Coco Cola ile Çinli süt ve süt ürünleri firması Mengniu Dairy, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile 2021’de sona erecek işbirliklerini 3 milyar dolar karşılığında 2032 sonuna kadar uzattı.

Coca Cola ile IOC arasında 1928’de başlayan işbirliği, belirlenen tarihe kadar sürerse 104 yıla çıkacak ve olimpiyat tarihinin en uzun süreli anlaşması olacak.

Çin, süt ve süt ürünleri firması Mengniu ile IOC’yle ortak sponsorluk anlaşmasına imza atan Coca Cola’nın Başkanı ve CEO’su James Quincey konuyla ilgili olarak, “Dünyanın her yerindeki sporcuları biraraya getirerek onların ülkelerini temsil etmelerine imkan veren; rüyalarını gerçekleştirip. hayallerine kavuşmalarını sağlayan ve tarihe geçmelerine imkan sağlayan Olimpiyat hareketinin bir parçası olduğumuz için gururluyum.” açıklamasını yaptı.

Asya kıtasındaki ekonomik gelişmelerinin bir sonucu olarak Mengniu; Bridgestone, Toyota ve Alibaba’nın ardından son yıllarda büyük sponsorluklara imza atan son büyük marka oldu.

IOC’nin 2020 Tokyo Olimpiyatları için aralarında Coca Cola’nın da olduğu 13 üst düzey sponsorluğu bulunuyor.

Mengniu ve Coca Cola, Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası için ayrı ayrı sponsorluk anlaşmaları yapmıştı. Coca Cola, FIFA ile 2030’a kadar sözleşme yaparken; Mengniu, 1 turnuvalık anlaşmanı henüz yenilemedi.