Anadolu Efes Kulübü Genel Direktörü Alper Yılmaz, gazetecilerle Bakırköy Veliefendi’de yaptığı toplantıda, kulüpteki sorunları, çözümleri ve hedefleri anlattı. Yılmaz, Anadolu Efes’in altyapıya en çok ağırlık veren kulüp olduğunu vurgulayarak, hiçbir zaman hedef küçültmeyeceklerini söyledi. Sponsorluklar hakkında da konuşan Alper Yılmaz’ın sözlerini derledik.

 “Düşük bütçe politikasına devam etmeliyiz”

Anadolu Efes’in geçtiğimiz sezona göre daha düşük bütçeyle hareket ettiğinin altını çizen Alper Yılmaz, “Geçen seneye göre bütçemiz düştü. Bu politikaya devam etmek zorundayız. Bu sene kadromuzda olan 17 oyuncunun 14 tanesi yeni. 4 tanesi 1999 doğumlu. 5 sakat oyuncumuz var bununla ilerlemek zorundayız. En yüksek kontrata sahip oyuncumuz olan Brown sakat” dedi.

Kulübün önümüzdeki 18 yılın planlamasını yaptığını da söyleyen Yılmaz, “Önümüzdeki 8 sene ve 10 senenin toplam 18 senenin planını yaptık. Euroleague takımıyız. Anadolu Efes, kariyerini belli bir noktaya getirip düşüşe geçmiş oyuncuların geleceği bir yer değil, buraya gelip kariyer yapacakları bir kulüp. Anadolu Efes 30’da 30 maç kaybetse bile, önümüzdeki sezonun Euroleague takımıdır. Bizim hedefimiz Play-Off’a kalmaktır. İlk 8 takım arasına kalmak bizim için başarıdır. Geçen sezon Final-Four’a gidebilme şansına en yakın olduğumuz sezondu” açıklamasını yaptı.

“Sponsor arıyoruz”

Diğer kulüplerin başka sponsorlarla işbirliğine gitmesinin hatırlatılması üzerine konuşan Alper Yılmaz, “Dışarıdan yatırımcı ya da sponsor arıyoruz. 1 ay içinde de, 10 yıl içinde de olabilir. Yurt dışından da yatırım arıyoruz. Ekstra bir gelir elde edemezsek daha düşük bütçelerle yolumuza devam etmek zorundayız. Şu anda başka bir kulüple birleşme gibi bir konunun söz konusu olmadığını biliyorum. Eğer böyle bir durum olsa bile bu yönetim kurulunun kararı olur. Şu anda bize iletilen böyle bir durum yok” diye konuştu.

Basketbolun son dönemde popülerliğinin arttığını da sözlerine ekleyen Alper Yılmaz, “Fenerbahçe’nin de geçen sezon futboldan daha fazla basketbol kombinesi satması, Galatasaray’ın Eurocup’ta başarılı olması, bizim de kendine has bir taraftar kitlemizin olması, futbolla basketbol arasındaki makasın kapandığının göstergesidir. Sportif başarı bu konuda çok büyük bir önem taşıyor. Basketbola olan ilginin oluşmasındaki en önemli destekçi basındır. Mesela dün gazetelerde Aykut Kocaman, 85. dakikada koltuğunda oturuyor gibi bir haber vardı. Ama Anadolu Efes’in mağlubiyetleri ya da Tofaş’ın ligde 5’te 5 yapması bu kadar yer bulmuyor diyerek medyada daha fazla yer bulmaları için gerekli çalışmaların yapılacağını da kaydetti.

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz?