CHP’li Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer‘den amatör spor kulüplerinde yaşanan ve özellikle maddi sıkıntı içinde olan ve çoğunluğu kapanma aşamasına gelen amatör spor kulüplerinin sorunlarını TBMM gündemine getirerek, amatör liglerde mücadele eden kulüplerin sorunlarının belirlenip, çözüm yollarının bulunması için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Gürer, amatör spor kulüplerinin büyük maddi sıkıntı içinde ayakta durma mücadelesi verdiğini belirterek, “Bu kulüplerin birçoğu kapanma aşamasına gelmiştir. Tesis ihtiyacı, ulaşım, lisans giderleri karşılanamamaktadır. Kulüplerimiz, esnafın ve belediyelerimizin destekleriyle yaşamaya çalışmaktadır. Fakat bu destekler çok yetersiz olmaktadır. Bu bağlamda kapsamlı bir araştırma yapılması ve hükümetin gereken önlemleri alarak destek vermesi amatör sporun gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Sözlerine şöyele devam eden Gürer, “Türkiye’deki spor kulübü sayısı 13 bini geçmesine rağmen gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında bu rakamın çok düşük olduğu gözlenmektedir. 2015 yılı eylül ayında 5,5 milyon olan lisanslı sporcu sayısı 6,8 milyona, kulüp sayısı ise 12 bin 981’den 13 bin 454’e, antrenör sayısı da 174 bin 803’ten 221 bin 46’ya yükselmiştirAmatörlerde spor denince akla futbol geldiği için, diğer branşlar zaten yeterli ilgiyi görmüyor. Amatör kulüpler, sporcuların lisans ve vize işlemlerini maddi olanaksızlıklar nedeniyle yapamıyor. Amatör sporcuların en önemli sorunlarından biri de ulaşım sorunu olarak göze çarpıyor.  Amatör müsabakaların oynandığı sahalarda sakatlanmalara karşı ne sağlık görevlisi ne de ambulans bulunduruluyor. Sahalarda güvenlik önlemleri alınamıyor

Amatörlerin, vize, lisans ve transfer bedelleri yüksek tutulduğu için kulüpler transfer yapmakta güçlük çekiyor. Sporculara destek olacak sponsor bulunamıyor. Bunun yanında Engelli spor kulüpleri malzemede bile sorun yaşıyor. Sahaları yok, binaları yok.

Yukarıda anılan nedenlerle yıllar boyunca oluşan sorunların araştırılması ve çözüm üretilmesi ihtiyaçtır. Hükümetin bir an önce amatör spor kulüplerinin içinde bulunduğu ekonomik ve altyapı sorunlarını çözmesi için Meclis Araştırması açılmasının yerinde olacağı düşüncesindeyim.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: evrensel.net

Bu haberi paylaşmak ister misiniz ? 🙂