Malatya’nın kabuğunu kırma noktasındaki en önemli kültürel faaliyetlerden biri olan ve sürekli çıkış ivmesi yakalayan Malatya Uluslararası Film Festivali iptal edildiği yönünde iddialar ortaya çıktı.

 

4-10 Kasım tarihinde 7. si yapılacak olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin iptal edildiği yönündeki iddialara tepkiler gecikmedi. Siyaset, Sanat, Bürokrasi, Medya ve bir çok çevrelerden tepki verilirken bu kararı kimin neye göre aldığı merak edildi.

 

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda,  Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile düzenlenen festivalin bu yıl yapılmayacağı iddia edildi.

 

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin altıncısında Festival İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Malatya Eski Vali Yardımcısı Ömer Dağdeviren, FETÖ soruşturması kapsamında görevden alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, ceza evine gönderilmişti.

” GEREKÇE BİLE BİLDİRİLMEDİ “

Festivalin Ulusal ve Uluslararası Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Bahar Gedik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “7. Malatya Uluslararası Film Festivali iptal edilmiştir. Maalesef gerekçe bize de bildirilmedi. Bu süre zarfında haber desteği veren tüm basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ederim. Dilerim seneye yeniden bir araya geliriz. Film Festivallerinin iptal edilmediği bir ülkede yaşamak dileğiyle” mesajını paylaştı.

ÖNCE KAYISI FUARI ŞİMDİ DE FİLM FESTİVALİ 

Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın döneminin ardından 6-7 Yıllık bir süreçte Malatya’nın Markası ve gözbebeği haline gelen Kayısı Fuarını her yıl çeşitli bahanelerle iptal eden ve eline yüzüne bulaştıran Ahmet Çakır ve Kültür A.Ş. yönetimi şimdide diğer bir değer olan Film Festivaline mi el attı?

 

Bir fuarı doğru düzgün organize edemeyen Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş. saçma sapan fuarlarla sözde fuar şehri olma yolunda bırakın ilerlemeyi elindeki mevcut fuarları bile koruyamadı. Malatya’nın kültürel tanıtımına sürekli neşter vuran bu zihniyet geçmiş dönem Valilerimizden Ulvi Saran’ın bu emanetine de sahiplik edeceğe benzemiyor.

 

Bu yazı http://www.malatyadan.com/haber-malatya-film-festivali-neden-iptal-edildi-19032.html adresinden destek olmak adına alınmıştır.