Hitit Üniversitesince, Çorum’un Alaca ilçesinde bulunan Örükaya Barajı ve Höyüğü’nde gerçekleştirilen arkeoloji kazılarına Ece Holding sponsor oldu.

Hitit Üniversitesi ile Ece Holding arasında sponsorluk protokolü imzalanması dolayısıyla höyükte düzenlenen törende, Çorum’un birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkati çekildi.

Çorum’un çok zengin bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Alkan, “Bu zengin geçmişi ortaya çıkarmak ve geleceğe ışık tutmak, üniversite olarak en büyük arzumuz. Hitit Üniversitesi olarak Hititliler, Romalılar ve Osmanlı dönemlerini araştırmak, o dönemdeki eserleri ortaya çıkarmak için çalışıyoruz.” dedi.

Bu medeniyetlerle ilgili eksik bilgileri kazı çalışmaları ve araştırmalarla tamamlamak istediklerini dile getiren Alkan, “Bunu yaparken kamu kaynaklarının yeterli olmadığı durumlarda kentimizin dinamiklerinden destek istiyoruz. Kazı çalışmalarına sponsor olan firmamıza teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

– “Kazı çalışması yapılan Türkiye’nin tek Roma barajı”

Kazı Başkanı ve Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emine Sökmen de Örükaya’da MS 2’nci yüzyıla denk gelen bir baraj yapısını açığa çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.