Honda’nın #anasponsor u Repsol, Rossi’nin kasıtlı tekmesinden sonra MotoGP’den ayrılma tehditinde bulundu.

İspanyol petrol devi sert ifadeli açıklamasında Rossi’nin yapmış olduğu hareketi sportmenlik dışı olarak yorumladı.

“Dani Pedrosa Malezya’da büyük bir zafer elde etti. Ne yazık ki kabul edilemez bir şekilde Rossi’nin Repsol Honda sürücüsü Marquez’e sportmenlik dışı davranışı bu zaferi gölgeledi.”

“Yarışın yedinci turunda, üçüncülük için mücadele eden ve birbirlerini sayısız kez geçen Marquez ve Rossi arasında istenmeyen bir olay yaşandı ve İtalyan sürücünün kasıtlı bir tekme girişimiyle birlikte sürücümüz Marquez düştü.”

“Marquez ne yazık ki bu hamleden kaçamadı. İtalyan sürücü Rossi’nin yapmış olduğu bu hareket kasıtlı ve sportmenlik dışı bir harekettir ve Repsol Honda sürücüsünün canını tehlikeye atmıştır.”

1995 yılından bu yana Honda fabrika takımının isim sponsoru olan Repsol, Rossi’ye daha güçlü bir ceza verilmesi çağrısında bulundu ve MotoGP’de kalmalarını yeniden gözden geçireceklerini eklediler.

“Şirketin sportif değerlerini göz önünde bulundurduğumuzda Repsol olarak derin bir üzüntü içerisindeyiz.”

“Dostluk, rekabet ruhu ve bağlılık değerleri olmadan, Repsol sponsor olarak bu sporun içinde kalmayı mantıklı bulmuyor.”

“Repsol, sürücülerin sağlığı ve güvenliği için net ve güçlü bir düzenleme yapılmasının çağrısında bulunuyor. Yarışta gördüğümüz gibi yaşanabilecek olaylara karşı açık ve kararlı bir ceza uygulanmalı.”

 

Ayrılacak diyenler paylaşmalı!