İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen ve bu yıl 25’inci yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali, 26 Haziran’da müzikseverlerle buluşacak. Salon İKSV‘de düzenlenen 25’inci yıl toplantısına katılan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, festivalin tohumlarının 1980’li yıllarda, İstanbul Festivali kapsamında düzenlenen caz konserleriyle atıldığını belirterek, “İstanbul Caz Festivali, 1994‘te ayrı bir etkinlik olarak yapılanmıştı. O günden bu yana, kentin farklı mekanlarını kullanarak İstanbul‘la kenetlenen, seyircisinin yoğun ilgisi ve sevgisiyle büyüyen festivalimizin İstanbul’da caz beğenisinin derinleşmesi açısından da büyük etkileri olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Eczacıbaşı, festivalin İstanbul izleyicisine dünyanın dört bir yanından usta müzisyenlerle buluşma ve müziğin yeni ufuklarını keşfetme imkanı sunduğunu kaydederek, “Bu alanda çalışan müzisyenlere, birlikte özgün üretimler sergilemek için fırsatlar yaratırken, cazın coşkusunu kentin farklı noktalarına, sokaklarına, vapurlarına, parklarına taşıyan festivalimizin çeyrek asrı geride bırakması bize gurur veriyor.” şeklinde konuştu.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner de 25 yıllık bir festivali ortaya çıkartmanın haklı gururunu yaşadıklarını dile getirerek, şöyle devam etti: “Bugün dünyanın önde gelen sanatçılarının ziyaret haritasında İstanbul varsa bunda bu sene 25‘inci yılı birlikte kutladığımız İstanbul Caz Festivali’nin önemli katkısı vardır. Hiçbir kalıcı eser tek bir kişi ya da kurum tarafından gerçekleşmiyor. Tüm bu süreçte birlikte öğrendiğimiz ve çalıştığımız tüm kişiler, 25 yılda emeği geçen tüm İKSV çalışanları, rehberler, prodüksiyon ekibi, müzisyenler, reklamcılar, tasarımcılar, sektör profesyonelleri ve festivali 21 yıldır destekleyerek sürekliliğinin sağlanmasına destek olan Garanti Bankası‘na teşekkür ediyorum.

Festival kapsamında Avustralyalı rock müzisyeni, söz yazarı, besteci ve aktör Nick Cave ile grubu The Bad Seeds İstanbul’a konuk olacak. Cave, 10 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park‘ta hayranlarıyla buluşacak. Her yıl dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra, yeni yetenekleri de ağırlayan ve 26 Haziran‘da başlayacak festival, 17 Temmuz‘da sona erecek.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂