Kenyalı maraton koşucusu Eliud Kipchoge, sponsorluğunu yapan Nike ayakkabının taban astarı koşu sırasında parçalandığı için dünya rekorunu kaçırdı.

Kenyalı maraton koşucusu Eliud Kipchoge, Pazar günü Berlin Maratonu’nda 2:04:00’lık derecesiyle dünya şampiyonu oldu. Ancak Kenyalı atlet bu zafere sevinemedi. Çünkü Dennis Kimetto’nun geçen yıl kırdığı dünya rekorunu yalnızca 63 saniye farkla kaçırmıştı.

Kenyalı atlet, rekoru kaçırmasından aynı zamanda sponsorluğunu yapan Nike marka ayakkabıları sorumlu tuttu. Kipchoge, bitiş çizgisine vardığında her iki ayakkabısının da iç astarının parçalanmış ve bileklerinden dışarıya fırlamış olduğu görüldü. Maraton koşucusu,  bu nedenle sol ayağının su topladığını, baş parmağının kesildiğini ve ayakları kanayarak yarışı tamamladığını söyledi.

 

NİKE’DEN AÇIKLAMA: ONLAR PROTOTİP

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Nike firması sözcüsü T. J. Crawford, “Eliud, daha önceki yarışlarda olduğu gibi, üzerinde birkaç aydır çalışmakta olduğumuz bir prototip deniyordu. Herhangi bir prototipte olabileceği gibi, elemanlar bazen istenildiği gibi sonuç vermeyebiliyor. Bu durumda da tabanlıklar düzgün çalışmadı. Her yenilikte olduğu gibi çabucak hatalarımızdan ders alacağız” dedi.