Bu yıl 5 – 15 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecek 36. İstanbul Film Festivali, festival sponsoru olmadan İKSV tarafından düzenlenecek. Kültürlimited sitesinin İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan ile olan röportajını blogumuza eklemek istedik. Orjinal habere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Son 12 senedir festival sponsorluğunu üstlenen Akbank, 2017 yılından itibaren festival sponsorluğundan ayrıldı. Festival, Akbank’ın sponsorluğundan önce ise 6 yıl boyunca Turkcell ve daha da öncesinde İMKB ve Pamukbank gibi çeşitli kurumlar tarafından destekleniyordu.

KL: Festival sponsorunun maddi ve manevi katkısı festivalin gerçekleştirilmesinde nasıl bir önem taşıyor?

Kerem Ayan: “Festival ve bienal sponsorları etkinliklerin en büyük destekçileri. Örneğin İstanbul Film Festivali’nde “Festival Sponsoru”nun katkısı, tüm bütçenin 1/3’ini karşılıyor. İstanbul Film Festivali’nin toplam bütçesi 3,5 milyon TL. Festival Sponsoru olmadan gerçekleştirilecek bu yılın festivalinde gelir yapısını değiştirecek çözümler geliştirdik. Bu yılın gelir yapısının yaklaşık şu şekilde olması planlanıyor: Bilet satış gelirleri %28, nakdi sponsorluklar, kültür merkezlerinin katkıları, diğer destekler %19, ayni sponsorluklar %22, kamu katkıları %18, diğer gelirler %13.

Festival Sponsoru olmaksızın bir festival düzenlemenin büyük zorlukları var. Sponsor desteğinin bütçede oluşturduğu açığı festivalin niteliğinden ödün vermeden kapatabilmek, bütçede bazı kısıntılar yapmamız ve yeni fon modelleri geliştirmemizle mümkün oldu. Bu yıl bize destek olmaya devam eden Tema Sponsorlarımız Sabah Gazetesi, ATV, NTV, Groupama, TLC ve Nescafe Gold’a destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Bu yıl Film Festivali sponsorları arasına Türkiye Sineması Tema Sponsoru olarak katılan Türk Tuborg AŞ de festivale büyük bir katkıda bulunuyor.


KL: İKSV’nin festival sponsoru olmamasına rağmen festivali böyle bir ekonomik ortamda devam ettirebilmesi çok önemli. Bunun kültür-sanat alanında sürdürülebilirlik noktasında bize ne söylediğini düşünüyorsunuz?

İKSV olarak 45 yıldır etkinliklerimizi sürdürüyoruz. Çalışmalarımızda tek bir fon kaynağına bağlı kalmadan, özel sektör sponsorlukları, kamu katkıları, uluslararası kültür kurumlarının işbirliklerinin yanı sıra bireysel destekçilerimiz ve bilet gelirleriyle etkinliklerimizin devamlılığını sağlıyoruz. Festivalleri her koşulda nitelikten ödün vermeden gerçekleştirebilmemiz çok önemli; bu noktada kurduğumuz bu karma fon yapısının olumlu etkileri oluyor. Ancak elbette önümüzdeki yıl için bir festival sponsoru arayışımız devam ediyor.


KL: İKSV’nin çalışmalarını gerçekleştirmesinde büyük önemi olan sponsorların katkısı hep dile getirilir. Günümüz ekonomik koşullarında ve sürdürülebilirlik tartışmalarında sponsorlar dışında başka hangi kaynaklardan destek alıyorsunuz?

Festival sponsorunun dışında etkinliğimize 20’ye yakın kurum ve kuruluş da farklı başlıklar altında destek veriyor. Festivali gerçekleştirmemizde kültür kurumlarının ve kamu kuruluşlarının da çok önemli katkıları var. Ayrıca festivallerin gerçekleştirilmesine bireysel katkılarıyla destek olan Lale Kart üyelerimiz de her zaman yanımızda. Bu yıl kamudan aldığımız desteğin artması da bu yönde çok olumlu bir gelişme.

Bu yıl 5 – 15 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecek 36. İstanbul Film Festivali, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli hazinelere yine 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filminden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşacak. Festival kapsamında, 11 gün boyunca, 21 bölümde 61 ülkeden 207 yönetmenin toplam 203 filminin gösteriminin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetlerden konserlere ve özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşanacak.

 


İKSV, bu yıl Kültür Sanat Kart ve Kültür-Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar raporu ile başlattığı kültür alanındaki erişilebilirlik konusuna İstanbul Film Festivali’ndeki yeni bilet uygulaması ile devam ediyor. Festivalde bu yıl, hamilerin desteğiyle, hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarındaki öğrenci biletleri 1 TL üzerinden satışa sunulacak.

Kaynak: KültürLimited

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?