Turizm Global yazarı Leyla Gezer Güvenç’in spor ve sponsorluk konusundaki yorumlarını sizler için derledik.

Bir liste oluşturulsaydı ve evrensel dili ‘Spor‘ olan firmalar o listede yer alsaydı, Emirates Havayolları kesinlikle en başta yerini alırdı. Kuruluşundan kısa bir süre sonra spor aşkıyla uçan hava yolu tarihçesine göz atıldığında bu kesinlikle anlaşılabilir.

Arsenal İle Yeni Anlaşma

Aslında Emirates ilk olarak 2001 yılında Chelsea takımı ile anlaşmıştı.

Dubai’li hava yolu şirketi geçtiğimiz şubat ayı içerisinde Arsenal Futbol takımı ile olan ortaklığını yeniledi. 226 milyon €’luk sponsorluk, İngiltere Premier Ligi tarihine ‘en uzun soluklu anlaşma‘ olarak geçti.

Arsenal takımı ile havayolunun yolları 2004 yılında kesişti ve daha o zamanda 100 milyon İngiliz Sterlini tutarında bir bütçesi vardı. Emirates Havayolları ilk hizmet vermeye başladığı 1985 yılından günümüze spor etkinlikleri ve takımlarına sponsor olmuştur.

1994 yılına gelindiğinde Emirates, Singapore Derby, the International Jockey’s Challenge ve Dubai Rugby 7s gibi etkinliklerin sponsoruydu. Bunları takip eden dönemde 1996 yılında yeni rotanın da açılmasıyla Avustralya’nın kriket takımı ve ardından da 1998 yılında Melbourne Kupası’na sponsor oldular.

FIFA ile İşbirliği 2003 Yılında Başladı

Sports Business Grubu’nun yapmış olduğu açıklamaya istinaden 2017 – 2018 sezonu boyunca Emirates’in dünya üzerinde toplam 54 aktif sponsorluk anlaşması bulunuyor.

Uçtuğu rotalardaki ülkelerin en sıkı takip ettiği spor dallarını mercek altına alan Emirates’e en yakın ikinci aktif havayolu şirketi ise Delta Airlines. Tekne yarışları, Formula 1, at yarışları ve golf dahil olmak üzere havayolunun ismini çok farklı dallarda görebilirsiniz.

 

Kaynak: turizmglobal.com

 

Bu haberi paylaşmak ister misiniz? 🙂