FIA başkanı Jean Todt, bunun mümkün olamayacağını savunarak F1’de alkol reklamları üzerindeki bir yasağı kaldırdı.

Eurocare olarak bilinen Avrupa Alkol Politikası Birliği, geçen hafta FIA’yı alkol sponsorluğundan uzaklaşmaya çağırdı.

Hükümete bağlı olmayan Avrupa’da alkol tüketimini ve buna bağlı ortaya çıkan zararları azaltmayı hedefleyen toplum sağlığı örgütü Eurocare, Monaco GP’yi hedef aldı.

Eurocare, alkol markası taşıyan 3 takımıyla – Williams (Martini), Force India (Smirnoff ve Kingfisher), McLaren (Johnnie Walker)- F1’in 5 saniyede bir alkol reklamı yaptığını vurguladı.

Todt ise, FIA’nın yol güvenliği kampanyası adı altında bu kadarını yapabileceklerini ve alkol markalarının sponsorluğunun yasaklanmasının ellerinde olmadığını açıkça belirtti.

Almanya Leipzig’de Uluslararası Ulaştırma Forum’unda konuşan Todt şöyle söyledi: “Alkol reklamlarının yayınlanması FIA’nın elinde olan bir şey değil. Bu yarışın yapıldığı ülkeyle alakalı. Ben kesinlikle alkollü araç kullanmaya karşıyım, fakat her ülkenin kendi işini yapması gerekiyor.”

“Alkolu yasaklayamazsınız, bu mümkün değil. Fakat insanları alkollü araç kullanmamaları konusunda eğitebilirsiniz. Bu konuyla yakından ilgileniyoruz, çünkü halledilmesi gereken önemli bir sorun olduğunu biliyoruz.”

Kaynak: turkiyef1.com