosya olmazsa olmazdır. Sponsorluk dosyası, bir grafikerin tek başına hazırlayabileceği bir doküman değildir. Bu işin profesyonellere bırakılması gerektiği çok açıktır. Pazarlama konusuna hakim, markaların ihtiyaçlarının farkında olan, hedef kitlesini tanımlayabilen, PR çalışmalarını tarif edebilen, sponsorluk haklarını farklı farklı kategorilerde belirleyebilecek ve doğru fiyatlandıracak bir kişi ile birlikte çalışılması gerekmektedir.

Dosya ile ön plana çıkmanız ve devamında sponsorluğun gelmesi, etkinliğin ortaya çıkması anlamına gelir. Ciddiye alınmak istiyorsanız kaliteli bir dosyaya sahip olun. Mail ile gönderilebilir boyutlarda, sayfa sayısı olarak az ve öz, düz yazıdan oluşmayan – grafikleri barındıran, kuruma özel sponsorluk dosyalarına tüm sektörün ihtiyacı var. Sponsorluk dosyası konusunda bizden hizmet alabileceğinizi hatırlatmak isterim.

 

Anasponsor’un sponsor arayanlara özel sponsorluk çalışmalarını inceleyin!

 

Yazan: H. Alper Koç

Güncelleme: 15.12.2021

Bizimle iletişime geçin!