Beşiktaş, stadyum isim sponsorluğu için Tüpraş ile 3 yılık anlaşma sağladı. Anlaşma 2025-26 sezonu sonuna kadar devam edecek.

Beşiktaş, anlaşmadan ilk sene 230.383.150 TL+KDV alacağını ve daha sonraki senelerde bu bedelin TÜFE oranına göre değişeceğini duyurdu. Dönemin dolar kuruna göre anlaşmanın bedeli yıllık 8 milyon euro seviyesindedir.

 

Anlaşmanın Detayları:

  • Yıllık gelir açısından Türk futbol tarihinin en yüksek gelirli anlaşmalarından biri oldu. Beşiktaş tarihinin ise en yüksek bedelli sponsorluk anlaşması oldu.

 

  • 2023-24 sezonu başında Galatasaray ile Rams Global arasında yıllık 8 milyon dolar seviyesine denk gelecek 5 yıllık stadyum isim sponsorluğu ve Trabzonspor ile Papara arasında yine yıllık 8 milyon euro seviyesine denk gelecek 5 yıllık stadyum isim sponsorluğu anlaşması imzalanmıştı.

 

  • Galatasaray ve Trabzonspor beş yıllık anlaşmalar yaparken, Beşiktaş üç yıllık anlaşma yapmıştır.

 

  • Tüpraş, 481 Milyar TL Türkiye’nin en çok ciro yapan şirketi konumundadır ve İSO’nun “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 1. sırada yer almaktadır. Tüpraş, Koç Holding’e bağlıdır ve yönetim kurulunda Fenerbahçe başkanı Ali Koç da vardır.

 

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklama şöyle:

Şirketimiz ve Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş. (Tüpraş) arasında 2023-2024 sezonundan başlamak üzere 3 sezon için geçerli olmak üzere stadyum isim hakkı ve reklam sözleşmesi imzalanmıştır. 2023/24 sezonu için anlaşma bedeli, başarı primi dahil toplamda 230.383.150 TL + KDV’dir. 2024/25 ve 2025/26 sezonlarına ilişkin tutarlar 2023/24 sezonuna ilişkin belirlenen tutarlara Türkiye İstatistik Kurumu’nca yayınlanan TÜFE oranı eklenmesi suretiyle bulunacaktır.

Sponsorluk anlaşmasının lansmanı; Başkan Ahmet Nur Çebi, Genel Sekreter, Sponsorluk ve Pazarlama, İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Ferah ve Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu’nun katılımlarıyla Tüpraş Stadyumu’nda yapıldı.

Başkan Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş tarihinin en yüksek bedelli sponsorluk anlaşması için bir araya geldik. Anlaşmanın imzalanması biraz süre aldı ama istediğimiz şekilde sonuçlandı. Tüpraş ailesine, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’a ve Koç Ailesi’ne teşekkür ediyorum. Tüpraş, milli bir dev. Büyük bir maziye sahip iki markanın bir araya gelmesi iki marka için de önemli. Milli bir marka olan Tüpraş ile markamızın bir araya gelmiş olması beni ayrıca mutlu etmiştir. Bizimle sponsorluk görüşmeleri yapan diğer kurum ve kuruluşlara da teşekkür ediyorum. İmzaladığımız sponsorluk anlaşması camiamıza ve Tüpraş’a hayırlı olsun. Sponsorluk anlaşmalarını yüksek bedellerle imzalamak kadar o gelirleri düzgün bir şekilde harcamak da ayrıca önem arz etmektedir. Bir kez daha Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’a ve Koç Ailesi’ne teşekkür ediyorum.”

Toplantının ilerleyen bölümünde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Çebi, şunları söyledi: “Sponsorluk görüşmelerini sessiz bir şekilde yapmaya çalıştık. Rahmi Koç’un Beşiktaş’a desteğini herkes biliyor. Bu süreci yönetirken verdiğimiz emeğin yok sayılmasını kabul etmiyorum. Tüpraş ile sıkı bir pazarlık yaptık. Bu anlaşmanın imzalanmasında Rahmi Koç’un Beşiktaşlı olmasının tabii ki payı var. Rahmi Bey Beşiktaşlı olduğu için pazarlıkları daha rahat yaptık.

Mali yapınızı düzgün yönetemezseniz sportif başarılar geçici olur. Belki kısa süre acı çekilir ama zaman içinde Beşiktaş’ın daha huzurlu olduğunu göreceksiniz.

Ne ben dün mağlup olduk diye başkanlığı bırakırım ne de Rahmi Koç sponsor olmaktan vazgeçer. İyi günde kötü günde beraber olmayı başardığımızı herkese göstermek zorundayız.

Yayın gelirlerinin düştüğü bir süreci yaşıyoruz. Bunu telafi edecek kaynakları yaratmak kısa süre içinde zor oluyor. Sponsorlarımızın Beşiktaş markasına gösterdiği önemden dolayı biz kayıplarımızı biraz telafi edebildik. Sponsorluk gelirlerimiz geçmişe göre ikiye katlandı. Futbolda yapılabilecek bütün sponsorluk anlaşmalarını yaptık. Yayın gelirlerinin düşmesinin nedeni futbolun her kesimce doğru idare edilmemesinden kaynaklanıyor. Ya hep beraber yukarı çıkacağız ya da hep beraber daha kötüye gideceğiz. Futbolun değerini yeteri kadar algılamış değiliz. Futbolun marka değerini hep beraber artırmalıyız.

Sponsorluk anlaşması için geç kalındı şeklinde algı var ama biz Tüpraş ile sezonluk anlaştık. Bu konudaki anlayışları için Tüpraş’a ayrıca teşekkür ediyorum.

Futbol diğer branşların çok önünde. Hentbolda Süper Kupa şampiyonu olduk, gündeme gelmedi. İnsanları amatör branşlara daha fazla yönlendirmek lazım. Amatör branşlarımız mali yönden kulübe yük olmayacak şekilde sponsor destekleriyle yollarına devam ediyorlar.”

Genel Sekreter, Sponsorluk ve Pazarlama, İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Ferah, lansmanda şunları söyledi: “Uzun görüşmelerin ardından bugün bu noktaya geldik. Cumhuriyetimizin 100. yılı, Kulübümüzün 120. yılında bu anlaşmayı gerçekleştirmiş olmaktan dolayı ayrıca mutluyuz. Tüpraş ile güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Sponsorluk anlaşmamız Camiamıza hayırlı olsun.”

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olarak spor dünyamızın en köklü kulüplerinden Beşiktaş JK’yı stadyum isim sporu olarak desteklemekten büyük heyecan ve gurur duyuyoruz. İş birliğimizin, ‘Enerjimiz Geleceğe’ sloganımızla desteklediğimiz sürdürülebilirlik stratejimizin ve bu kapsamda attığımız adımların geniş kitlelere ulaşmasında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. ‘Sana Geldiğim Gün Bugündür’ diyerek bizi aynı enerji etrafında buluşturan bu güzel iş birliğinin Ülkemize ve Türk sporuna hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Ülkemizin enerji ihtiyacını kesintisiz sağlarken, geleceğin enerjisini üretmeye odaklı yeni iş alanlarımıza yönelik olarak tüm gücümüzle çalışıyoruz. 60 yılı aşkın köklü birikimimizden aldığımız güçle ‘Enerjimiz Geleceğe’ diyerek başlattığımız bu yolculuğumuzda, sürdürülebilir bir dünya için değişiyor, geleceğin enerjisini üretmek için dönüşüyoruz. Yarının Tüpraş’ını sürdürülebilir temeller üzerine inşa etmeyi taahhüt ettik. Gelecek nesillere karşı üstlendiğimiz sorumlulukla, bu değişim ve dönüşüm yolculuğumuzun daha geniş kitlelerce bilinir hale gelmesi bizler için son derece önemli. Beşiktaş JK ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğinin dönüşüm yolculuğumuzun bilinirliğini artıracağına ve desteklenmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Toplumsal gelişimin sadece ekonomik gelişme ile sağlanamayacağını, eğitimden sağlığa, kültür sanattan, spora kadar sosyal hayatımızın her alanında gelişmemiz gerektiğinin bilinci ve ülkemizin ilerlemesine katkıda bulunmak amacıyla birçok alanda önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Spor, özellikle de futbol, sürdürülebilirlik amaçlarını toplumun her kesiminde farkındalık oluşturması açısından çok önemli bir platform. Beşiktaş JK ile de bu kapsamda pek çok çalışma yürütmek arzusu içindeyiz. Ülkemizin ve sporcularımızın ulaşacağı sportif başarılarla büyük mutluluk duyacağız.”