Bu hafta sizin için 11 adet spor ve 17 adet etkinlik, kültür – sanat başlıklarında olmak üzere toplamda 28 sponsorluk haberini derledik.

 

Haftanın Kısa Videosu: Sponsorluk Görüşmelerinde Yapılmaması Gereken 5 Hata

 

Haftanın Yazısı: Sponsorlar Neden Yanıt Vermez?

Not: (Geçtiğimiz haftanın aynı içeriğidir.)

Yanıtsız kalmak ve hatta görmezden gelinmek gündelik hayat için bile yeteri kadar kötü bir durumdur. Sponsorluk dünyasında da sıkça yaşanabilir. H. Alper Koç, sponsorların neden yanıt vermediğini anlamanızı sağlamak ve sizi görmezden gelmemeleri adına neler yapmanız gerektiğini tarif etmek adına kapsamlı bir içerik kaleme aldı.

 

Spor Sektöründeki Sponsorluklar

 • Türkiye Kayak Federasyonu, Mondelez International markalarından Milka ile 2018 yılından bu yana devam eden sponsorluk anlaşmasını 3 yıl uzattı.

 

 • Martı teknoloji, TAG markası üzerinden Türkiye Yüzme Federasyonu’nun resmi sponsoru oldu.

 

 • İstanbul Valiliği ile Petrol Ofisi arasında Okul Spor Kulüpleri Ligi için sponsorluk anlaşması imzalandı.

 

Bireysel Sporcu Sponsorlukları

 • Abdi İbrahim‘in ana sponsoru olduğu milli yüzücü Emre Sakcı, Yunanistan’da gerçekleşen “Greek Open Winter Swimming Championship 2023” müsabakalarında 50 metre serbest stilde 00:22:05’lik derecesi ile açık yaş erkekler Türkiye rekorunu kırdı ve Olimpiyat B barajını geçti.

 

Futbol Odaklı Sponsorluklar

 • Ağustos ayında Trabzonspor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasına imza atan ve 5 yıllık stadyum isim sponsoru olan Papara, Trabzonspor logosu ve renkleriyle tasarlanan yeni ön ödemeli kart ürünü TS Card’ı satışa sundu.

 

 • Eskişehir’de hizmet veren Saytech Gıda, STEA Çay markası ile Eskişehirspor’un tedarik sponsoru oldu.

 

Futbol Dışı Spor Sponsorlukları

 • Petrol Ofisi Grubu’nun PO Marine markası, Denizciler Dayanışma Derneği Denizde Arama Kurtarma Birimi (DAKSAR) ile olan sponsorluk anlaşmasını uzattı.

 

 • 2020 yılından bu yana Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün stil sponsoru olan Beymen Club, Çin’de düzenlenen Voleybol FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası finalinde şampiyon olan Eczacıbaşı Dynavit’i ziyaret ederek, takımı tebrik etti.

 

Amatör Branşlardaki Spor Sponsorlukları

 • 1922 Konyaspor, Konya merkezli ZDK Mühendislik firmasıyla forma sırt sponsorluğu anlaşması imzaladı.

 

Spor Odaklı Etkinlik Sponsorlukları

 • Basel Holding’in ana sponsorluğunda Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun organize ettiği ralli şampiyonasının sekizinci ve final yarışı 16-17 Aralık 2023 tarihleri arasında yapıldı.

 

Yurt Dışından Önemli Spor Odaklı Sponsorluklar

 • 1976 yılında Londra’da kurulan Türk Toplumu Futbol Federasyonu (TTFF), yeni sezon için DiscNow Cyprus ile isim sponsorluğu anlaşması imzaladı.

 

 

Kültür-Sanat ve Etkinlik Sponsorlukları

 • Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) ve Avrupa İlaç Sanayi ve Dernekleri Federasyonu (EFPIA) sponsorluğunda IQVIA tarafından hazırlanan Türkiye İlaç Sektörü Raporu 2023 kamuoyuyla paylaşıldı. Rapora göre küresel sağlık harcamalarının 2025 yılında 11,3 trilyon dolara ilaç pazarının ise 1,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

 

Kültür-Sanat Odaklı Sponsorluklar

 • Doğuş Otomotiv – Volkswagen Binek Araç, dünyaca ünlü İngiliz grubu Depeche Mode’un Avrupa turnesi kapsamında 17 Mayıs’ta İstanbul Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştireceği konserin ana sponsoru oldu. Not: “People are people’ şarkısı Golf reklamında jingle olarak kullanılmıştı.

 

 • Diamond & Luxury by Mehmet Naci Şenocaklı, otomobil için servis, bakım, otopark ve özel hizmetleri tek uygulamada buluşturan Servis Plan uygulamasının sponsorluğunda Sait Halim Paşa’da gerçekleştirdiği özel bir davetle iş, sanat ve sosyal yaşam dünyasının mücevher tutkunu isimlerini bir araya getirdi.

 

 • Özge Ulusoy’un sunumu ile Yılbor Boru ve BSC Yemekçilik ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 7. Zirvedekiler Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.

 

 • The Guide Magazin Dergisi’nin lansman gecesi, iş ve sanat dünyasından tanınmış isimlerin katılımıyla İzmir JOIA Club’ta Petronet Yapı ana sponsorluğunda gerçekleşti.

 

 • Cumhuriyetin 100. yılı projeleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro oyunu; Ankara, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat ve İzmir’in ardından İstanbul’da izleyici ile buluştu.

 

 • “Abuzer Kadayıf”, “Uçurtmayı Vurmasınlar”, “Piano Piano Bacaksız”, “Uzun İnce Bir Yol” gibi filmleri sinema sektörüne kazandıran Tunç Başaran’ın adına Bandırma Belediyesi sponsorluğunda “Ölümsüz Olan Sadece Sevgidir” isimli belgesel filmi çekildi.

 

 • Melike Şahin, Atlantis Yapım organizasyonu ve Kral Pop Radyo medya sponsorluğunda Ankara Ato Congresium’da konser verdi.

 

 • British Museum, enerji devi BP ile 1996’dan beri devam eden sponsorluk anlaşmasını 50 milyon sterlin karşılığında 10 yıllığına yeniledi. Not: İklim kampanyacıları uzun zamandır bir petrol ve gaz firmasından para alma kararını eleştiriyor.

 

Etkinlik Odaklı Sponsorluklar

 • Cumhuriyetimizin 100. yılında, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği tarafından Bluechip Events yönetiminde düzenlenen “Gelecek İçin Kadın Gücü Zirvesi, 19 Aralık’ta Swissotel The Bosphorus İstanbul’da çok yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 1. Platin sponsor: Pluexee (bir Sodexo markası)
 2. Altın sponsorlar: BEYMEN, Borusan Holding ve Borusan Cat, HSBC, IC Holding, QNB Finansbank ve Türk Tuborg
 3. Gümüş sponsorlar: Acino, Centrum, Eti, LC Waikiki, Legrand, Multinet Up, Otacı, Otokoç Otomotiv, Teknosa, UNO, Yıldız Holding ve Yıldızlar Yatırım Holding
 4. Sürdürülebilirlik sponsoru: Macro Center
 5. Medya sponsorları: Campaing, Karnaval Radyo

 

 • Capital Dergisi tarafından Türkiye’nin önde gelen iş kadınlarının ödüllendirileceği 50 Güçlü Kadın Zirvesi, Molu Mücevher ve Next Level co sponsorluğu ve NGN, Pegasus, QNB Finansfaktoring, TBWA İstanbul ve Türk Tuborg destek sponsorluğunda düzenlendi.

 

 • Türkiye Araç Satış Sonrası Hizmetler Federasyonu (TOBFED), 3’üncü Sürdürülebilir Gelecek Zirvesi’ni siyaset, iş ve sanat dünyasından 600 kişilik seçkin bir topluluğun katıldığı organizasyonla gerçekleştirdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), İŞKUR, Yeşilay, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK), Türkiye Elektro Mobilite Derneği (AVERE) gibi kurumların partnerler arasında yer aldığı zirvenin ana sponsoru Otovınn oldu.

 

 • Bien‘in ana sponsoru olduğu ‘aydabir’ söyleşi dizisinin on sekizincisi, 18 Aralık Pazartesi günü İdealist Merkez’de gerçekleşecek. “Tasarımda Hayal Gücü” başlığındaki söyleşi Kerem Ariş, Erdem İşler, ve Doruk Kubilay moderatörlüğünde yapılacak.

 

 • Pompa ve vana sektörlerinin paydaşlarını bir araya getiren 11’inci Pompa-Vana Kongresi, 14-15 Aralık tarihlerinde Ankara ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Pompa sektörünün köklü şirketi Masdaf, etkinliğin ana sponsorluğunu üstlendi.

 

 • YEDAŞ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde düzenlenen “Mükemmel Kadınlar Mükemmel İşler” etkinliğinin ana sponsoru oldu.

 

 • Türkiye’nin köklü aracı kurumlarından İnfo Yatırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Yatırım Kulübü’nün bu yıl 10’uncusunu düzenleyeceği ‘SanalBorsam Yarışması’nın ana sponsoru oldu.

 

 • Java kullanımını geliştirmeyi ve Java kullanıcı ağını genişletmeyi amaçlayan Türkiye Java Community’nin ana sponsoru olan DefineX Global, sponsorluğunu 2024 yılı yeniledi.

 

 

Haberleri sosyal medyanızda paylaşabilir, arkadaşlarınızın da haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayda sadece 1 kez mail attığımız, sizi sıkmadığımız mail bültenimize kayıt olarak ücretsiz sunduğumuz sponsorluk bilgi içeriklerine, rehberlere ve ebooklara ulaşabilirsiniz. Mail bültenine ulaşmak için tıklayınız.