Barcelona Kulübü, 600 milyon avroluk bütçeyle 2017’de başlayıp 2022’de sona ermesi öngörülen Nou Camp Stadı’nın ve basketbol maçlarının oynandığı “Nou Palau”nun baştan aşağı restorasyonunu içeren “Espai Barça” adlı projenin tanıtımını yaptı.

Japon mimarlık firması Nikken Sekkei‘nin öncülüğünde restorasyonu yapılacak Nou Camp Stadı’nın yeni mimarisinin minyatürü 40 kasa ile Tokyo kentinden getirilip, tanıtımın gerçekleştiği Nou Camp tribününe monte edildi. Tanıtıma aralarında Arda Turan‘ın da olduğu bazı futbolcular katıldı. Nou Camp Stadı’nın 2022 yılında bitecek halinin minyatürünün açılışı, Barcelona Kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu, teknik direktör Luis Enrique, takım kaptanları Sergio Busquets, Andres Iniesta, Lionel Messi ve Javier Mascherano tarafından gerçekleştirildi.

Nou Camp Stadı’nın yüzde 40’ının, 1957 yılındaki açılışından günümüze kadar hiçbir tadilattan geçmediğini söyleyen Bartomeu, “Yanları açık, şehri, denizi ve dağı gören bir manzaraya sahip olacak yeni Nou Camp projesiyle kulüp, şehir ve Les Corts mahallesi birlikte kazanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Stadın isim hakkıyla ilgili bir anlaşma yapmadan “Espai Barça” projesine başlamayacaklarını, sponsorluk için bazı firmalarla görüşmelerin yürütüldüğünü aktaran Bartomeu, “Ekonomik olarak yeterli kaynak tam sağlanmadan hiçbir projeye başlamayacağız. Spor projesini tehlikeye atmak istemiyoruz, sponsorlukla büyümek istiyoruz.” şeklinde konuştu. Bartomeu ayrıca geçen ay hayatını kaybeden Johan Cruyff anısına bir köşenin de yeni proje içinde yer almasının öngörüldüğünü ifade etti.

Bu arada İspanya Birinci Futbol Ligi’nde (La Liga) bitime 4 hafta kala, lider Barcelona ile Atletico Madrid ve Real Madrid arasında geçen şampiyonluk yarışıyla ilgili de açıklama yapan Bartomeu, “La Liga’yı kazanacağımıza eminim.” dedi.

Öte yandan takım kaptanı Andres Iniesta ise söz konusu projeyle kulüp tarihinde önemli bir adım atıldığını belirterek, “Böyle bir stada sahip olmak, dünyanın en büyük kulüplerinden biri olma referansı veriyor.” açıklamasında bulundu.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?