Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ve İÇDAŞ AŞ arasında, Troia ören yerinde devam eden kazıların sponsorluğu için sponsorluk anlaşması imzalandı. 5 yıl boyunca sürecek olan sponsorluk bedeli olarak her yıl 200 Bin TL destek sağlanacak.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen sponsorluk anlaşmasına Vali Ahmet Çınar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İÇDAŞ Genel Müdürü ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin, Troia Kazı Başkanı Doç. Dr. Rüstem Aslan ve Troia Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Reyhan Körpe katıldı.
Her yıl 200 bin TL’yi Troia kazılarına aktaracaklarını belirten İÇDAŞ AŞ CEO’su Bülend Engin, 5 yıl sürecek olan anlaşma neticesinde 1 milyon TL’lik destekte bulunacaklarını kaydetti.

Troia Kazı Başkanı Doç. Dr. Rüstem Aslan, Troia ören yerinin dünya kültür mirası olduğunu belirterek, “Troai’da yapılan tüm işlerin dünyanın gözü önünde yapıldığını ve herkesin bizi izlediğini biliyoruz. Sadece Türkiye’de değil, dünyada yapılan müze projeleri konusunda en önemli, en iddialı müzelerden bir tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın projelerinden birisi olan Troia Müzesi’dir. Onun içeriği bunun organizasyonu için elimizden geleni yapıyoruz. Ören yerini de bu sürece hazırlamak bizim görevimiz. Yazın yapılacak çalışmalar kazılara yönelik olacak” diye konuştu.

İÇDAŞ AŞ CEO’su Bülend Engin ise “Ortaya kalıcı eserlerin bırakılması hem dünya hem de ülkemiz adına önemli bir adımdır” dedi. Atılan imzaların ardından Vali Ahmet Çınar da Troia ören yerinin dünyada büyük bir önem sahip olduğunu belirterek, yapılan çalışmalar ve destekler için her iki tarafa da teşekkürlerini iletti.