Formula 1, yüksek derecede alkol reklamı yapıp aynı zamanda FIA’nın yol güvenliği çalışmaları nedeniyle bir kez daha eleştiri altında.

Avrupa Alkol Hareketi Birliği (Eurocare), Avrupa’da alkolün kullanımını engellemek ve azaltmak için bazı çalışmalar yürütüyor.

Eurocare’in araştırmasına göre geçen seneki Monaco yarışında yarış öncesi ve yarış sonrası yayınlarla birlikte yarışta toplam 284 dakika canlı yayın oldu.

Analize göre bu yayınların her 5 saniyesinde bir alkol reklamı göründü.

Şu anda Formula 1’de 3 takımda – Williams (Martini), Force India (Smirnoff ve Kingfisher), McLaren (Johnnie Walker) – alkol sponsorluğu bulunuyor.

Eurocare sekreteri Mariann Skar “F1 ayarlarındaki alkolle alakalı reklamlar herhangi birisinin standartlarına göre çok yüksek. F1 dünyasında bu konuda bir sorumsuzluk var. Yarışın her 5 saniyesinde 500 milyon izleyiciye alkol reklamı yapılıyor. F1’deki ilgili kişilerin alkol sponsorluğunu engellemesi için zorlamalıyız.” dedi.

Eurocare geçtiğimiz sene FIA Başkanı Jean Todt’a bu konuyla ilgili bir mektup göndererek gerekli tedbirleri almasını istemişti.

Todt cevap olarak takımların bu konudaki anlaşmalarında bir şey yapma haklarının olmadığını söyledi.

F1’deki alkol reklamları Avrupa Birliği kanunlarına da tam olarak ters. Kanunlara göre televizyon reklamları alkol tüketimini sürüşle bağdaştırmaması gerekiyor.

Bu yüzden Formula 1’de alkol reklamlarının kaldırılması için bir çalışma yürütülüyor.

Daha önce Avrupa Birliği kanunlarına göre sigara reklamları 2006 sonunda yasaklanmıştı.

2000’li yılların başında bir çok takım ünlü sigara firmalarının reklamlarına sahipti.

Kaynak: Trf1.net