Bu hafta sizin için 10 adet spor ve 19 adet etkinlik, kültür – sanat başlıklarında olmak üzere toplamda 29 sponsorluk haberini derledik.

 

Haftanın Kısa Videosu: Sponsorlukta “Rakibinle Anlaşırım” Demek Hatalıdır

 

Haftanın Yazısı: Olimpiyat Meşalesini Yakan Bir Sponsor

Bu hafta biz yazmadık; spor odaklı pazarlama iletişimi ve spor ekonomisi platformu Brandin’ Sports tarafından çok güzel ve kapsamlı olarak hazırlanan içeriği paylaşıyoruz. Olimpiyat Meşalesini tasarlayan ilk olimpik sponsor, Lenovo ve olimpik sponsorluk hikayesini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Spor Sektöründeki Sponsorluklar

 • İGA İstanbul Havalimanı işletmesinin özel yolcu programı İGA PASS, A Milli Futbol Takımı ve A Milli Kadın Futbol Takımı’nın resmi sponsorları arasına katıldı. 2021 yılında hizmet sponsorluğu olarak başlayan ilişki bir üst boyuta taşınmış oldu.

 

Bireysel Sporcu Sponsorlukları

Bu hafta gözümüze çarpan bir gelişme olmadı. Eğer sponsoru olan bir bireysel sporcuysanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Futbol Odaklı Sponsorluklar

 • Mondihome Kayserispor ile Popy Para arasında sponsorluk anlaşması imzaladı.

 

 • TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Vanspor FK, isim sponsoru olan Vefa Group ile sözleşmesini fesh etti.

 

Futbol Dışı Spor Sponsorlukları

 • Tacirler Yatırım, Galatasaray Petrol Ofisi Kadın Futbol Takımı’nın forma şort sponsoru oldu.

 

 • Gazişehir Gaziantep Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı forma sırt sponsorluğu için Fİ Akademi ile anlaştı.

 

 • Konyaaltı Belediye Spor Kadın Hentbol Takımı’nın sağlık sponsoru olan OFM Antalya Hastanesi, sponsorluğa ilişkin bir lansman düzenlendi.

 

 

Amatör Branşlardaki Spor Sponsorlukları

 • 52 Orduspor Futbol Kulübü ile Odak Kimya arasındaki forma kol sponsorluğu anlaşması 1 yıllığına yenilendi.

 

Spor Odaklı Etkinlik Sponsorlukları

 • Yüzde yüz elektrikli otomobil üreticisi Skywell ve Leapmotor araçlarının distribütörlüğünü üstlenerek Türkiye’de kullanıcılarla buluşturan Ulu Motor, 14-17 Kasım’da “Dostluk Kazansın” sloganıyla gerçekleşen Rixos Sailing Cup 2023’ün sponsorları arasında yer aldı.

 

Yurt Dışından Önemli Spor Odaklı Sponsorluklar

 • Suudi Arabistan, 2034 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hak kazandı! Bu anlaşma ile birlikte Suudi Arabistan’ın petrol devi Aramco, 2034 yılına dek senelik yaklaşık 96 milyon Euro’luk astronomik bir fiyatla FIFA’ya sponsor olacak. Dünyanın en kârlı şirketlerinden olan Aramco, Formula 1 dahil birçok spor organizasyonunun önemli bir destekçisi. Şirketin halihazırda Kriket Dünya Kupası, Uluslararası Kriket Konseyi, kriket Hindistan Premier Lig’i ve Kadınlar Golfü için sponsorlukları bulunuyor. Danimarka merkezli Play The Game organizasyonunun hazırladığı rapora göre Suudi Arabistan şirketlerinin, 100’den fazlası uluslararası olan toplamda 314 ayrı spor sponsorluğu bulunuyor.

 

 • Pladis çatısı altında bulunan bisküvi markası McVitie’s, Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu İngiltere Championship kulübü Hull City’nin forma sponsoru oldu. Yapılan anlaşmayla McVitie’s’in logosu, 3 yıl süresince “Kaplanlar” olarak bilinen Hull City oyuncularının hem resmi karşılaşma formalarında hem de antrenman formalarında bulunacak. Aynı zamanda kulübün sezon boyunca maçlarını oynayacağı MKM Stadyumu’nda ve sosyal medya kanallarında tüm dünyada milyonlarca tüketicisi olan McVitie’s’in reklamları yer alacak.

 

Kültür-Sanat ve Etkinlik Sponsorlukları

 • Lipton, TAFF yapımcılığında ve Ali Atay’ın yönetmenliğinde 1 Aralık’ta vizyona girecek “Ölümlü Dünya 2” filminin sponsoru oldu.

 

 • XCO’23 Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi, 16 Kasım’da “Deneyimle Büyümek” ana teması ile Inspark ve Digital Panorama resmi sponsorluğu ve Alternatif Bank erişilebilirlik sponsorluğunda Hilton Bomonti’de gerçekleştirildi.

 

 • Aylık Ekonomi ve İş Dünyası Dergisi Platin tarafından düzenlenen Platin İş Kitapları Ödülleri 2023, Vakıfbank‘ın ana sponsorluğunda, Türk Telekom‘un ise co sponsorluğunda 22 Kasım’da gerçekleşecek ve 24 TV’de canlı yayınlanacak.

 

 • IAB Connected TV Day, 6 Aralık’ta Erstream, Arçelik ve Unilever sponsorluğunda Han Spaces Piyalepaşa’da gerçekleşecek.

 

 • Para Dergisi tarafından düzenlenen 9. Yeni Nesil Girişimcilik Zirvesi, “Türkiye’nin Yeni Yüzyılında Girişimciliğin Yol Haritası” ana temasıyla Vakıf Katılım sponsorluğunda düzenlendi.

 

 • Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) tarafından ikincisi Megasaray West Beach Antalya’da düzenlenen Fotoğraf Zirvesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın destekleri ile 17-19 Kasım tarihlerinde gerçekleşti.

 

 • Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın, Denizbank sponsorluğunda düzenlediği 13.Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışmasında değerlendirilen fotoğraflar Kars’ta sergilendi.

 

 • 4. Skyroad ile Keşfet ödüllü fotoğraf yarışması, “Dünyanın Seyahat Rotalarını Keşfet” temasıyla Turkish Airlines ulaşım sponsorluğu, Pierre Cardin, U.S. Polo, Vakıfbank ve Yıldız Holding ana sponsorluğu ve Türk Telekom iletişim sponsorluğunda gerçekleşiyor. Son katılım: 26 Kasım

 

 • Lansinoh, Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği (ERDODER) tarafından 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde Bilim Üniversitesi İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde düzenlenen Prematüre Doğum ve Gebelik Sağlığı Sempozyumu’nun sponsoru oldu.

 

 • Metro Türkiye’nin bu yıl da ana sponsoru olduğu 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması, “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” ana teması ile 7 Aralık’ta Gastronometro’da gerçekleşecek.

 

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi destekli ve ana sponsoru Kilit Grubu olan Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Buluşması 2023 (GastroAntalya), 40 ülkeden gelen gastronomi profesyonellerini 18 Kasım’a kadar bir araya getirdi.

 

 • 9. Kara Hafta İstanbul Festivali, Deniz Kültür sponsorluğunda 21-23 Kasım’da Pera Palace Hotel ve Goethe Enstitüsü’nde düzenlenecek.

 

 • MEDYAFORS tarafından organize edilen Bayim Olur musun? 21. Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, 26-29 Ekim 2023’te, Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde Redstone ana sponsorluğunda düzenlendi. Fuar, toplam 28.346 ziyaretçi sayısıyla rekor kırdı.

 

 • 3. Uluslararası Propolis Konferansı, 9-11 Kasım 2023 tarihleri arasında Balparmak ana sponsorluğunda 20 ülkeden 40’ın üzerinde bilim insanının araştırma sonuçları ile gerçekleşti.

 

 • Muratbey, 6-9 Kasım tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen 3. Uluslararası Onkolojik Aciller Kongresi’ne sponsoru oldu.

 

 • VISIOTT TPS, IV. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi’nin ana sponsoru oldu.

 

 • Eski adıyla BitKeep Wallet olarak bilinen ünlü Web3 işlem cüzdanı Bitget Wallet, 15 Kasım’da stablecoinlere odaklanan küresel zirve unStable Summit’in sponsoru oldu.

 

 • Fast Company, dijital dönüşüm konusunda markaların, yazılım firmalarının ve tüketicilerin gelişiminin ve son durumunun ele alındığı Dijital Dönüşüm Zirvesi’nin sponsoru oldu.

 

 • Merit Entertainment tarafından Merit Hotelleri‘nin ana sponsorluğunda sokak hayvanları için çalışan Freedom Sanctuary derneği adına bağış gecesi düzenlenecek. Gecede, ünlü Ziynet Sali de gönüllü olarak sahne alacak.

 

Haberleri sosyal medyanızda paylaşabilir, arkadaşlarınızın da haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayda sadece 1 kez mail attığımız, sizi sıkmadığımız mail bültenimize kayıt olarak ücretsiz sunduğumuz sponsorluk bilgi içeriklerine, rehberlere ve ebooklara ulaşabilirsiniz. Mail bültenine ulaşmak için tıklayınız.