Mutlu yıllar! 2023 yılını da tamamladık ve Anasponsor Sponsorluk ve İletişim Danışmanlığı olarak kuruluşumuzun ardından 10 yılı doldurduk. Ekip olarak geçirdiğimiz bu 10 yılda, sponsorluk ve iletişim alanında birçok başarıya imza attık. 200’den fazla marka ve büyüklü küçüklü bini aşkın proje ile çalıştık. Kitaplar, infografikler, eğitimler, atölye çalışmaları ve söyleşilerle dolu bir 10 yıl geçirdik. Bize gösterdiğiniz güven ve desteğiniz için teşekkür ederiz. Yeni yılda da birlikte nice başarılara koşmayı dileriz!

Bu hafta sizin için 17 adet spor ve 18 adet etkinlik, kültür – sanat başlıklarında olmak üzere toplamda 35 sponsorluk haberini derledik.

 

Haftanın Kısa Videosu: Düşük Rakamları Kabul Etmeyin!

 

 

Spor Sektöründeki Sponsorluklar

 • Mercedes-Benz Türk, Türkiye Voleybol Federasyonu ile başlayan iş birliği kapsamında Kadın ve Erkek Milli Voleybol Takımlarının 2024 yılı boyunca resmi ulaşım sponsoru oldu.

 

 • Globalde 2028 yılına kadar olimpik ve paralimpik oyunlarına sponsorluğunu sürdüren P&G, Türkiye’de de Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) iş birliği ile golbol, judo, masa tenisi, okçuluk, tekvando ve yüzme branşlarında 10 paralimpik milli sporcuya ve annesine desteğini açıkladı. Bu açılımla birlikte dokuz yıldır devam eden “Olimpik Anneler” programını “Yıldız Anneler” şeklinde değiştiren P&G Türkiye, paralimpik sporcuların da dahil edilmesiyle birlikte, 2024 Paris Olimpik ve Paralimpik Oyunları yolunda 46 sporcu ve annesine destek olacak.

 

 • Papara, 2020’den bu yana sponsoru olduğu Papara SuperMassive espor kulübünü satın aldığını açıkladı. SuperMassive 2016’da kurulan ve 7 yıla farklı espor branşlarında 19 şampiyonluk sığdıran bir espor kulübüydü.

 

Bireysel Sporcu Sponsorlukları

 • ODTÜ Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı’nın milli futbolcusu Barış Telli, kulübün sponsor bulamadığı için kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

 

 • Abdi İbrahim‘in ana sponsoru olduğu rekortmen milli yüzücüler Merve Tuncel ve Emre Sakcı, Türkiye Arena Kulüpler Arası Kısa Kulvar Yıldız, Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 16 madalya kazandı.

 

Futbol Odaklı Sponsorluklar

 • Galatasaray, SOCAR ile gerçekleştirdiği anlaşma için sponsorluk bedelinin eşit oranda (%50) Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. arasında dağıtılacağını açıkladı.

 

 • Dünyadaki beş büyük üst-segment yünlü kumaş üreticisinden biri olan Yünsa, Galatasaray’ın forma sağ kol sponsoru oldu.

 

 • Başkan Serkan Çayır, Elazığspor’un sezon başında isim ve forma sponsoru olan 3 Gen Holding‘in battığını açıkladı. Sezonun ikinci yarısında forma göğüs sponsoru Bitexen olacak.

 

 • Kırklarelispor, 2023-24 sezonu için isim, forma göğüs ve forma sırt sponsorluğu konusunda anlaşma sağladığı Tuna Tarım ile olan anlaşmasını, şartların yerine gelmemesi sebebiyle tek taraflı fesh ettiğini açıkladı.

 

Futbol Dışı Spor Sponsorlukları

 • Erdemoğlu Holding‘in sponsorluğunda İzmir Torbalı’da inşa edilen Merinos – İbrahim Erdemoğlu Spor Kompleksi hizmete açıldı.

 

Amatör Branşlardaki Spor Sponsorlukları

 • Muğla’nın Bodrum ilçesinde birinci amatör ligde mücadele eden ve liderliğini koruyan Turgutreisspor, Çağanlar İnşaat ile sponsorluk sözleşmesi imzaladı.

 

Spor Odaklı Etkinlik Sponsorlukları

 • Türkiye Satranç Federasyonuna (TSF) 2005 yılından bu yana ana sponsor olan Türkiye İş Bankası, olimpiyatlar ile Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece elde eden sporcuları İstanbul’da “2023 Satrancın Yıldızları” etkinliğinde bir araya getirdi.

 

 • Koçfinans, İstanbul Otomobil Sporları Kulübü ile iş birliği kapsamında, Türkiye Ralli Şampiyonası 2023 Sezonu’nun 23-24 Aralık tarihlerinde Şile’de gerçekleşen son yarışına sponsor oldu.

 

 • Fanatik gazetesi ev sahipliğinde, Petrol Ofisi, Türkiye İş Bankası, Ülker ve Vestel sponsorluğunda bu yıl 5. kez düzenlenen Fanatik Sports Business Summit 2023, Ataköy Olimpiyat Evi’nde gerçekleştirildi.

 

 • Kuveyt Türk, Türkiye İzcilik Federasyonu öncülüğünde bu yıl 19.’su gerçekleştirilen Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı’nın resmi sponsoru oldu.

 

 • Turkuvaz Medya Grubu tarafından düzenlenen Spor Zirvesi’nin ana sponsorluğunu İddaa, Türkiye Futbol Federasyonu, Türk Telekom, Vakıfbank ve Ziraat Bankası üstlenirken, Ariel, Damat Tween, Orkid ve Papara ise destek sponsoru olarak yer aldı.

 

Yurt Dışından Önemli Spor Odaklı Sponsorluklar

 • NorthernLand, Gazimağusa bölgeside tüm devlet ilkokullarının futbol takımlarına forma sponsoru oldu.

 

 

Kültür-Sanat ve Etkinlik Sponsorlukları

 • Fransa, ülkede faaliyet gösteren müzik yayını platformlarının gelirlerinin yaklaşık %1,75’ini vergi olarak vermelerini gerektiren yeni bir yasa çıkardı. Kararı protesto eden Spotify, ülkedeki iki müzik festivalinden sponsorluğunu çekti.

 

 • Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında başlatılan ve 2017′den itibaren Geberit sponsorluğunda düzenlenen Türkiye′nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu olan Arkitera Seyahat Bursu’nun finalistleri belli oldu.

 

Kültür-Sanat Odaklı Sponsorluklar

 • Dünyaca ünlü piyanist Evgeny Grinko, Türkiye turnesinin son durağını BWO Entertainment organizasyonu ve Citta Invest ana sponsorluğunda Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde 25 Aralık’ta gerçekleştirecek.

 

 • Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını: Bütün Yönleriyle Melek Celâl sergisi, Sabancı Holding’in ana sponsorluğunda ve Gilan’ın katkılarıyla 26 Aralık 2023 – 28 Nisan 2024 arasında Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

 

 • Albayrak Medya markalarından Skyroad‘un dördüncüsünü düzenlediği ve 7500 fotoğrafın katıldığı 330 bin TL ödüllü Skyroad ile Keşfet Fotoğraf Yarışması, THY ulaşım, Türk Telekom iletişim ve Yıldız Holding, Vakıfbank, Pierre Cardin, U.S POLO’nun ana sponsorluğunda tamamlandı.

 

 • Ali Cevat Ünsal’ın oyunlaştırma kavramının tarihçesini ve temel kullanım biçimlerini ele aldığı kitabı Oyunlaştırma Dünyasına Giriş, Tefrika Yayınları etiketiyle İnooster sponsorluğunda yayımlandı.

 

 • Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Nartugan Film Festivali, Trans-Bosfor Denizcilik sponsorluğunda, İlteriş Vakfı’nın desteğiyle düzenlendi. Festivale 53 ülkeden toplam bin 47 film katıldı.

 

Etkinlik Odaklı Sponsorluklar

 • TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ev sahipliğinde 4-6 Eylül 2024 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “IFLA 2024 Dünya Kongresi”nin Resmi Hava Yolu sponsoru Türk Hava Yolları oldu.

 

 • Türkiye’de private label ıslak mendil üretimi alanında lider şirket olan Sapro, bu yıl da (8. kez) PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği “Private Label Zirvesi“nin sponsoru oldu.

 

 • Genç İş İnsanları Derneği, 2024 Yılbaşı Balosu’nu PİA Bella Otel, Girne’de Eyo Çelik Kapı, Metgin Ltd., Sweet Holes Donut and More, Necipoğlu Ltd. sponsorluğunda gerçekleştirdi.

 

 • 1. Ulusal Aizanoi Seramik ve Çini Tasarım Yarışması, Gürok Grup ana sponsorluğu ve Kütahya Porselen, Keramika, Gülümser Hatun Termal Otel ve Bastas Grup sponsorluğunda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde düzenlenecek.

 

 • 1. Anadolu Kongresi, Genç Diş Hekimliği Derneği tarafından Kral Diş Deposu ana sponsorluğunda Erzurum’da, 2-3 Mart 2024 tarihlerinde Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

 

 • Uluslararası Pozitif Okullar ve İyi Oluş Kongresi ile II. Zirvede Birkan Uzun Resim Sergisi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi iş birliğinde, Tangül Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı sponsorluğunda, 29 – 31 Mayıs’ta Acapulco Hotel’de gerçekleştirilecek.

 

 • Anadolu Sigorta, Türkiye Araç Satış Sonrası Hizmetler Federasyonu’nun (TOBFED) 3’üncü kez düzenlediği Sürdürülebilir Gelecek Zirvesi’nin sertifika sponsoru oldu.

 

 • INBUSINESS Dergisi ev sahipliğinde gerçekleşen ve sponsorluğunu QNB Finansbank’ın üstlendiği “Çalışan Memnuniyeti” konulu yuvarlak masa toplantısı Turkuvaz Medya Center’da düzenlendi.

 

 • Kalite ve Verimlilik Kulübü’nün düzenlediği Marketing Summit, 27 Aralık’ta Davutpaşa Kampüsü Tarihi Hamam’da Wavemaker, Anadolu Isuzu gümüş sponsorluğu ve Nestle bronz sponsorluğunda gerçekleşecek.

 

 • TOFD Beykoz Şubesinin her yıl gerçekleştirdiği Geleneksel Balık Şenliği, Beykoz Balık Ekmek’in sponsorluğunda TOFD’nin Ortaçeşme’deki dernek merkezi bahçesinde düzenlendi.

 

 • Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD), SHA Gayrimenkul sponsorluğunda, geleneksel hale gelen yılbaşı sokak partisi düzenlendi.

 

 

Haberleri sosyal medyanızda paylaşabilir, arkadaşlarınızın da haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayda sadece 1 kez mail attığımız, sizi sıkmadığımız mail bültenimize kayıt olarak ücretsiz sunduğumuz sponsorluk bilgi içeriklerine, rehberlere ve ebooklara ulaşabilirsiniz. Mail bültenine ulaşmak için tıklayınız.