Bu hafta sizin için 23 adet spor ve 10 adet etkinlik, kültür – sanat başlıklarında olmak üzere toplamda 33 sponsorluk haberini derledik.

 

Haftanın Kısa Videosu: Sponsorlukta Logo Konumlandırma Hakkı İçin Vitrin Örneği

 

Haftanın Yazısı: Sponsorluk İçin Kendinize Sormanız Gereken Farklı Sorular

Sponsorluğun gerçekleşmesinden önce hem proje sahiplerinin hem de markaların birbirlerine çeşitli ve doğru sorular sorması gerekir.  Yazıyı okumak için tıklayınız.

 

Spor Sektöründeki Sponsorluklar

 

 • Türkiye Sigorta, önümüzdeki 2 yıl boyunca “Türkiye Basketbol Ligi”nin de isim sponsoru oldu.

 

 • Son olarak Sultanlar Ligi’ne isim, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın da ana sponsoru olan Vodafone’un Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, “GfK’nın spor sponsorlukları konusunda yaptığı araştırmada bu alanda akla gelen ilk marka olduk.” dedi.

 

 

Bireysel Sporcu Sponsorlukları

 • Milli sporcu Şahika Ercümen, Cumhuriyet’in 100. yılına ithafen Hatay’da paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 105 metre dünya rekorunu 106 metre ile Kalyon Enerji sponsorluğunda kırdı.

 

 

Futbol Odaklı Sponsorluklar

 

 • TFF’den yapılan açıklamaya göre, NG Kütahya Seramik ile yapılan iş birliği kapsamında 2026-2027 sezonun sonuna kadar tarihte ilk kez Trendyol Süper Lig, Trendyol 1. Lig, TFF 2 ve 3. Lig, Ziraat Türkiye Kupası ile Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi hakem formalarına sponsorluk alındı. NG Kütahya Seramik, hakem formalarının sırt ve tek kol logo sponsoru olmasının yanı sıra Türk hakemlerinin geleceğine yatırım yapma hedefiyle TFF Hakem Akademisi’nin de sponsoru oldu.

 

 • Türkiye Milli Futbol Takımları ana sponsoru DenizBank, Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde milli takıma desteğini “Her Nefeste Birlikteyiz” mesajı ile veriyor.

 

 • Göztepe Spor Kulübü ile İzmir merkezli sporcu gıdası firmalarından Protein All arasında sporcu gıdası sponsorluğu anlaşması imzalandı.

 

 • Bursaspor, Dent Modern ile Bursaspor teknik ekibi, futbolcuları ve alt yaş kategorileri ve personelini de kapsayan geniş bir sponsorluk anlaşması imzaladı.

 

 • Bursaspor, Özlüce İbrahim Yazıcı Tesislerinde Ahtapot Holding ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Ahtapot Holding, A Takım tozluk ve alt yaş kategorilerindeki takımların sırt sponsoru oldu.

 

 

Futbol Dışı Spor Sponsorlukları

 • Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımı’nın isim sponsoru olan Parolapara, Fenerbahçe 1. Lig Erkek Voleybol Takımı’nın da isim sponsoru oldu. Ayrıca Parolapara’nın logosu 2023–24 sezonunda forma göğüs bölgesinde yer alacak.

 

 • Fenerbahçe Alagöz Holding Kadın Basketbol takımı ile DSV Global – Taşımacılık ve Lojistik arasındaki forma şort sponsorluğu anlaşmasının basın lansmanı gerçekleşti.

 

 • Fenerbahçe ile Nersan Holding arasında yapılan Fenerbahçe Opet Kadın ve Fenerbahçe Parolapara Erkek Voleybol Takımlarının  “Forma Kol Yanı Sponsorluğu” anlaşmasının imza töreni 20 Ekim Cuma günü Ülker Stadyumu’nde düzenlendi.

 

 • Samsonite Türkiye Seyahat Ürünleri A.Ş, VakıfBank Kadın Voleybol Takımı’na seyahat ürünleri sponsoru oldu.

 

 • ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi takımlarından Nesibe Aydın, Liv Hospital Ankara ile olan sağlık sponsorluğu anlaşmasını uzattı.

 

 • Tavuk Dünyası, 2023-24 sezonunda Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı’nın destek sponsoru oldu.

 

 • Biga Adaspor’da Kız Voleybol Takımı’nın malzeme sponsoru Bandırma Bir Güzellik firması oldu.

 

 

Spor Odaklı Etkinlik Sponsorlukları

 • Sporcular ve çocuklar için fonksiyonel ve sağlıklı atıştırmalıklar, bitkisel protein karışımları ve takviyeler sunan sağlık markası Saf Nutrition, Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu’nun sponsoru oldu.

 

 • Türkiye’de kadınlara yönelik ilk yelken organizasyonu olan ve 8 yıldır başarıyla sürdürülen Deniz Kızı Uluslararası Kadın Yelken Kupası’nın cumhuriyetin 100. yılına özel düzenlediği kadın yelken kupası, Eti’nin ana sponsorluğunda 26 Ekim tarihinde gerçekleşecek.

 

 • Drift Otomobil Spor Kulübü tarafından ICRYPEX ve Lastik.com sponsorluğunda düzenlenen 2023 Apex Masters Türkiye Drift Şampiyonası’nın dördüncü ve son yarışı, 22 Ekim Pazar günü TOSFED Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

 

 • Her yıl geleneksel olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasında Arzum isim sponsorluğunda düzenlenen Arzum Kadınlar Satranç Şampiyonası, 6 Şubat depremleri nedeniyle bu yıl 16–22 Ekim’de, İzmir Çeşme Aya Haralambos Kültür Merkezi’nde düzenleniyor.

 

 • Asperox, bu yıl da Granfondo’ların “Temizlik Sponsoru” olmaya devam ediyor. İstanbul’da start alıp Ankara, İzmir ve Bursa’da devam edecek Türkiye’nin en yüksek katılımlı bisiklet yarışlarında  parkurların ve bisikletlerin temizliğini Asperox üstlenecek.

 

 

Yurt Dışından Önemli Spor Odaklı Sponsorluklar

 • 1969’da kurulan ve 160 ülkede faaliyet gösteren televizyon ve buzdolabı üreticisi Hisense, UEFA ile EURO 2024 için sponsorluk anlaşma imzaladı. Hisense, 2016, 2020 ve 2022 yıllarında da UEFA’nın sponsoru olmuştu.

 

 • Formula 1’in 2026’dan itibaren benimseyeceği sıfır emisyonlu e-yakıtın yaygınlaşmasında en çok rol oynayan petrol şirketi olarak öne çıkan Aramco, gelecek sezondan itibaren Aston Martin ile isim sponsorluğu için anlaşma sağladı.

 

 • KKTC Badminton Federasyonu ile Modda Cosmetic arasında geçtiğimiz yıl yapılan sponsorluk anlaşması yenilendi. KKTC Badminton Milli Takımının giyeceği tüm forma ve eşofmanlar üzerinde Modda Cosmetic yer alacak.

 

 

Kültür-Sanat ve Etkinlik Sponsorlukları

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve son 3 yıldır Canon Türkiye ana sponsorluğunda Fotoğraf organizasyonları Derneği (FOTON) tarafından düzenlenen fotoğrafçılık etkinliği 6. PhotoMaraton İstanbul, yaşanan yas nedeniyle 22 Ekim tarihinden 11 Kasım tarihine ertelendi.

 

 • Ülkemize bir sanat eseri armağan etmeye hazırlanan Uludağ İçecek Türk AŞ., Besteci ve Orkestra Şefi Oğuzhan Balcı’ya bir senfonik eser sipariş etti. “Bir Ulus Uyanıyor” adlı eserin dünya prömiyeri, 19 Ekim’de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilecek. Gazze’de 500 kişinin hayatını kaybettiği hastane saldırısı nedeniyle resmi kaynakların 3 gün süreli milli yas ilan edileceği açıklaması üzerine, 19 Ekim Perşembe akşamı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “Bir Ulus Uyanıyor” konseri iptal edilerek, ileri bir tarihe ertelendi.

 

 • Soda külü alanındaki üretim yolculuğuna 1969’da Türkiye’de başlayan ve günümüzde 5 milyon ton üretimiyle dünyanın en büyük iki soda üreticisinden biri olan Şişecam, 10-12 Ekim’de Atina’da gerçekleştirilen Dünya Soda Külü Konferansı’nın ana sponsoru oldu.

 

 • 10. Uluslararası Seramik Çalıştayı, Mehmet Nuri Göçen Vakfı sponsorluğunda Göçtur Turizm bünyesinde faaliyet gösteren Pine Bay Hotels & Resorts ev sahipliğinde gerçekleşti.

 

 • Milliyet Sanat’ın yetenekli sanatçıları desteklemek amacıyla Mesa Holding sponsorluğunda hayata geçirdiği ‘3. Heykelde Yeni Keşifler’ yarışmasının kazananları Kemer Country Club’te gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı.

 

 • E-ticaret markaları, üreticiler, satıcılar ve servis sağlayıcılar ile ekosistemin profesyonellerinin buluşacağı WORLDEF Antalya, 23-25 Ekim’de WORLDEF tarafından Aras Kargo ve ikas ana sponsorluğu ve Dubai Commercity ana iş ortaklığında düzenlenecek.

 

 • Çok kanallı perakende medya reklam platformu sunan GoWit, Las Vegas’ta gerçekleşen ve dünya çapında perakende sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiren Groceryshop 2023’e sponsor oldu.

 

 • Kısa zamanda gayrimenkul alanında büyük başarılar yakalayan, 7 farklı ülkede 140 şubeye ulaşan REDSTONE, Franchising & Markalı Bayilik Fuarı’nın 5 yıl boyunca ana sponsoru oldu.

 

 • 6 Şubat’taki depremlerde tamamen yıkılan Anadolu’nun ilk camisi olarak kabul edilen Habib-i Neccar, Konya Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kontrolünde aslına uygun olarak inşaa edilecek.

 

 • Sokak hayvanlarını desteklemek amacıyla çalışan Freedom Sanctuary Derneği, Merit Entertainment öncülüğünde ve Merit International ana sponsorluğunda “Bir Fikrimiz Var” adıyla 14 Kasım’da sokak hayvanları yararına yardım gecesi düzenleyecek.

 

 

Haberleri sosyal medyanızda paylaşabilir, arkadaşlarınızın da haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayda sadece 1 kez mail attığımız, sizi sıkmadığımız mail bültenimize kayıt olarak ücretsiz sunduğumuz sponsorluk bilgi içeriklerine, rehberlere ve ebooklara ulaşabilirsiniz. Mail bültenine ulaşmak için tıklayınız.