Doğa Sigorta, Galatasaray Erkek Basketbol Takımı’nın isim sponsoru oldu. Doğa Sigorta logosu ayrıca forma göğüs bölgesinde de yer alacak. Sözleşmenin rakamları açıklanmasa da başkan Mustafa Cengiz, tatmin edici bir rakam olduğunu dile getirdi. Anlaşmanın barter olmadığı, nakit üzerinden gerçekleştiği de vurgulandı.

Toplantı sırasında kendilerine yöneltilen “kadın-erkek eşitliği” konusundaki bir soruya cevaben Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı: “Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nda da bir sponsorluk açığı var. Oraya da talip olan en yakın kurum biziz. Karşılıklı anlaşırsak neden olmasın.” dedi.

Yine toplantı sırasında “Galatasaray taraftarı ile Doğa Sigorta’nın nasıl buluşacağı” hakkında bir soruya cevaben Mustafa Cengiz: “Doğa Sigorta’lı olacaksınız.” dedi. Bunun üzerine Nihat Kırmızı, belli bir poliçenin üzerinde sigortalı olan herkesin, Galatasaray maçlarına ücretsiz katılım gösterebilmesi için çalışma başlatacaklarını belirtti. Bu sayede maçlara gelen taraftarın da sayısında artış olabileceğini sözlerine ekledi.

Genel basın bültenini ve açıklamaları bundan sonraki kısımlardan inceleyebilirsiniz.

Galatasaray Spor Kulübü ile Doğa Sigorta arasındaki sponsorluk anlaşmasının imza töreni Türk Telekom Stadı’nda yapıldı. İmza törenine Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, Başkan Vekili Nabi Kırmızı, Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Cansever ve basketbol takımının teknik heyeti ile oyuncular katıldı.

Sponsorluk için teşekkür eden Başkan Mustafa Cengiz, “Bu zor ekonomik konularda elini taşın altına koyan insanlar varsa unutulmaz. Sponsorların azaldığı dönemde elini taşın altında koyan bir kuruluş çıktı. Adı amatör olan, profesyonel hizmet eden ve amatör ruhla mücadele eden basketbol takımımız için elini taşın altında koyan Doğa Sigorta’ya ve Nihat Kırmızı’ya teşekkür ediyoruz. Sponsorluk olarak genel bir daralma var. Avrupa’da basketbol bütçelerinde daralma var.

Basketbol şubesinde bir küçülmemiz yok, kendi kendine yetme durumu var. Bunu küçülme olarak algılayanlar oldu. Küçülme yok. Ama harcamalarınızı kısmanız gerekir. Savurgan olamazsınız. Birikiminizi savuramazsınız. Harcamaları kısıtladık. Geçen yıl erkek basketbol takımının maliyeti 5.4 milyon Euro’ydu. Bugün ise maliyet 2.5 milyon Euro. 2 kattan fazla bütçe daralması yapmışız. Başarı noktasında ise tam tersi bir durum var. Geçen sene aynı dönemde 10., bu sene 5. sırada bulunuyor. Geçen yıl küme düşmemeye oynadık. Demek ki para her şey değilmiş. Kadın basketbolunda geçen yıl maliyeti 1.4 milyon Euro, bu sene ise 0.9 milyon Eruo. Geçen yıl 9., bu yıl 6. sırada bulunuyor. Bundan ibret alınması gereken çok şey var. Demek ki kendinizi tam verince sadece paraya endeksli işler olmuyormuş. Çalışmayla, çabalamayla o sporun gerektirdiği amatör ruhla – ki profesyonellik içinde de amatörlük vardır – gerekenleri yapıp Camiamızı en iyi şekilde temsil edebiliyormuşsunuz. Tabii ki ben asla beşincilikler ve altıncılıklar bizi tatmin eder demiyorum. Bunu sakın düşünmeyin. Galatasaray’ın şampiyon olmadığı, birinci olmadığı hiçbir yer bizi tam anlamıyla mutlu etmez. Bu nedenle Galatasaray, her zaman şampiyonların birincilerin sponsoru olacaktır. Bu böyle devam edecektir. Sevgili Nihat Kırmızı kardeşim buradayken kadın basketbolu için de bir yarış var. Çeşitli sponsorluk teklifleri geliyor. Fakat onlara da bir bakmasını rica edeceğiz.” diye konuştu.

 

Galatasaray ve Doğa Sigorta’nın, Türkiye’nin en önemli iki markası olduğunu ifade eden Nihat Kırmızı: “Sayın Başkanım, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, sevgili sporcularımız ve teknik heyetimiz, çok kıymetli basın mensuplarımız, öncelikle dün yapılması planlanan imza töreninin ertelenmesine gösterdiğiniz anlayıştan dolayı hepinize teşekkür ederim. Bu vesileyle Fatih Hocamıza tekrardan başsağlığı diliyorum.

Galatasaray ve Doğa Sigorta, ülkemizin iki önemli markası. Galatasaray, ülkemizin yurt dışında da en tanınmış ve en başarılı markası ve spor kulübü. Hepimiz yurt dışına gittiğinde şu sahneyle karşılaşmışızdır, pasaport kontrolündeki polis bile olsa yeni birileriyle tanışırken her zaman Türk olduğumuzu öğrendiklerinde akıllarına ilk gelen Galatasaray olmuştur. Galatasaray aynı zamanda zorlandığımız anlarda imdadımıza yetişerek iletişim ve çok güzel bir samimiyet yakalamamıza yardımcı olmuştur. Galatasaray bu yönüyle sosyal açıdan tüm insanlarımıza, rakip takımlarımızın taraftarları da dahil sosyal anlamda yardımcı olmuştur. Yurt dışında Türkiye’nin en tanınan markası olarak ülkemize turizm anlamında da ülkemize önemli getiriler sağlamaktadır. Galatasaray’ın ülkemize çok önemli katkıları var.

Yurt dışında konuştuğunuz insanların çoğu Galatasaray’ı tanıyor, takip ediyor, şu anki durumunu biliyor. Sadece futbol takımını değil, basketbol takımını da takip ediyorlar. Yurt dışında da Galatasaray’ın Türkiye’deki gibi milyonlarca taraftara sahip olduğunu görüyoruz. Bu ancak başarıyla elde edilebilir. Galatasaray, Başkanımızın dediği gibi 13 branşta her zaman en iddialı ve en başarılı takım olmuştur. Bu basketbolda da böyledir. Basketbolda zamanında ‘Yenilmez Armada’ ismini kazanmış ve Avrupa’dan ülkemize en çok kupayı getirmiş takımdır. Basketbol takımı kadınlarda üç, erkeklerde bir kupayla Avrupa’dan en çok kupayı getirerek burada da liderliğini devam ettirmiştir.

Doğa Sigorta da global anlamda Türkiye’nin en güçlü ve en güvenilir markalarından biri haline gelmiştir. Yurt dışında dünyanın en büyük markalarıyla yaptığı iş ortaklıklarıyla ver her yıl ödediği milyarlarca liralık hasar ödemeleriyle ülkemize önemli ekonomik katkılar sağlamaktadır. Bu iki güzide markanın bir araya gelmesi beni de bir Galatasaray taraftarı olarak, bir Galatasaray üyesi olarak, GSYİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak ayrıca gururlandırmakta ve mutlu etmektedir.

Bana çok sorulan bir soru var: “Neden bu bütçelerle futbola sponsor olmak varken basketbola sponsor oluyorsunuz? Orada daha fazla görünebilirdiniz.” Evet bu doğru. Anlık düşünüp futbola sponsor olsaydık belirli bir süre için belki çok daha fazla görünürlük elde edebilirdik. Ancak biz süreklilik istiyoruz. Uzun yıllar Galatasaray ile Doğa Sigorta’nın isimlerinin yan yana olmasını ve sürdürülebilir bir fayda sağlamak istiyoruz. Başkanım da mutlaka bunu görmüş olmalı ki Galatasaray Kadın Basketbol Takımı için de bizi önerdi. Bizim amacımız sadece görünürlük değil, uzun yıllar sürdürebileceğimiz ve her iki tarafın da birbirine fayda sağlayabileceği bir iş birliği. Galatasaray’ın bundan sonraki yıllarda da hem ülkemizde hem Avrupa’da Galatasaray Doğa Sigorta ismiyle önemli başarılar kazanmasını istiyoruz ve buna inanıyoruz. Bu süreç buraya gelene kadar önemli emeği olan kişiler oldu. En başta Sayın Başkanımız Mustafa Cengiz, konuşmasında da belirttiği gibi sponsorluğa verdiği önemi bize her zaman hissettirdi. Sayın Başkanımıza bu açıdan teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun yanında Yönetim Kurulu Üyelerimize de başta Ömer Bey, Yusuf Bey ve Erol Bey olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. Bu süreçte çok önemli iki kişi daha var, Didem Hanım ve Doruk Bey’e de teşekkür etmek istiyorum. Görüşmeler esnasında çok emek harcadılar. İki kurum arasında sürekli gidip geldiler. Bir de GSYİAD var. Belki basında çok fazla yer bulan bir dernek değil ancak her zaman Galatasaray’ın, Başkanımızın, yönetimimizin ve yönetimlerimizin tıpkı geçmişte olduğu gibi yanında olmaya devam edecek. GSYİAD Başkanımız İbrahim Hatipoğlu’na da teşekkür etmek istiyorum. O da bu süreçte çok emek harcadı. Biliyorsunuz biz GSYİAD olarak Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımızın da sponsorluğunu yapıyoruz. Bu anlamda da önemli katkılar sunuyoruz. Biz Galatasaray Basketbol Takımının bundan sonraki süreçte Galatasaray Doğa Sigorta adıyla çok başarılı olacağını görüyoruz. Bu iş birliğinin hayır ve bereket getireceğini düşünüyoruz.”

Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı’nın basın mensupları tarafından sorulan sorulara yanıtları ise şöyleydi:

Sponsorluğa biz sadece rakamsal boyutta bakmıyoruz. Biz sponsor olduğumuz sürece her anlamda Galatasaray’ın yanında olmayı hedefledik. Tamamen nakit olarak bir anlaşma yaptım. Bizim buradaki amacımız Galatasaray Doğa Sigorta takımının başarısı. Türkiye ve Avrupa’da şampiyonluklar kazanması. Biz bu anlamda elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.

Tabii ki çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Seda arkadaşımız var Kurumsal İletişim Müdürümüz, o bu konuda planlamaları hızlıca yapmaya başladı. Doğa Sigorta, Galatasaray isim sponsorluğu ya da forma sponsorluğu gibi bir çatı altında kıvrımları var. Futbol tarafında da bazı sponsorluklarımız var, bizim geçmişte de sponsorluklarımız oldu. Hatta Amerikan Futbolu takımına bile sponsorluk yaptığımız oldu. Biz gençlere, spora ve eğitime çok önem veren bir kurumuz. Verdiğimiz bu önemi bundan sonra da sürdüreceğiz. Bu anlamda etkinliklerimiz de programlarımız da olacak. Sayın Başkanımızdan da katılımlarını rica edeceğiz ve eğer katılabilirlerse çok mutlu olacağız. Biz basketbol takımımıza ve spora, özellikle Galatasaray özelinde katkı verebileceğimiz her şeyin içerisinde olacağız.

Biz hiçbir şekilde cinsiyet ve ırk ayrımı yapan bir kurum olamayız. Biz spora ve eğitime destek veriyoruz, sadece basketbola değil. Bunun kırılımı altında birçok şey var aslında bundan sonra sizin de görebileceği. Az önce de dedim; biz başka alanlarda da birçok sponsorluklar veriyoruz. Birçok gencimize, kadın veya erkek, burs da veriyoruz. 12-18 yaş aralığındaki birçok gencimize spor bursları da veriyoruz ve vermeye hala devam ediyoruz. Cinsiyet ayrımı gibi bir konu tabii ki mümkün değil. Şu an Kadın Basketbol Takımımızda da bir sponsor açığı var. Orayı da değerlendiriyoruz. Oraya da biz veya başka bir kuruluş olabilir. Ama sanırım şu an en yakın kuruluş biz gözüküyoruz. İnşallah şartlarda da anlaşabilirsek oraya da sponsor oluruz.

Benim Galatasaraylı olmam beni ayrıca mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Galatasaray çok önemli bir marka. Başkanımın da dediği gibi Türkiye’de üç büyük kulüp var ama en büyüğü Galatasaray. Biraz önce konuşmamda da söylediğim gibi her iki tarafın da birbirine sürdürülebilir bir fayda sağlayabileceğini düşünüyoruz. Bu anlamda da çalışmalarımıza hızlıca başladık. İlk galibiyetimizi sportif anlamda geçen hafta aldık, bundan sonraki süreçte de bu İnşallah devam edecek.

Belli oranda Doğa Sigorta poliçesi yaptıran herkesi Galatasaray Doğa Sigorta maçlarına ücretsiz davet edebiliriz.

 

İmza törenin ardından basketbol takımının da katılımıyla toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.