2024 Paris Olimpiyatları öncesinde, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile Türkiye İş Bankası arasında sponsorluk anlaşması düzenlendi.

İş birliği kapsamında sporculara 2024 Paris Olimpiyatları’na hazırlanmada daha fazla imkan sağlanmasının yanı sıra, çocuklara spor alışkanlığı kazandırılması, onların küçük yaşlarda olimpik değerlerle buluşturulması, daha fazla gencin olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmesi ve başarıların artırılması hedefleniyor.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “İnanıyorum ki TMOK ile beraber yürüyeceğimiz bu yolculukta hepimizi gururlandıracak, sevindirecek başarılara birlikte imza atacağız. Bu başarılar, sadece skorla veya madalyayla ölçülmeyecek. Çünkü biz gençlerimizin yeniden hayal kurabilmesi, gençlerimize örnek olacak yeni rol modeller yetişmesi için bu anlamlı yola çıkıyoruz. Bu güç birliği sayesinde önümüzde olimpiyat rüzgarının eseceği 3 yıllık güzel bir dönem bizleri bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatların, Türkiye ve İş Bankası açısından ayrıca bir önemi bulunduğunun altını çizen Aran, “Ülkemizin dahil olduğu ilk olimpiyat oyunları, Paris 1924’tü. 1924, aynı zamanda bankamızın da kurulduğu yıldır. Bu tarihten bir asır sonra büyük bir gurur ve mutlulukla kutlayacağımız 100. yaşımıza denk gelen 2024’te hem yeni yaşımızın hem de olimpiyatların heyecanını bir arada yaşayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

TMOK Başkanı Uğur Erdener“Türkiye İş Bankasının Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milli bankası olması gibi, TMOK da ülkemizin olimpik hareket içerisindeki ilk ve tek milli kuruluşudur. Kıt kaynaklara rağmen, yeni Cumhuriyetin 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’nda temsili için 1924 yılı ocak ayında Bakanlar Kurulu kararı ile ödenek ayıran ulu önderimiz Atatürk, aynı yılın ağustos ayında da vatanı yükseltecek tedbirlerin başı olarak gördüğü İş Bankasının kuruluşu için gerekli kaynağı sağlamıştı. Geçen süre içerisinde, her iki kuruluş da gelişimlerinin temellerini ortak değerlere dayandırdılar. İş Bankası gibi çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürüne sahip olan TMOK da faaliyetlerini Türk sporunun paydaşlarıyla iş birliği içerisinde yürütmeye özen göstermekte, ülkemizin sporda sürdürülebilir başarıya ancak sporun tüm aktörlerinin birlikte yaratacakları sinerjiyle ulaşacağına inanmaktadır. Her iki kurum da paydaşlarla oluşturulan değerleri, sosyal sorumluluk projeleri vasıtasıyla gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmayı amaçlamaktadır.” dedi.

Erdener, yüz yılı aşkın geçmişiyle Türk sporunun en köklü paydaşlarından birisi konumundaki TMOK’un, tamamı gönüllülerden oluşan, kar amacı gütmeyen, toplum yararına çalışan bir sivil toplum örgütü olduğunu vurgulayıp, bu açıdan İş Bankasının desteğini çok değerli bulduğunu ifade etti.