Elektrikli otomobillerin yarıştığı Formula E, İsviçreli endüstriyel teknoloji devi ABB ile ortaklık imzaladı. Anlaşma çerçevesinde şampiyona artık “ABB FIA Formula E Championship” olarak adlandırılacak.

Düzenlenmeye başlayalı daha dört yıl olmasına rağmen ABB gibi büyük bir sponsorluğu elde eden Fomula E, böylece ticari olarak taşıdığı potansiyeli de göstermiş oldu. Formula E’nin CEO’su Alejandro Agag, Formula E için tarihi bir gün olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Bu büyük ihtimalle bugüne kadar Formula E’nin yaptığı en büyük duyuru. ABB ile aynı hedeflere sahibiz. ABB yeni teknolojilerle dünyadaki ulaşımın geleceğini şekillendiriyor. Biz de tam olarak bunu yapmak istiyoruz.”

Genel olarak otomobil şarj istasyonları ve araçların elektrikli hale çevirilmesi gibi teknolojiler üzerine çalışan ve ürünler ortaya çıkaran ABB’nın CEO’su Ulrich Spiesshofer ise bu sponsorluğun doğal bir uyum olduğunu söyledi ve “Birlikte bu heyecan verici ortaklığın gelişimini göreceğiz. Bir arada geleceği yazacağız” dedi.

2014’ten bu yana düzenlenen Formula E’de bu sezon 10 takım yarışıyor. Diğer markalar da gelecek sezonlar için katılım göstereceklerini açıkladı ve bu sayı daha da yukarıya çıkacak.