Bu hafta sizin için 18 adet spor ve 20 adet etkinlik, kültür – sanat başlıklarında olmak üzere toplamda 38 sponsorluk haberini derledik.

 

Haftanın Kısa Videosu: Sponsorluk Sözleşmelerine Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Haftanın Kısa Yazısı: Sponsorlukta İlk Yenileme Hakkı Nedir? 

İlk yenileme hakkı; ilk teklif hakkı, ilk satın alma hakkı veya ilk reddetme hakkı olarak da telaffuz edilebilir. Kısa yazı serisinin ilk parçasına buraya tıklayarak göz gezdirebilirsiniz.

 

 

Spor Sektöründeki Sponsorluklar

 • Vestel, 29-31 Mart tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan FIG Artistic Gymnastics World Challenge Cup’ın isim sponsoru oldu.

 

 • Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Salados arasında resmi lezzet sponsorluğu anlaşması imzalandı. Salados, rallilerde görevli ve gönüllüler için gıda desteği sağlayacak.

 

 • Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker: “Bir stadın veya bütün takımlara sponsor olmak, şampiyonalara veya federasyonlar için sponsorluk sağlamak, gençler ve kadın sporcular için projeleri desteklemek; bunlar geleceğe yönelik ve markaların para harcaması gereken önemli işler olarak görüyorum.” dedi.

 

Bireysel Sporcu Sponsorlukları

 • İstanbul ve Dubai ofisleriyle global markaların iletişim faaliyetlerini yöneten Walther Kranz, geçtiğimiz yıl TCR Italy DSG şampiyonu olan Vedat Ali Dalokay’ın sponsoru oldu. Marka, Lamborghini aracıyla yarışacak olan Dalokay’ın aracında ve tulumunda logosuyla yer alacak. Otokoç ana sponsorluğunda piste çıkacak olan Lamborghini Roma by DL Racing Pilotu Vedat Ali Dalokay, ayrıca Fly-Inn, EvBodrum, Playa Tropical, Adastec, OMG, OldFaithful Geyser, Jenerator İletişim, Scops, MRH Container ve Fikirmedya tarafından destekleniyor.

 

 • Güney Afrikalı tekerlekli sandalye tenis yıldızı Kgothatso Montjane, 80 ülkede endüstriyel gaz ve hizmet sağlamasıyla tanınan Fransız Air Liquide ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

 

Futbol Odaklı Sponsorluklar

 • Ali Koç: “Anormalliği normalleştirdiğimiz için bu noktaya kadar geldik. 2 Nisan’da kongre üyelerimizle tüm ihtimalleri istişare edeceğiz. Bütün sponsorlarımızla görüştük, yazılı onaylarını aldık. Biz neredeysek onlar orada olacaklar. Kredilerimiz için bankalarla da görüşeceğiz. Önümüzde kötü, daha kötü ve en kötü olmak üzere üç seçenek var. Alt lige inmek, bir süre için futbol faaliyetlerine son vermek veya yurt dışında bir takım almak da ihtimal dahilinde… Fakat bu kongrede netleşecek. Hangisini yapacağımızı şu anda kesin olarak söyleyemem. Fakat hiçbir şey olmamış gibi davranmayacağımızı garanti ediyorum.” dedi.

 

 • Dursun Özbek, Skoda Pazarlama Direktörü Martin Jahn ile olası sponsorluk anlaşmaları için bir araya geldi.

 

 • Göztepe Spor Kulübü, İzmir merkezli içecek sektörü firmalarından Tan Grup İçecek bünyesinde yer alan Şaşal Doğal Kaynak Suyu ile sezon sonuna kadar forma şort arka sponsorluğu konusunda anlaşma imzaladı.

 

 • Kırbıyık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Kırbıyık, Türkiye 3. Lig 1. Grup’ta mücadele eden Kepez Belediyesor’un sponsoru oldu.

 

Futbol Dışı Spor Sponsorlukları

 • Galatasaray Spor Kulübü ile 15 yıldır futboldan basketbola, voleyboldan küreğe kadar farklı spor dallarında iş birliği gerçekleştiren HDI Sigorta arasındaki sponsorluk anlaşması güncellendi. HDI Sigorta, Galatasaray Yelken Şubesi sporcusu ve Türk Yelken Milli Takımı Olimpik Takım sporcusu Ecem Güzel’in ana sponsoru oldu.

 

 • OPET‘in isim sponsoru olduğu Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı, AXA Sigorta’nın isim sponsoru olduğu Türkiye’deki en prestijli voleybol turnuvalarından Kupa Voley’de şampiyon oldu.

 

 • Türkiye’nin enerji altyapı grubu Petrol Ofisi tarafından ülkemizde üretimi, satışı ve pazarlaması yapılan dünyanın önde gelen madeni yağ markası TEXACO®, Team AMS takımının isim sponsoru oldu.

 

Spor Odaklı Etkinlik Sponsorlukları

 • T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle Türkiye Bisiklet Fed. tarafından gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 59.yılında 21-28 Nisan’da düzenlenecek ve Eurosport ve TRT Spor’dan canlı yayınlanacak.

 

 • Üsküdar Üniversitesi ana sponsorluğunda “Spor Gazetecileri Yarışıyor” projesi gerçekleştirilecek. İletişim Fakültesi ve Fotospor Grubu arasında gerçekleştirilen iş birliği kapsamında iletişim fakültesi öğrencileri de pratik ve uygulama olanağı bulacak.

 

 • İzmir ve çevresindeki otomotiv tutkunlarına 2009 yılından bu yana kaliteli ve yenilikçi hizmeti sunan Vosmer Otomotiv’in ana sponsoru olduğu Vosmer T200 Masters Tenis Turnuvası, 29 Mart – 7 Nisan tarihlerinde düzenlenecek.

 

Yurt Dışından Önemli Spor Odaklı Sponsorluklar

 • Google Cloud, Formula E ile çok yıllık sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Formula E, performansını artırmak için tüm operasyonlarında Google Cloud teknolojisinden yararlanacak.

 

 • İrlanda’da televizyon, internet ve telefon hizmetleri sağlayan Sky Ireland, yıllık 8 milyon avro üzerinden 2028 yılına kadar hem erkek hem de kadın futbol takımlarına sponsor olacak bir anlaşmanın parçası olarak İrlanda Cumhuriyeti Futbol takımının sponsoru oldu.

 

 • Üç yıldır etkinliğin ana sponsoru ve resmi otomobili olan Maserati, uluslararası tenis takvimindeki en prestijli turnuvalardan biri olan Rolex Monte-Carlo Masters’da sıralamadaki en değerli isimlere, Trident’in yüksek performanslı ve zarif otomobilleriyle eşlik edecek.

 

 

Kültür-Sanat ve Etkinlik Sponsorlukları

 • Garanti BBVA, su kıtlığına dikkat çekmek amacıyla Çevre TV ve Ekonomi Gazetecileri Derneği iş birliğiyle 25 Mart Pazartesi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “Barış için Sudan Faydalanmak” temasıyla gerçekleştirilen Dünya Su Günü Buluşması’nın ana sponsoru oldu.

 

 • Halkbank, İdeaLab Consulting tarafından Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi akademisyenlerinin eğitim modülüyle şekillenen 600 dakikalık Finansal Okuryazarlık Eğitim Projesi’nin ana sponsoru oldu.

 

Kültür-Sanat Odaklı Sponsorluklar

 • Aktifbank markalarından N Kolay, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali’nin festival sponsoru oldu.

 

 • Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali, 81 ilde bin 102 kütüphanenin dijital dönüşümünü tamamlayan Türk Telekom‘un ana sponsorluğunda 23 Mart’ta Rami Kütüphanesi’nde başladı ve tamamlandı.

 

 • Erol Evgin, ParkMüzikHol organizasyonu ve Kral Pop Radyo medya sponsorluğunda Bostancı Gösteri Merkezi’nde müzikseverlerle buluştu.

 

 • Bien Türkiye‘nin ana sponsoru olduğu ‘aydabir’ söyleşi dizisinin yirmincisi, “Mimarlık ve Kültürel Miras” başlığında 28 Mart Perşembe günü İdealist Merkez’de gerçekleşti.

 

 • HND Sanat Atölyesi ilk etkinliğini bir sosyal sorumluluk projesiyle gerçekleştirdi. Yönetmenliğini Mehmet Tamer Uyar’ın üstlendiği ‘Kutu’ isimli oyun perdelerini HND Yatırım ve Danışmanlık sponsorluğunda Sırameşeler Çocuk Evleri Sitesi’ndeki kimsesiz çocuklar için açtı.

 

 • Yıldızlar Yatırım Holding, Kız Başına adlı sivil toplum kuruluşu önderliğinde 21-29 Eylül tarihleri arasında Müze Gazhane’de sanatseverlerle buluşan ve Birleşmiş Milletler’in de fonladığı “Başka Bir Dünyadan” isimli serginin ana sponsoru oldu.

 

 • “Beşparmaklar Tiyatro Festivali”; Çatalköy-Esentepe Belediyesi, Devlet Tiyatroları ve MC Palace sponsorluğunda düzenlenen etkinlikle 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıldı.

 

 • 6. Etem Tem Fotoğraf Yarışması, Afyonkarahisar Belediyesi‘nin ana sponsorluğunda, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin destekleri ile düzenlenecek. Yarışma 26 Ağustos’ta başlayacak ve 9 Eylül’de tamamlanacak.

 

Etkinlik Odaklı Sponsorluklar

 • Türkiye ekonomisinin nabzını tutan, bölgenin en etkili iş ve ekonomi zirvesi UEZ (Uludağ Ekonomi Zirvesi) 25-28 Nisan 2024 tarihleri arasında Sapanca NG Enjoy Otel’de Uber ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Altın sponsorlar; Doğan Holding, Mediterra Capital ve PAPARA olurken Zirvenin Oturum Sponsorları ise şu şekilde sıralanıyor; Bitexen, BSH, Eksim Holding, Hepiyi Sigorta, HSBC, İstanbul Portföy, Pasifik GYO, P&G, Rönesans Holding, Sahibinden.com, Şölen, Test Education Centre ve Türkiye İş Bankası. Zirvenin destek sponsorları; Citibank, Hayat Finans, Hepsipay, İntegral Yatırım, Milta Bodrum Marina, Multinet Up, NG Enjoy, Pasifik Holding, QNB Finansbank, Sanko Holding, Sipay, SSC Sistem Teknolojileri, TAV Havalimanları, Trump Towers, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Türk Hava Yolları ve Ziraat Yatırım‘dan oluşuyor. Zirvenin parti sponsorluğunu ise Oral B ve Orkid üstleniyor. Stars Of Region Start up Yarışmasının ana sponsoru United Payment olurken destek sponsorları Denizbank, Figopara, Zip’den oluşuyor.

 

 • Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) 8.Tohumculuk Kongresi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) sponsorluğu ile Taraz kentinde gerçekleştirildi.

 

 • Swipeline Summit 2024, 22-24 Nisan’da Antalya’da Pine Beach Belek’te düzenlenecek. Elmas Sponsor: Akbank Lab Platin Sponsor: Param Altın sponsorlar: Wask, TEB Gümüş sponsorlar: APY Ventures, Trendyol.

 

 • Antalya BB‘nin sponsorluğunda, Akdeniz Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Derneği tarafından 27 ülkeden yarışmacının katılımı ile düzenlenen “Uluslararası Gastronomi ve Miksoloji Yıldızları Buluşması”, bu yıl 5. kez Antalya’da Kasım ayında Cam Piramit’te gerçekleşecek.

 

 • 2017 yılından bugüne ücretsiz olarak düzenlenen, Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi, 2024 Bahar Döneminde AURA İstanbul’un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde DS Mimarlık ana sponsorluğunda, Kahve Dünyası ikram sponsorluğunda yüz yüze olarak devam ediyor.

 

 • İklim Krizinde Pamuk Tarımında Sürdürülebilir Su Yönetimi Çalıştayı, Canbel Tarım ve Tariş Pamuk iş birliği ile SNF Su Sistemleri sponsorluğunda Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde düzenlendi.

 

 • TurkNet, Fikret Yüksel Vakfı tarafından Volkswagen Arena’da “Crescendo” temasıyla düzenlenen “FIRST Robotics Competetion”ın iletişim sponsoru oldu.

 

 • Quick Sigorta, Nörodejeneratif Hastalıklar Derneği’nin Quick Tower’da düzenlediği üçüncü Nörodejeneratif Hastalıklar Sempozyumu’nun sponsoru oldu.

 

 • DFDS Denizcilik platin, TIRSAN Treyler altın, IVECO gümüş ve TOBB UND özel sponsorluğunda kaynak kitap olarak hazırlanan “Taşımacının Başucu” kitabı Uluslararası Nakliyeciler Derneği tarafından Dedeman İstanbul Otel’de tanıtıldı.

 

 • İnfo Yatırım, Koç Üniversitesi Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Yatırım Eğitimi’ etkinliğinin ana sponsoru oldu.

 

Haberleri sosyal medyanızda paylaşabilir, arkadaşlarınızın da haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayda sadece 1 kez mail attığımız, sizi sıkmadığımız mail bültenimize kayıt olarak ücretsiz sunduğumuz sponsorluk bilgi içeriklerine, rehberlere ve ebooklara ulaşabilirsiniz. Mail bültenine ulaşmak için tıklayınız.