Galatasaray ile TAB Gıda arasında 5 yıllık sponsorluk anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre Burger King, Popeyes, Arby’s, Sbarro, Usta Dönerci ve Usta Pideci restorantlarından sipariş verilen her Galatasaray menüsü üzerinden 1.6 TL gelir elde ediliyor. Anlaşmanın alt veya üst limiti yok. Ayrıca taraftara ek bir maliyeti de yok.

Galatasaray, forma göğüs sponsoru olan Terra Pizza’ya aynı sektörden rakip bir firma ile sponsorluk anlaşması imzalamasından ötürü 1 milyon 150 bin TL tazminat ödeyecek. Terra Pizza’nın anlaşma kapsamında “Taraftar Menüsü” kampanyası hazırlamasına izin verilmişti. Ancak Terra Pizza henüz bu kampanyayı hazırlamadığından bu hak TAB Gıda’ya devredildi. Galatasaray, bu hakkında devri için 1 milyon 150 bin TL olan rakamı Terra Pizza’ya iade etti.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz: “Satılan her menüden 1.6 TL gelir elde edeceğiz. Yıllık en az 2,5 milyon lira gelir hedefliyoruz.”

Başkan Mustafa Cengiz: “Günlük 300 milyon adet ciroları var. 18 yaş altında Galatasaraylı kitle yüzde 60’a yakın. 50 yaş altı yüzde 40-50. 300 milyonun yüzde 40’ını alsak 120 milyon. Yüzde 10’unun girdiğini sayarsanız 12 milyon gibi bir rakam yapıyor. Bizim reel hedefimiz ise yıllık 2.5 milyon TL.”

Galatasaray Muhasip Üyesi Dorukhan Acar: “Galatasaray olarak, sosyal medyada 30 milyon takipçisi, ayda 100 milyondan fazla interaksiyon alan bir grubuz. Galatasaray’ın büyüklüğü, dijital olarak Avrupa’nın ilk 5’inde. Genç taraftar olarak biz Türkiye’nin %50’sine sahibiz. 6 ayrı marka ve 1200 dükkanı olan bir grupla iş birliği yaptık. Üst limit yok dediler. Sonu yok yani, ayda 1 milyon, 2 milyon satarsak o kadar alacağız. Taraftara ekstra maliyet var mı, yok. Ana prensibimiz olan, markamızı taraftarımızla buluşturmak. Rakamlar artık çok büyüdü. Bu tam bir iş birliği anlaşması. Her ay mutabakat esasıyla ilerleyeceğiz. Galatasaray olarak çok umutluyuz. Rakamlar, sürpriz bir yerlere gelebilir. Grubun büyüklüğü belli, camiamızın kitlesi belli.” ifadelerini kullandı.

TAB Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu da kendilerini heyecanlandıran bir anlaşmaya imza attıklarını söyleyerek, “Bizleri çok heyecanlandıran bir iş birliği. Bizi takip ettiğinizde Türk sporuna katkı sağlamak, futbola desteğimizi ortaya koymak en büyük hedeflerimizdendi. Son haftalarda artık futbola iyice ısındık. B Futbol hem dünyada hem ülkemizde en fazla takip edilen spor dalı. Spor kulüplerinin sağladığı ek gelirler Türk futbolunun gelişmesinde önemli yer tutuyor. Taraftar da bu konuda bilinçli. Biz Galatasaray taraftarlarına çok kolay şekilde kulüplerine destek olma fırsatı sunuyoruz. Geliştirdiğimiz bu model daha önce ülkemizde bu yaptığımız anlaşmalar Galatasaray’sız olmazdı.görülmemiş bir model. Burada Galatasaray’ın asıl sponsoru taraftarı olacak. Anlaşmamızın ikinci yarıdan itibaren başlıyor ve 5 yılı kapsıyor. Bu anlaşmanın her iki tarafa da değer katacağına inanıyoruz” dedi.

 

Trabzonspor’un gerçekleştirdiği anlaşma ise net %7’lik bir paydı.