Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yılların en hızlı büyüyen pazarlarından biri olan e-spor’daki  gelir rakamı son bir yılda yüzde 41 artışla 700 milyon dolara dayandı. Bu rakamın 422 milyon doları sponsor ve reklamlardan geldi.

E-spor’da dünya genelinde 2017 yılında 600’den fazla sponsorluk anlaşması imzalanırken, bu ilgiden  Türkiye de nasibini aldı.

Gazete Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre Riot Games tarafından Türkiye’de de düzenlenen League of Legends (LoL) e-spor ligine aralarında Vodafone, Turkcell, Vestel, Ülker, Media Markt’ın da yer aldığı 12 marka destek  verdi.LOL Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde yer alan 8 takıma sponsor olan marka ve şirket sayısı 40’ı geçti. Haftalık ve sezonluk olarak girip çıkanlarla birlikte bu sponsor sayısı 70’i buluyor.

Türkiye’deki profesyonel e-spor takımlarının formalarına girmenin yıllık ücreti ise ortalama 150 bin dolardan  başlıyor.

Türkiye’deki e-spor pazarının büyüklüğünün 30 milyon doları bulduğuna dikkat çeken Riot Games Türkiye Müdürü BoraKoçyiğt, “Bu yıl Türkiye’de E-Spor Federasyonu’nun kurulmasını bekliyoruzdedi. Koçyiğit’in verdiği bilgiye göre Türkiye’deki oyuncular aylık 10 bin TL ile 50 bin TL arasında kazanıyor. 

Vodafone, gençlik markası FreeZone altında adım attığı e-sporda Riot Games ile işbirliğine giderek League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi’ne ismini verdi. LoL’un 2018 sezonu kış ve yaz mevsimi ligleriVodafone FreeZone Şampiyonluk Ligiismini aldı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy,Son bir yılda e-spor pazarına 5 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bu yıl 7 milyon TL olmak üzere gelecek 5 yılda toplam desteğimizin 30 milyon TL’ye ulaşmasını planlıyoruz.” dedi.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂