Eurasia Aikido Organization (EAO), Aikido ve Budo Federasyonu (ABF), Bilkent Üniversitesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından ortaklaşa düzenlenen 5. Uluslararası Aikido Festivali, Ankara’da Max Fm’in radyo sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

5. Uluslararası Aikido Festivali 10 – 14 Haziran günleri arasında ODTÜ Teknokent Spor Merkezi’nde yapılacak.

15 ülkeden 400 aikido eğitmeninin katılmasının beklendiği uluslararası festivalde; dünyadaki en ileri seviye Aikido hocalarından Nebi Vural’ın yönetiminde; eğitmen eğitimleri, misafir ülkelerden katılan ekiplerin gösterileri ve ileri derece sınavları yapılacak.

Japon savaş sanatları arasında bulunan, samuray geleneği ve çalışma disiplininin en önemli öğretilerinden biri olan Aikido, denge, koordinasyon, akıcılık, kılıç, bıçak ve uzun sopa kullanımı pratiklerini içeriyor.

Festival sırasında, Aikido’yu tanımak ve deneyimlemek isteyen tüm savunma sanatı meraklıları ile fotoğrafçılar için, eşsiz karelerin yakalanacağı Festival Özel Programı gerçekleştirilecek.

Program, 13 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da katılımcı ülkelerin Aikido gösterileri ile başlayacak, aynı yerde yapılacak kokteyl ile sona erecek. Kokteyl sırasında izleyiciler için dünyanın en önemli savunma sanatları uzmanlarıyla tanışma olanağı bulunacak.

Temel düzeyde Aikido eğitimi almış, sağlık problemi olmayan kişilerin de derslere katılabileceği festivalde, sporcu belgeleriyle birlikte sporcuların kayıt masalarına başvuruda bulunması gerekiyor.

Festival programına ve festivalle ilgili detaylı bilgilere www.aikidofestival.com adresinden erişebilirsiniz.

Modern Japon savunma sanatı olmasının yanı sıra ruhsal gelişim için bir öğreti olan Aikido’nun, ülkemizde tanıtılması ve sevdirilmesi için yapılan “5. Uluslararası Aikido Festivali”ne tüm savunma sanatı meraklıları davetli.

 

Derleme: Nilüfer Kızılkaya